Ka qenë nder t’i shërbej vendit! Theresa May dorëhiqet me lot në sy

BOTA


Theresa May shpërtheu në lot mëngjesin e sotëm teksa lexoi dorëheqjen e saj nga posti i kryeministres së Britanisë së Madhe. Ajo u shfaq shumë e emocionuar kur lexoi dorëheqjen e saj në Downing Street pas një takimi  që zhvilloi me Graham Brady. Presioni për të dhënë dorëheqjen ka qenë i vazhdueshëm, pasi deputetët janë shprehur kundër planit të saj për Brexit, madje e kanë akuzuar për dështim. Që nga janari, Parlamenti ka hedhur poshtë marrëveshjen e saj të largimit nga BE dhe presioni ndaj saj është shtuar.

“Kam bërë më të mirën. Kam bërë gjithçka. Është dhe do të mbetet një keqardhje e madhe për mua që nuk isha në gjendje të bëja Brexit”, u shpreh May.


Ajo deklaroi se do të qëndrojë në postin e kryeministres deri në datën 7 qershor.  Ajo tha se ka qenë nder i jetës së saj të mbante këtë post, ndërsa uroi që ajo të mos jetë kryeministrja e fundit grua.
Skip to toolbar