Laçi barazon në shtëpi, Kukësi bie në Hungari, kualifikimi vendoset në kthim

Laçi ka barazuar ndeshjen e parë të turit kualifikues në Europa League, që luajti kundër Hapoel Beer Sheva, nga Izaraeli. Skuadra kurbinase ka bërë një ndeshje të mirë në stadiumin e qytetit të saj, duke kaluar e para në avantazh.  Në minutën e tretë të takimit, një aksion i shpejt nga krahët do të finalizohej me gol për Laçin.

Është sulmuesi Nëabueze, që shndërron në gol me kokë nga brenda zonës, një kros që erdhi nga jashtë zone.  Megjithatë, miqtë barzuan takimin në minutën e 78`, Levi për miqtë shënoi nga brenda zonës, duke mposhtur Gentian Selmanin, dhe për rrjedhojë duke vendosur kualifikimin javën e ardhshme në Izrael.

Në krahun tjetër, Kukësi është mundur me rezultatin 3-0 nga Debreceni në Hungari, duke shuar pothuajse shpresat për kualifikim në turin tjetër të Europa League. Skuadra e drejtuar nga Ernest Gjoka, arriti të mbante të paprekur portën në pjesën e parë, por në të dytën gjithçka foli për miqtë. Garba në minutën e 54` dhe Varaga me dygolësh në minutën e 77` dhe 83`, vulosi rezultatin 3-0, duke vështirësuar shumë pozitat e Kukësit për kualifikim.