UEFA EL/ Lazio e nis keq. Basel e Xhaka me “5 yje”

SPORT


Janë luajtur ndeshjet e para të fazës në grupe të Europa League. Basel ka shkatërruar në ndeshjen e parë 5-0 Krasnodarin në grupin C, duke marrë kryesimin e këtij grupi. Katër gola u shënuan nga lojtarët e Basel, ndërsa një ishte autogol. Futbollisti i kombëtares shqiptare, Taulant Xhaka e nisi si titullar takimin duke luajtur minutat e plota.

Ndërkohë, APOEL është mundur në shtëpi 3-4 nga Dudelange, me ekipin nga Luksemburgu që është duke shkruar histori në Europa League këtë sezon. Megjithatë, kreun  Grupit A e mori Sevilla, e cila mundi Qarabag me rezultatin 3-0, ndërsa në vendin e dytë është skuadra nga Luksemburgu.


Lazio është mundur në transfertë nga skuadra e Cluj, me rezultatin 2-1, duke i nisur në mënyrë të keqe ndeshjet e fazës në grupe të Europa League. Kështu, Cluj mori kryesimin e Grupit E, ndërsa Rnnes dhe Celtic ndanë nga një pikë në takimin tjetër të grupit.

Arsenal ka mposhtur në transfertë 3-0 Eintracht Frankfurt, duke marrë kryesimin e Grupit F, ndërsa ka po 3 pikë dhe St.Liege, pas fitores ndaj Guimares me rezultatin 2-0. Ndërkohë, në tabelën e mëposhtme janë rezultatet e të gjitha ndeshjeve të luajtura pasditen e të enjtes për fazën në grupe të Europa League.
Skip to toolbar