Lajm i madh për futbollin kosovar, UEFA merr vendimin e rëndësishëm!

SPORT


Duke nisur nga viti i ardhshëm Kosova do të ketë mundësi të përfaqësohet me tre klube në kupat e Europës. Lajmin e ka dhënë Federata e Futbollit të Kosovës, e cila me anë të një komunikate publike, ka njoftuar klubet anëtare të saj se vendimi për pjesëmarrjen e tre klubeve kosovare në kupat e Europës është marrë gjatë takimit dyditor që UEFA po zhvillon me federatat anëtare në Budabest.

“Në fakt, UEFA, pas kërkesës së vazhdueshme të krerëve të FFK-së ka pranuar që tani e tutje Kosova në garat evropiane të përfaqësohet me tri klube. Edhe pse realisht ende nuk është arritur koeficienti i kërkuar për më shumë skuadra pjesëmarrëse, pas takimit të sotëm që presidenti Ademi dhe sekretari i përgjithshëm Salihu patën me përfaqësuesit e UEFA-s, këta të fundit kanë pranuar që ta shpërblejnë FFK-në me një klub më shumë në garat evropiane”.


“Kësisoj, që nga edicioni i ardhshëm nga kampionati i Kosovës pjesëmarrjen në garat evropiane do ta sigurojnë kampioni, nënkampioni dhe fituesi i kupës. Pa dyshim ky është një lajm i shumëpritur dhe i cili do të ndikojë edhe më shumë në rritjen e konkurrencës në elitën e futbollit tonë dhe njëherësh do të rrisë edhe nivelin e organizimit në Superligë”.
Skip to toolbar