Lëvizja “Basha ik” frikëson kreun e opozitës, njeh 13 tetorin e Metës

POLITIKË


Rritja e kritikave brenda të vetëve pas humbjes edhe të atyre bashkive që PD i ka pasur bastione, ka bërë që Basha të njohë dekretin e presidentit Meta për mbajtjen e zgjedhjeve më 13 tetor. Edhe pse nuk u regjistrua as formalisht në këto zgjedhje ashtu siç bënë aleatët e tij të tjerë në opozitë, Basha ka deklaruar se ka vetëm një datë kushtetuese për zgjedhjet vendore, 13 tetorin e Metës.

Një njohje të tillë Basha e bëri edhe pas takimit që pati me kreun e shtetit Ilir Meta për të vendosur datën e 13 tetorit, por që pas shpalljes së saj nga Presidenti, ai deklaroi se nuk do të marrë pjesë në asnjë palë zgjedhje me Ramën kryeministër. Kjo solli përplasje të Bashës me aleatët e tij të vegjël, të cilët njohën dekretin dhe pranuan që mund të hyjnë në zgjedhje edhe me Ramën Kryeministër. Madje, edhe Meta i doli kundër Bashës, pavarësisht se anulimin e 30 qershorit e bëri pikërisht për të mbrojtur atë dhe LSI-në. Tashmë, rritja e presionit nga të vetët duket se ka sjellë një tërheqje të liderit të PD.


Gjatë një deklaratë për mediat, pyetur se nëse PD do të merrte pjesë në zgjedhjet e pjesshme që do të vendoste KQZ për Shkodrën, Basha tha se kjo nuk është e ligjshme, pasi nuk është KQZ ajo që vendos mbajtjen e zgjedhjeve, por presidenti dhe se ai ka folur me një dekret atë të 13 tetorit.

Kushtetuta është e qartë. KQZ mund të bëjë zgjedhje edhe në Vietnam, kështu siç kanë shkuar punët, por KQZ-ja nuk ka asnjë tagër të organizojë një proces kur i teket dhe si i teket, por duhet të ndjekë dhe të zbatojë Kushtetutën dhe dekretin e Presidentit.” – tha Basha.

Sigurisht kjo tregon dy frika madhore të Bashës atë të lëvizjes ”Basha ik” dhe frika që KQZ mund të anashkalojë Metën dhe të shpallë zgjedhje të reja në Shkodër, pasi ajo që është kuptuar deri tani është se Basha nuk do zgjedhje, pasi nuk regjistrohet kurrë në to. Pas dorëheqjes se Valdrin Pjetrit, Meta deklaroi më herët se nuk do të dekretojë datë për zgjedhje të pjesshme, pasi zgjedhjet do të mbahen më 13 tetor duke e thelluar edhe më tej krizën. Këtë ngërç duket se e zgjidh Kodi Zgjedhor me nenin 161 të tij duke nxjerrë jashtë loje presidentin Meta. Ky nen në pikën 6 të tij thotë qartë se është KQZ ajo që vendos të përsërisë zgjedhjet dhe të vendosë për datën e zhvillimit të tyre jo më vonë se 4 javë nga marrja e vendimit.  Kjo frikë e Bashës për të anashkaluar Metën, që e ka pasur si mburojën e tij gjatë aksionit politik që ka ndërmarrë në këto 7 muaj, por edhe frika se shumë shpejt lëvizja “Basha ik” do të marrë përmasa më të mëdha, e ka detyruar të dal e të pranojë publikisht dekretin e 13 tetorit të presidentit Meta.

Ndërkohë, Basha duket se po kërkon një garanci që të pranojë një marrëveshje, por mos të pranojë fajin për aksionin opozitar që dështoi për zgjedhjet e 30 qershorit. Në këtë prizëm, ai po tenton të mbajtur të karikuar demokratët, duke denoncuar kryebashkiakët e rinj, ndërsa të martën ka paralajmëruar se si Vladrini dhe Kajmaku, PD do të denoncojë dhe raste të tjera. “PD po shqyrton të gjitha rastet për dhjetëra individë me rekorde të garuar nga Rama, të kandiduar, janë pjesë e një procesi antikushtetues. “ u shpreh Basha.
Skip to toolbar