Ndalohet gomonia me drogë, arrestohen 2 shqiptarë

BOTA


Policia italiane ka bërë të mundur ndalimin e një gomone pranë brigjeve të San Cataldo, në bordin e së cilës gjendjej një sasi e madhe droge. Në gomone u sekuestruan 400 kg marihuanë dhe hashash, ndërsa ranë në pranga dy shtetas shqiptarë, të cilët po transportonin drogën. Gomonia u identifikuar sapo kaloi kanalin e Otrantos, ndërsa u monitorua nga policia italiane deri në kapjen e saj në brigjet e San Cataldos.

Ngarkesa vinte nga Ballkani dhe kapte në treg një vlerë prej 4 milionë euro. Droga ishte e ndarë në 14 poko të mëdha dhe ndodheshin në një gomone e gjatë 6 metra.


Dy shqiptarët pritet të dënohen për veprën penale “Trafikim ndërkombëtar të lëndëve narkotike.”
Skip to toolbar