Një ish i Liverpool vlerëson Messin: Më i miri në histori!

Më të fundit


Sonte në mbrëmje do të jetë një “finale e parakohshme” e Champions League, mes Barcelonës dhe Liverpool, që ndeshen në gjysmëfinalen e parë të këtij kompeticioni.

Ndeshja pritet të dhurojë spektakël, ndërsa nga të dyja kampet ka përqëndrim maksimal para kësaj sfide. Megjithatë, ish futbollistë të këtyre ekipeve bëjnë vlerësimet përkatëse për ndeshjen e sotme.


Një prej tyre është Jami Carragher, ish lojtar i Liverpool, që ka pasur suksese me “Reds”. Ai ka komentuar përballjen e sotme mes Barcelonës dhe Liverpool, duke vlerësuar yllin argjentinas të katalanasve, Lionel Messi.

“A gjej fjalë, për ta përshkruar Messin, kur fëmijët e mi më pyesin për të? Është një nga më të mirët në histori, bashkë me Maradonën dhe Pele. Messi nuk e ka fituar Kupën e Botës dhe njerëzit e përdorin këtë fakt si kritikë ndaj tij. Për mua, kjo është shumë e padrejtë. Në fakt, mendoj se Messi është lojtari më i mirë në ekipin më të mirë të të gjitha kohërave”.

“Ai është lojtari më i mirë, kundër të cilit kam luajtur. Performanca e tij në “Wembley”, kundër Tottenham, është “fotografia” më e mirë e Messit. Ai ishte lojtari i ndeshjes atë ditë. Ronaldo është krahasuar me të, por Messi është diçka tjetër: më i qetë, më i plotë, pason, asiston dhe shënon gola. Ai ka vendosur një standart tjetër në futboll”.

Në fund Karragher ka folur edhe për përballjet e dikurshme të Liverpool kundër Barcelonës, kur ai vetë ishte futbollist i ekipit anglez. Jamie Karragher ka vlerësuar yjet e dikurshme të barçës:

“Ata që i respektonim më së shumti në atë kohë ishin Iniesta dhe Etoo. Deco, gjithashtu, luante atje. Ishte një ekip i shkëlqyer, që kishin fituar Champions-in vitin përpara. Ronaldinho ishte pak mbi peshën e tij. Asoskohe ishte ekipi i Ronaldinhos më shumë se sa i Messit”.
Skip to toolbar