Panucci: Në Shqipëri, jetë e vështirë

Më të fundit


Nuk po gjeja profesionalizmin për të praktikuar futbollin që doja

Christian Panucci u larguar mëngjesin e 23 marsit nga Shqipëria, pasi dështoi të merrte rezultat pozitiv në ndeshjen ndaj Turqisë, e vlefshme për takimet kualifikuese të Euro 2020. Ai u shkarkua nga Federata Shqiptare e Futbollit, pasi nuk pranoi të jepte dorëheqjen.

Megjithatë, trajneri është nën kontratë ende me FSHF-në, dhe do të paguhet deri në muajin nëntor të këtij vitit, kohë kur i përfundon kontrata me federatën.

“Real Story” kontaktoi ish-trajnerin e Shqipërisë për t`a pyet rreth largimit nga kombëtarja dhe planeve për të ardhmen, por ai refuzoi të fliste, duke u shprehur: “E kam të pamundur, jam ende në kontratë me FSHF-në, s`mund të flas”, tha Panucci.

Ndërkohë, gjatë ditës së sotme, ish-trajneri i ekipit tonë kombëtar, ka dhënë një intervistë për  “Gazzetta dello Sport”, ku ka theksuar se në Shqipëri nuk po gjente profesionalizëm dhe mundësi për të praktikuar futbollin që donte.

Shumë lojtarë po luanin pak kohët e fundit, ata bënin pak përpjekje për të ndarë idetë dhe profesionalizmin: ishte bërë e vështirë të praktikoja futbollin që kisha në mendje. Por nuk kam keqardhje, ishte një eksperiencë fantastike dhe gjithmonë do jem falënderues ndaj Shqipërisë, për gjithçka”, ka thënë Panucci.Skip to toolbar