Pas Turqisë, 5 lëkundje tërmeti edhe në Shqipëri

AKTUALITET


Sipas Institutit të Gjeoshkencave në Shqipëri janë regjistruar 5 lëkundje tërmeti gjatë mëngjesit të së shtunës por fatmirësisht me magnitudë të vogël dhe pa shkaktuar asnjë dëm material.


Lëkundja e fundit sipas IGJEUM është ajo e orës 08:07 me epiqendër në Laç dhe me magnitudë 1.8.

Lëkundja me magnitudën më të fortë është ajo e shënuar në oren 07:53 të mëngjesit, me epiqendër 4 km në Jug të Laçit dhe me thellësi 25 km.

Kujtojmë se ndërkohë Turqia po përballet me katastrofën që la pas tërmeti me magnitudë 6.8, me shumë viktima dhe mijëra të lënduar.