“Për fajin tënd jam refugjat”, Përplasje diplomatike mes Cakaj dhe Daçiç

Më të fundit


Gjatë Ministerialit të Ministrave të Jashtëm të rajonit që u mbajt në Varshavë, ministri Gent Cakaj është përplasur me homologun e tij serb, Ivica Daçiç.

Kërkesën e Daçiç, ku kërkoi që Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli të mos ishte pjesë e takimit, nuk e ka pëlqyer aspak ministri Cakaj, i cili ka replikuar duke i thënë se kjo politikë që Serbia ndjek është pa sens dhe se për faj të kësaj politike ai vet ka 28 vite refugjat.


“Fjalimi i Daçiç është një retorikë e shekullit XX dhe totalisht pa vend dhe pa sens. Daçiç ka 28 vite në politikë e unë kam 28 vite jetë. Por për shkak të 28 viteve të tij, unë kam 28 vjet refugjat.” – tha Cakaj.

Debati mes dy ministrave do të vazhdonte por të mos ishte për drejtuesit e takimit që i mohuan fjalën Daçiç.

Një incident i ngjashëm ndodhi edhe disa ditë më parë në Konferencën mbi “Klimën në Ballkanin Perëndimor” që u mbajt në Tiranë, ku delegacioni serb nuk pranoi të rrijë bashkë me delegacionin kosovar duke u larguar.
Skip to toolbar