Planifikoi të hidhte në erë një hekurudhë në Kharkiv në emër të Rusisë, Kievi arreston ukrainasin

BOTA


Një burrë është arrestuar në Ukrainë për një plan të dyshuar për të hedhur në erë një hekurudhë në Kharkiv në emër të Rusisë.

I arrestuari ishte një banor vendas që punonte për agjencinë ruse të inteligjencës ushtarake të huaj, tha shërbimi i sigurisë së Ukrainës (SBU).


Ai dyshohet se kishte planifikuar të përdorte bomba të improvizuara për të kryer “një seri shpërthimesh”.

Rusia i kishte dërguar atij udhëzime se si të prodhonte eksplozivët në shtëpi, tha SBU.

Plani i supozuar ishte të pengonte furnizimin me karburant dhe municione për forcat e mbrojtjes të Ukrainës, pretendonte ajo, me sulmin të penguar nga shërbimi i sigurisë. /abcnews.al
Skip to toolbar