Propozimi për asociacionin, Lajçak: Nuk i kalon “kufijtë e kuq” të palëve

KOSOVA


Emisari evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka bërë një përmbledhje javore të agjendës së tij.

Në një postim në facebook, Lajçak ka shkruar për takimet e të enjtes në Bruksel, ku kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç patën me kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin francez Emmanuel Macron, kryeministren italiane Giorgia Meloni, presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe shefin e diplomacisë evropiane Josep Borrell.


Lajçak shkruan se mirëpret faktin që Kurti dhe Vuçiç treguan gatishmëri për zbatimin e marrëveshjes, megjithëse nuk arritën të bien dakord për modalitetet.

Ai thotë se Kurti e Vuçiç kanë pasur pyetje e komente, duke shtuar se shpreson se do të jenë në gjendje t’i sqarojnë ato në javët në vijim.

Lajçak ka folur edhe për asociacionin, duke thënë se po kërkojnë opsione moderne evropiane, porse asociacioni nuk është vetmja çështje që ka nevojë për zbatim pasi edhe Serbia ka obligime të pazgjidhura.

Sipas tij, fokusi tani duhet të jetë në avancimin e zbatimit të marrëveshjes pa parakushte apo vonesa.

“Siç u shpreh qartë tre liderët evropianë, formalitetet nuk duhet të pengojnë këtë proces të rëndësishëm. Me këtë në mendje, unë do të ftoj kryenegociatorët së shpejti në Bruksel për të diskutuar hapat e ardhshëm”, ka shkruar diplomati sllovak.

Postimi i plotë:

Në margjinat e Këshillit Evropian, presidenti francez Macron, kancelari gjerman Scholz dhe kryeministrja italiane Meloni së bashku me presidentin e Këshillit Evropian Michel dhe Përfaqësuesin e Lartë Borrell dhe unë organizuam takime në mbështetje të BE-së – lehtësimi i dialogun me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti.

Ideja ishte e thjeshtë – për të vazhduar diskutimet tona fundjavën e kaluar gjatë misionit tonë të përbashkët në Prishtinë dhe Beograd dhe për të avancuar zbatimin e marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit.

Ato që ishin planifikuar të ishin takime të shkurtra me liderët evropianë, u kthyen në negociata të gjata të ndara me presidentin Vuçiç dhe kryeministrin Kurti pasi liderët evropianë duhej të largoheshin për në Këshill.

E mirëpres që të dy liderët treguan gatishmëri për zbatimin e marrëveshjes, megjithëse nuk arritën të bien dakord për modalitetet. Ata kishin komente dhe pyetje për propozimin evropian për statutin për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, të cilin ua kemi paraqitur gjatë misionit tonë të përbashkët të shtunën e kaluar.

Shpresoj se do të jemi në gjendje të sqarojmë pyetjet dhe shqetësimet e hapura në javët në vijim.

Statuti ynë propozon një mënyrë moderne evropiane për të trajtuar çështjen e ndjeshme të mbrojtjes së pakicave në përputhje me praktikat dhe standardet më të mira evropiane dhe nuk i kalon “kufijtë e kuq” të palëve siç janë përcaktuar më parë. Por ky nuk është i vetmi element që ka nevojë për zbatim.

Edhe Serbia ka shumë obligime të pazgjidhura nga marrëveshja dhe ne duhet të shohim që zbatimi të përparojë paralelisht, në mënyrë që edhe Kosova edhe Serbia të marrin atë që kanë rënë dakord.

Fokusi tani duhet të jetë në avancimin e zbatimit të marrëveshjes pa parakushte apo vonesa. Siç u shpreh qartë tre liderët evropianë, formalitetet nuk duhet të pengojnë këtë proces të rëndësishëm. Me këtë në mendje, unë do të ftoj kryenegociatorët së shpejti në Bruksel për të diskutuar hapat e ardhshëm.
Skip to toolbar