Pse Gjeorgjia po forcon marrëdhëniet me Moskën?

BOTA


Nga Mark Temnycky, Euobserver

Ëndrra Gjeorgjiane vazhdon të kthejë kokën nga Perëndimi, ndërsa partia në pushtet në Gjeorgji kërkon të forcojë lidhjet me Rusinë. Në fillim të këtij viti, Rusia hoqi ndalimet për fluturimet direkte nga Rusia në Gjeorgji.


Për më tepër, Federata Ruse hoqi “kërkesat për viza për shtetasit gjeorgjianë”. Këto zhvillime ndodhin ndërsa komuniteti ndërkombëtar vazhdon të vendosë sanksione ndaj Rusisë për shkak të pushtimit të paligjshëm dhe të panevojshëm të Ukrainës.

Është një mister pse partia në pushtet gjeorgjiane ka mbajtur një marrëdhënie më të ngrohtë me Rusinë. Për muaj të tërë, qytetarët e Gjeorgjisë dhe grupet opozitare gjeorgjiane i kanë bërë thirrje vendit të tyre të forcojë lidhjet me Perëndimin, raporton abcnews.al.

Sondazhi i kryer së fundmi nga Instituti Kombëtar Demokratik zbuloi se gjeorgjianët mbështesin integrimin europian. Sipas sondazhit, 81% e gjeorgjianëve mbështesin integrimin europian. Në mënyrë të ngjashme, 73% e gjeorgjianëve janë pro anëtarësimit në NATO.

Qytetarët gjeorgjianë gjithashtu kanë dënuar ashpër pushtimin rus të Ukrainës dhe ata nuk i kanë mirëpritur rusët në vendin e tyre.about:blank

Së fundmi, disa qytetarë të Gjeorgjisë protestuan kundër ankorimit të një anije ruse në Gjeorgji. Qytetarët gjeorgjianë valëvitën flamujt ukrainas dhe gjeorgjian dhe u tallën me pasagjerët në anije.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës vazhdon, dhe duke pasur parasysh historinë e vetë Gjeorgjisë me Rusinë, shumë gjeorgjianë sot nuk janë të gatshëm të flasin rusisht. Këta gjeorgjianë janë ende të përhumbur nga mizoritë e kryera nga rusët gjatë periudhës sovjetike.

Ata gjithashtu e shohin Rusinë si një forcë pushtuese. Prandaj është çudi që popullsia e një vendi nuk e mbështet fqinjin në veri, megjithatë qeveria e tij vazhdon të zbatojë politika që forcojnë marrëdhëniet midis këtyre dy entiteteve.

Ndërkohë, presidentja gjeorgjiane Salome Zourabichvili ka dënuar veprimet e Ëndrrës Gjeorgjiane. Në një deklaratë në mars, Zourabichvili pyeti pse Ëndrra Gjeorgjiane “u largua nga vullneti i popullit”. Partia në pushtet në Gjeorgji deklaroi më parë se do të sillte “drejtësi dhe demokraci” në vend.

Në vend të kësaj, Ëndrra Gjeorgjiane ka sjellë vetëm vështirësi dhe çështje të mëtejshme në Gjeorgji. Politikat dhe veprimet e tyre janë vënë në pikëpyetje nga Bashkimi Europian, ku Gjeorgjisë nuk iu dha statusi i kandidatit për në BE verën e kaluar.

Europianët u paraqitën gjeorgjianëve me një listë rekomandimesh se si mund të reformonin qeverinë e tyre, por Ëndrra Gjeorgjiane kritikoi vendimin e BE-së.

Ashtu si presidenti, partitë opozitare brenda Gjeorgjisë kanë akuzuar gjithashtu Ëndrrën Gjeorgjiane për “kërcënim të së ardhmes europiane dhe euroatlantike të Gjeorgjisë”, raporton abcnews.al.

Në një deklaratë të lëshuar nga opozita në maj 2023, grupi tha se politikat e ndjekura nga Ëndrra Gjeorgjiane e kanë bërë vendin e tyre të përballet me “rrezikun real të izolimit ndërkombëtar dhe të mbetur në sferën e ndikimit të Rusisë”.

Për shembull, Ëndrra Gjeorgjiane ka kritikuar punën e Institutit Republikan Ndërkombëtar dhe Institutit Kombëtar Demokratik. Partia në pushtet njoftoi gjithashtu se do të largohej nga grupi i dytë më i madh politik në Europë i forcave social-demokrate.

Ajo që është edhe më e çuditshme është se, pavarësisht fiksimit të Ëndrrës Gjeorgjiane për krijimin e politikave për përmirësimin e marrëdhënieve me Rusinë, Federata Ruse vazhdon të pushtojë territorin gjeorgjian. Në gusht 2008, një konflikt u përhap në Abkhazi dhe Osetinë e Jugut.

Gjatë kësaj periudhe, një shpërthim pranë qytetit të Osetisë jugore Tskhinvali plagosi pesë oficerë policie gjeorgjiane dhe shpërtheu një përleshje midis gjeorgjianëve dhe Osetëve të Jugut.

Ditë më vonë, separatistët abhazianë sulmuan oficerët gjeorgjianë, duke e detyruar Gjeorgjinë në një konflikt me dy fronte. Ndërsa Saakashvili bëri thirrje për një armëpushim, luftimet u intensifikuan.

Trupat ruse mbërritën shpejt, duke pretenduar se do të shërbenin si paqeruajtës. Në vend të kësaj, ata vendosën të pushtojnë këto dy rajone. Deri më sot, Abkhazia dhe Osetia e Jugut kanë forca ruse.

Pavarësisht këtyre ngjarjeve, Rusia ka arritur të fitojë miq brenda qeverisë gjeorgjiane.

Sipas një raporti të publikuar nga Carnegie Endoëment for International Peace , “eksportet e Gjeorgjisë në Rusi u rritën në vitin 2022 me 6.8 për qind në 652 milionë dollarë 594 milionë euro”.

Ndërkohë, eksportet nga Gjeorgjia në Rusi “u rritën me 79 për qind në 1.8 miliardë dollarë”. Me fjalë të tjera, Ëndrra Gjeorgjiane po përfiton nga vendimet e saj për të forcuar marrëdhëniet me Rusinë.

Duke pasur parasysh këto qasje dhe opinione kontradiktore, qytetarët gjeorgjianë dhe opozita duhet të vazhdojnë të bashkëpunojnë për të siguruar që vendi i tyre të ketë një të ardhme europiane.

Ëndrra Gjeorgjiane ka treguar se nuk është e gatshme ose e painteresuar për të ndjekur një të ardhme më afër Europës.

Me përpjekjet aktuale të shteruara nga qytetarët dhe grupet e opozitës, dhe me ëndrrën Gjeorgjiane që duket se nuk është e interesuar për të ndryshuar mënyrat e saj, ndoshta zgjedhjet parlamentare të vitit 2024 në Gjeorgji do të jenë e vetmja mënyrë për të sjellë ndryshim të vërtetë.
Skip to toolbar