Putin bisedë telefonike me Lukashenkon, zbulohet çfarë biseduan presidentat

BOTA


Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko foli këtë të premte në telefon me presidentin rus Vladimir Putin për çështjet e sigurisë dhe parandalimin e përshkallëzimit të konfliktit ukrainas, raporton kanali Telegram “Pool of the First”, i cili është afër zyrës së shtypit të shtetit bjellorus.

“Fokusi i liderëve të dy vendeve ishte në çështjet e sigurisë dhe parandalimi i përshkallëzimit të konfliktit në Ukrainë”, thuhet në deklaratë.


Shtohet se gjatë diskutimit për axhendën ndërkombëtare, Lukashenko dhe Putin diskutuan çështjet e takimit të ardhshëm të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në korrik në Astana, si dhe ranë dakord të takohen në margjinat e samitit.

Gjatë bisedës u diskutuan detajet dhe çështjet e vizitës së ardhshme të Presidentit të Bjellorusisë në Mongoli dhe Rajonin Irkutsk 1-4. qershor./abcnews.al
Skip to toolbar