Rama-Merkel në Berlin, Cakaj: Konfirmoi mbështetjen e Gjermanisë

Më të fundit


Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka zhvilluar një takim kokë më kokë me Kancelaren gjermane, Angela Merkel në Samitin e Berlinit.

Në takim Rama është shoqëruar nga delegacioni i tij që përbëhej nga Ministri i Jashtëm, Gent Cakaj dhe Ministria e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Siropali.


Pas përfundimit të takimit nuk ka pas asnjë deklaratë për shtyp apo reagim nga Rama. Ndërsa ministri Cakaj ka reaguar përmes një statusi në Facebook, ku cilësoi se gjatë takimit Gjermania mbështeti fort hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe vlerëson arritjen e saj në 5 prioritetet kryesore.

“Takimi me Kancelaren Angela Merkel konfirmoi edhe një herë mbështetjen absolute të Gjermanisë për çeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në BE. Progresi i madh i Shqipërisë në 5 prioritetet kyçe, me theks të veçantë në reformën në drejtësi, merr vlerësimin më të lartë nga Gjermania. Shqipëria do të vazhdoj të luaj rolin e saj të pazëvendësueshëm në stabilitetin rajonal dhe afirmimin e vlerave evropiane në Ballkanin Perëndimor! Shumë mirënjohës për përkushtimin e Kancelares Merkel ndaj Shqipërisë.” – shkruan Cakaj

Takimi me Kancelaren Angela Merkel konfirmoi edhe një herë mbështetjen absolute të Gjermanisë për çeljen e negociatave…

Publiée par Gent Cakaj sur Lundi 29 avril 2019Skip to toolbar