Shembet hoteli, 36 të vdekur. Ende persona nën rrënoja

BOTA


36 persona humbën jetën si pasojë e shembjes së një hoteli, i cili ishte në ndërtim e sipër. Nga rrënojat u nxorën të gjallë 23 persona, ndërsa kërkimet vijojnë për gjetjen e trupave të tjerë.

Nuk dihen arsyet se pse hoteli u shemb, por nën rrënoja ka mbetur i vdekur edhe përgjegjësi i zonës ku po ndërtohej, ndërsa pronari i ndërtesës është arrestuar. Viktimat ishin punonjës që po punonin për ngritjen e hotelit në Kamboxhia.


Kryeministri kamboxhian Hun Sen e cilësoi një ngjarje të trishtë dhe u ka premtuar familjarëve të viktimave dhe të plagosurve dëmshpërblim në para.
Skip to toolbar