Sot samiti i ministrave të Jashtëm europian, temat që do të diskutohen

BOTA


Gjatë ditës, ministrat e jashtëm të BE-së pritet të takohen për të diskutuar forcimin e mbrojtjes kundërajrore të Ukrainës dhe zgjatjen e sanksioneve kundër Iranit.

Pritet të diskutohet edhe për luftën në Sudan, por fokusi do të jetë në konfliktet në pragun lindor dhe jugor të BE-së, në Ukrainë dhe në Lindjen e Mesme.


Ndërsa Rusia ka përshkallëzuar sulmet ajrore kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës dhe objektivave të tjerë, qeveritë europiane janë nën presion për të furnizuar Kievin me sisteme të mbrojtjes ajrore, veçanërisht Patriot të prodhuar nga SHBA.

Gjatë fundjavës, Dhoma e Përfaqësuesve miratoi një paketë financimi prej 60 miliardë dollarësh. Megjithatë, shefi i politikës së jashtme të BE-së, Borrell dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg po u bëjnë thirrje vendeve europiane që të shtojnë përpjekjet e tyre për të furnizuar Ukrainën me armë, veçanërisht sisteme të mbrojtjes ajrore.

Pas një video-konference të ministrave të mbrojtjes të NATO-s me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të premten, sekretari i përgjithshëm i NATO-s tha se priste njoftime së shpejti.

Që nga kjo fazë, Gjermania është i vetmi vend i BE-së që është zotuar të dërgojë sisteme shtesë Patriot në Ukrainë pas thirrjeve nga Kievi. Në takimin e ministrave të jashtëm do të marrin pjesë edhe ministrat europianë të mbrojtjes, si dhe homologët e tyre ukrainas, përpara se vëmendja të kthehet te kriza në Lindjen e Mesme, e shkaktuar nga sulmi i Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor.

Gjatë samitit do të kërkohet një marrëveshje se sa larg duhet të shkojë Bashkimi Europian në sanksionet kundër Teheranit pas sulmit iranian të fundjavës së kaluar ndaj Izraelit. BE-ja ka vendosur tashmë sanksione të ndryshme kundër Iranit, duke përmendur përhapjen e tij të armëve të shkatërrimit në masë, shkeljet e të drejtave të njeriut dhe furnizimin me UAV në Rusi.

Këshilli Europian vendosi javën e kaluar të vendosë sanksione të reja ndaj Republikës Islamike. Më konkretisht, shumë vende të BE-së po bëjnë thirrje që regjimi ekzistues i sanksioneve të lidhura me dronët të zgjerohet për të përfshirë raketa dhe transferime armësh për forcat pranë Teheranit në Lindjen e Mesme.

Shtetet anëtare po debatojnë në mënyrë specifike nëse dhe në çfarë mase duhen vendosur sanksione të reja në lidhje me prodhimin e raketave, sipas burimeve diplomatike.

Përveç kësaj, disa vende po bëjnë presion që BE të gjejë një mënyrë për të cilësuar Gardën Revolucionare, ushtrinë elitare të Iranit, si një organizatë terroriste.
Por zyrtarët theksojnë se baza ligjore për këtë hap nuk është gjetur ende dhe nuk janë të sigurt se do të mbështetej nga të gjitha vendet anëtare.
Skip to toolbar