Sigla e partisë brenda së njëjtës listë? Gjiknuri: Çështje teknike. Gati për kompromis në çdo pikë, por…

Kodi aktual Zgjedhor ka rënë dhe Kushtetuta ka ndryshuar por marrëveshja e 5 qershorit mes palëve në Këshillin Politik nuk është prekur. Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story” në News24 përfaqësuesi i socialistëve në Këshillin Politik Damian Gjiknuri.

Ai tha se koalicioni është i mundshëm brenda së njëjtës listë teksa sa i përket identifikimit me sigël të kandidatëve mendon se është çështje teknike duke e lënë të hapur mundësinë për diskutime. Gjiknuri thotë se kompromise mund të ketë për çdo pikë, por duke ruajtur disa parime.


“Ne nuk mund të lejojmë vakum kushtetues. Çfarë rregullash po ndryshojmë? Çështja e koalicioni u stërdiskutua. Koalicioni është i mundshëm. Partitë bëjnë një marrëveshje dhe krijojnë një listë të përbashkët. Në 2013 fitorja qe aq e thellë sa nuk kishte të bënte fare ai sistem. Në 2017 të gjitha partitë hynë vetëm fare, tani është një mundësi më shumë, jo vetëm që mund të hyjnë vetëm por dhe me koalicione. Nuk mund të krijosh formula mes palëve për të tjetërsuar votën. Partitë mund të ruajnë siglën e tyre. Partitë përcaktojnë emrat dhe listën unike të koalicionit. Lulzim Basha, PD nr. 1, Monika Kryemadhi nr. 2, Tiranë etj.
Dhe brenda kutisë, mund të vihet sigla, mjafton që të kenë autorizim të liderit që do propozojë këtë listë.
Ajo është diçka teknike, mund të vihen siglat e partive. Në hapësirën e fletës së votimit mund të kesh PD, LSI, PDIU. Nëse është ky problem , le të vijë PD ta diskutojmë. Ka rënë kodi zgjedhor aktual, është ndryshuar kushtetuta. Nuk është prekur marrëveshja e 5 qershorit.
Kushtetuta është fakt i kryer në mënyrë kushtetuese. Edhe pse diskutuam me orë në këshillin politik dhe nuk u arrit një marrëveshje, parlamenti i votoi. Në parlament janë disa të tjerë, nuk quhen ata?
I themi PD-së na gjej një vend të legjislacionit të ODIHR, që ka dhe lista të hapura dhe sistemin, formulën. Nuk ka, nuk e nxjerrin dot. Është një formulë që u ra dakord nga politika vite më parë, në bazë të një marrëveshjeje. Shiko ça duan të bëjnë këta, të fusin parti fantazmë, të përfitojnë dhe kërkojnë barazi vote.
Ku po shkelim marrëveshjen e 5 qershorit? Kushtetuta thotë prag kombëtar, kemi vënë një përqindje, hajde ta diskutojmë. Vendet e tjera e kanë nga 4 e 5%.
Pse janë vendosur pragjet nëpër botë, ka një arsye. Që të përfitosh mandatin duhet të kesh një minimum votuesish. E kemi në proporcion me popullsinë. Numri i vogël i votuesve e ndihmon për përqindjen. Pragun mund ta debatojmë. Por do argumente, ka hapësirë për kompromis.
Ne jemi në çdo pikë gati për të bërë kompromis, duke ruajtur disa parime. Që të përfaqësohen ata që e meritojnë. Të kemi një ‘fair game’ duke pranuar koalicionet sipas modelit të OSBE-ODIHR dhe listat e hapura. Këtu konkurrojnë disa parime dhe kemi marrë disa modele. Këta që flasin për standard duke bërë gafa të rënda. Listat e hapura janë si rezultat i kompromiseve politike”, deklaroi ndër të tjera Gjiknuri.


Dëmshpërblimi për tërmetin, emrat e 500 përfituesve në Tiranë

Bashkia e Tiranës publikoi listën e personave që do të përfitojnë dëmshpërblim për pasojat e tërmetit të 21 shtatorit të këtij viti. 

Lista u miratua fillimisht në Këshilli Bashkiak të Tiranës, ndërsa përfitues janë 500 persona.


Lista është përpiluar pas verifikimit nga Drejtoria e Emergjencave Civile, që më pas i është përcjellë Këshillit Bashkiak për miratim.  

Në mbledhjet e ardhshme të këshillit bashkiak do të miratohet edhe lista me dosjet e tjera që do të përfitojnë.


Shifra zyrtare, identifikohen 46 viktima. Vijon puna për identifikimin e personave të tjerë

Ministria e Mbrojtjes bëri të ditur pasditen e të enjtes se janë identifikuar zyrtarisht 46 viktima, ndërsa lista vijon. Gjatë ditës së enjten u nxorën nga rrënojat e vilës së familjes Lala 5 anëtar që humbën jetën, ndërkohë që vijojnë operacionet për të gjetur dhe një një person që dyshohet se është nën rrënoja. Ndërkohë, më poshtë janë emrat e viktimave të identifikuar deri më tani.

Në Durrës, në total 22 viktima , të identifikuar si më poshtë :


1-Bajram Hajdarmataj, 54 vjeç, gjetur në L 13 .

2- Amelia Lala, 8 vjeç, gjetur në L.17.

3-Sadik Qato, 85 vjeç, gjetur në L 13 .

4-Isah Abazi, 29 vjeç, banues në L.13     

5-Esiela Karanxha, 8 vjeçe, gjetur në L 18.

6-Flatar Zenelaj, 64 vjeç, gjetur në L 13

7-Eviola Broshka, 28 vjeçe, gjetur në L 18

8-Kristi Reçi, 24 vjeçe, gjetur në L 18

9-Sehadete Lala, 04.02.1940, gjetur në L 18

10-Diena Karanxha, L 18

11-Eduart Reçi L 18

12-Shemsedin Abazi gjetur L13

13. Dolora Reçi, 49 vjeë lagja Nr.18

14. Klaus Reçi, vjeç 21. Lagja Nr.18.

15.Griselda Lala vjeç 22, lagja Nr. 17

16.Rozeta Maçja vjeç 59,lagja Nr.18

17 Sotiraq Misho,vjeç 49, lagjja 13

18.Nafije Haziz Rexhepi vjeç 10.09.1945  lagja 6

19.Marjeta Isuf Lala       08.10.1988           lagja 18

20.Emilio  Albert Lala      7 vjec                    lagja 18

21.Dionis  Albert Lala      30.01.2018          lagja 18

22.Dionisa Albert Lala     30.01.2018          lagja 18

Krujë –  22 persona në total,  të identifikuar si më poshtë:

1-Bukurije Leka

2-Erisa Cara

3-Ariela Lala 4 vjeç

4-Fatmira Cuka 44 vjeç

5-Selvie Lala 77 vjeç

6-Saimir Greku

7-Sardi Cuka 18 vjeç

8-Hajrie Vata 65 vjeç

9-Klevis Çupi (Aliu)  34 vjeç

10-Drita Cakoni    58 Vjeç

11-Pëllumb Greku 57 Vjeç

12-Çelike Grupieku  57 Vjeç

13- Hajredin Çupi, 66 Vjeç

14-Kastriot Cakoni, 58 vjeç

15- Fatmira  Cara vjeç 54

16- Hasan   Cara vjeç 16

17-Roledi   Vata vjeç 3

18-Suada    Hysa  vjeç 18

19-Ankthi  Cara vjeç 65

20-Adelina Kabili vjeç 20

21-Almir Cara vjeç 26

22- Stela Zvergeci vjeç 20

45. Lezhë: Evis Hoxholli 32 vjec, hedhur nga lartësia për shkak të panikut

46. Kurbin : Kristjan Preçi 26 vjeç, dëmtuar gjatë tërmetit dhe humbur jetën si pasojë e aksidentit rrugës për në spital.


Andorra dhe Franca, Reja publikon listën

Trajneri i Kombëtares Edy Reja bëri publike listën me emrat e lojtarëve të grumbulluar për dy ndeshjet e fundit eleminatore të Euro 2020, Andorrën dhe Francën. Reja grumbullon për këto dy ndeshje plotë 26 lojtarë, ndërsa 8 të tjerë do të qëndrojnë të gatshëm. Në portë është thirrur Alban Hoxha, Etrit Berisha dhe Thomas Strakosha.

Në mbrojtje rikthehet Elseid Hysaj, që mungoi në tetor për shkak të dëmtimit, ndërsa do të jenë gjithashtu Mihaj, Dermak, Veseli, Gjimshiti, Memolla dhe Lorenc Trashi. Emanuele Ndoj për shkak të dëmtimit nuk do të jetë i gatshëm për mesfushën, ndërsa rikthehet Xhaka, konfirmohen Bare, Memushaj, Gjasula, Qose, Ramadani e Lenjani dhe Lindon Selahin. Lojtari që refuzoi Kosovën, Florian Kamberi, që aktivizohet në Skoci me Hibernian, është risia e sulmit.


Ndërsa rikthehet Myrto Uzuni, ndërsa nuk mungojnë Bekim Balaj, Odise Roshi, Taulant Seferi dhe Rey Manaj. Ndërkohë, risi ka dhe në listën e pritjes. Për herë të parë, Edy Reja piketon talentin shqiptar të Chelsea në Londër, Armando Broja si dhe talentin Enis Çokaj, që aktivizohet me Lokomotiva Zagreb. Mungesat janë të shumta, si ajo e Sadikut, Kumbullës apo dhe Cikalleshit, të cilët janë të dëmtuar.

Më poshtë lista e plotë e lojtarëve të grumbulluar:

Etrit Berisha (Spal)

Alban Hoxha (Partizani)

Thomas Strakosha (Lacio)

Berat Gjimshiti (Atalanta)

Elseid Hysaj (Napoli)

Ardian Ismajli (Hajduku i Splitit)

Lorenc Trashi (Partizani)

Frederik Veseli (Empoli)

Enea Mihaj (Paok)

Kastriot Dermaku (Parma)

Hysen Memolla (Kokkolan)

Lindon Selahi (Tuente)

Taulant Xhaka (Bazel)

Keidi Bare (Malaga)

Emanuele Ndoj (Bresha)

Ledian Memushaj (Peskara)

Klauis Gjasula (Paderborn)

Kristi Qose ( Ruzembork)

Ylber Ramadani (Velje)

Ermir Lenjani (Sion)

Bekim Balaj (Sturm Grac)

Myrto Uzuni (Lokomotiva e Zagrebit)

Florian Kamberi (Hibernian)

Odise Roshi (Akhmat Grozni)

Rei Manaj (Albacete)

Taulant Seferi (Ksakaks)

Lojtarët e gatshëm:

Gentjan Selmani (Memen Spor)

Naser Alij (Honved)

Ergys Kaçe (Paoku)

Enis Çokaj (Lokomotiva e Zagrebit)

Xhakomo Vrioni (Çitadela)

Endri Çekiçi (Olimpija Ljubljana)

Ivan Balliu (Almeria)

Armando Broja (Çelsi


Kush janë kandidatët e Kushtetueses (dhe përse duket lajm i keq për Metën)

Po cilët janë kandidatët që janë vetofruar për të qënë anëtarë të Gjykatës Kushtetuese? Emrat, aktiviteti, anshmëria politike janë të rëndësishme të vlerësohen, për shkak të vendimit të rëndësishëm që ata mund të vlerësojnë, sapo të ulen në karrigen prestigjioze të anëtarit të Gjykatës Kushtetuese: ligjshmërinë e Shkarkimit të Presidentit Ilir Meta. Janë dy lista, njëra në derë të Presidentit dhe tjetra në tavolinën e Gramoz Ruçit. Ka prej tyre që kanë aplikuar në të dyja institucionet. Lista e kandidatëve që kanë aplikuar të presidenti, kryesohet nga Alban Brati, kunati i Ben Blushit, ish deputet dhe dikur ish rival i Ramës, ndërsa sot i angazhuar në biznes privat. Avni Shehu është një tjetër kandidat, gjykatës i vjetër i emëruar kryetar i Gjykatës së Lartë që në kohën e Berishës së Parë, në vitin e largët 1996. Shehu ka aplikuar edhe në Kuvend, ku gjasat që ai të fitojë, janë afër zeros, nëse nuk merr parasysh vetëm faktin se origjina e tij dibrane, mund të jetë një plus për vlerësimin e kandidaturës së tij, në Komisionin e Ligjeve, kryesuar nga Dibrani Ulsi Manja. Tek Presidenti ka aplikuar edhe Denar Biba, ish kryetar dhe tani nënkryetar i KQZ, personi që shpalli absolutisht të pavlefshëm dekretin e shfuqizimit të zgjedhjeve nga ana e Presidentit, po me siguri aplikimi ka qënë më i hershëm. Biba gjithsesi ka aplikuar per anëtar të gjykatës së Kushtetuese edhe pranë kuvendit, ku me siguri kandidatura e tij do të trajtohet me më shumë qetësi dhe dashuri nga partia që e propozoi në KQZ, sesa nga Ilir Meta. Në presidencë ka aplikuar edhe Ilir Panda, që në kohën e Ilir Metës si kryeministër, kryesonte KLD. Shpesh i anatemuar nga politika si i majtë, ai gjithsesi ja ka arritur të mbajë një profil të ulët dhe të mbijetojë në pozicione të rëndësishme në Gjyqësor 20 vitet e fundit. Panda rezulton edhe në listën e kandidatëve të Kuvendit. Juristi i njohur Kristaq Traja, që ka përfaqësuar Shqipërinë si Gjykatës edhe në Strasburg ka aplikuar në të dyja listat. Drejtues i një zyre të njohur avokatie, ai sot është kryetar i këshillit drejtues të Radiotelevizionit Shqiptar. Ish prokurori i përgjithshëm Theodhori Sollaku ka aplikuar në të dyja institucionet, por me gjasë me “cilësi” të ndryshme. Ndërsa tek Presidenti Ilir Meta ai shkon me CV e ish kreut të akuzës, që u zgjodh aty edhe me vullnet të Metës (i cili në 2002, bashkoi votat me Berishën per të shkarkuar Arben Rakipin dhe për të vënë në këtë pozicion pikërisht, Sollakun, ish këshilltarin juridik të Doktorit për 5 vjet në Presidencë), në Kuvend, Sollaku ka cilësinë e “viktimës”. Pasi ishte pikërisht Berisha që e shkarkoi me dy komisione hetimore rresht në vitin 2007 ish beniaminin e tij. Dhe Socialistët e bënë në 2013, anëtar të Asamblesë Kombëtare. “Bixhozi” i Sollakut me politikën mund të rezultojë i frytshëm, pasi ai i jep garanci të dyjave palëve, se së paku nuk do tu bëjë keq dhe do zgjedhë pasivitetin. Një gjë që e bëri mirë nga viti 2002 deri kur u shkarkua në 2007. Qetësi u thye vetëm nga ngjarje të rënda dhe të pazbuluara si vrasja e shoferit të tij në vitin 2005… Te Presidenti ka aplikuar edhe Rovena Gashi, ish prokurorja e shkarkuar nga Arta Marku me vendim gjykate e më pas edhe nga Vettingu. Zonja Gashi, një nga bashkëpunëtoret më të afërta të ish kryeprokurorit Llalla, nuk dihet pse figuron në listën e botuar nga shqiptarja.com, pasi ajo nuk mund të aplikojë më për nje pozicion në sistemin e drejtësisë. Në presidencë dhe Kuvend ka aplikuar edhe Sinan Tafaj, i Shoqatës së të verbërve. Jurist në profesion ai nuk ka ngurruar ta përdorë handikapin e tij, si avantazh diskriminues pozitiv, edhe më herët kur ka aplikuar (pa sukses) për anëtar të Gjykatës së Lartë. Në listën e Kuvendit shfaqet dhe emri i Shpresa Beçajt, ish kryetare e Gjykatës së Lartë, e shkarkuar Bujar Nishani, menjëherë pasi ai u bë kryetar i KLD-së në vitin 2012, me sa duket si e njohur për afëritë me Bamir Topin. Beçaj nuk ka aplikuar në Presidencë, megjithëse dikur, kur Meta ishte Ministër i jashtëm dhe vajza e saj u emërua në një ambasadë të rëndësishme, marrëdheniet e saj me presidentin ishin shumë të mira. Prishja e tyre ishte dhe mbetet një mister, por fakti që ajo s ‘e ka cuar emrin në Presidencë dhe armiqësia e saj personale me Metën, e bëjnë një kandidaturë të preferuar tek shumica e majtë në Kuvend. Tek lista e Kuvendit ka shumë emra që nuk janë kandiduar edhe në Presidencë, dhe mbiemrat e tyre lidhen me emra të njohur të Partisë Socialiste, çka të shtyn të besosh se të preferuarit për anëtar të Gjykatës Kushtetuese, nuk do t’i shpëtojnë analizës së mësipërme si dhe vlerësimit subjektiv politik. Dhe në dritën e zhvillimeve dhe procesit të shkarkimit të Presidentit, kjo listë, nuk duket një lajm i mirë për Ilir Metën. Së paku në letër. /realstory.al/

 

Kandidatët që kanë aplikuar te Presidenti i Republikës Alban Brati Avni Shehu Besnik Muçi Dedë Kasneci Denar Biba Gëzim Allaraj Ilir Mustafaj Ilir Panda Kristaq Traja Luan Dervishi Petrit Kaja Rexhep Bekteshi Theodhori Sollaku Vladimir Gërmenji Ardita Alsula Elsa Toska Regleta Panajoti Rovena Gashi Valbona Bala Zhaklina Peto Prel Martini Sinan Tafaj Ardita Buna Alsula Kandidatët që kanë aplikuar në Kuvend Anila Kristani Arta Vorpsi Besnik Muçi Çlirim Gjata Dashamir Kore Dedë Kasneci Denar Biba Elsa Toska Gëzim Allaraj Ilir Kadiu lir Panda Irena Nino Kazhanxhi Kristaq Traja Rexhep Bekteshi Sinan Tafaj Sokol Hasani Shpresa Beçaj Theodhori Sollaku Valbona Bala Ilir Panda Sinan Tafaj Theodhori Sallaku Vasil Bendo Elsa Toska Fiona Papajorgji Valbona Bala Avni Shehu Marsida Xhaferllari Theodhori SollakuPublikohet lista e zgjedhësve, 3.5 milionë shqiptarë kanë të drejtë vote

Ministria e Brendshme ka publikuar sot listën përfundimtare të zgjedhësve për zgjedhjet e 30 qershorit. Sipas listës kanë të drejtë për të votuar në këto zgjedhje gati 3.5 milionë shqiptarë, ndërsa 132 mijë prej tyre votojnë për herë të parë.

Ministria e Brendshme njofton se lista e zgjedhësve është përmirësuar ndjeshëm, krahasuar me atë të vitit 2015 dhe 2017. Janë hequr nga lista dublikatet, emrat e personave mbi 100 vjeç si dhe emrat e personave që vujanë dënimet në burgje në bazë të ligjit për dekriminalizimin.


 “Nga të dhënat e gjeneruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile të drejtën e votës e kanë 3,536,015 shtetas shqiptarë, ndër ta, 132.788 zgjedhës votojnë për herë të parë; 51 % e zgjedhësve janë meshkuj dhe 49 % femra.

Për herë të parë u arrit të zbardheshin adresat e sakta për rreth 285 mijë zgjedhës, të cilët në vend të adresës së vlefshme kishin kodet 999, 888 dhe 000 në listën zgjedhore, duke i eleminuar këto kode.

Në listën e përditësuar janë hequr dublikimet dhe votuesit mbi 100-vjeçarë, si dhe emrat e personave që vuajnë dënimin në burgje, sipas përcaktimeve të ligjit, në kuadër të ‘Dekriminalizimit’.

I gjithë procesi i hartimit të Listës Përfundimtare të Zgjedhësve është kryer nën mbikëqyrjen e auditëve teknicienë të KQZ-së, të cilët kanë pasur akses të plotë në çdo etapë të këtij procesi”, njofton ministria e Brendshme.


Skip to toolbar