Gjigandi italian do të kërkojë naftë në Dumre. Firmoset marrëveshja

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku dhe përfqësuesi i kompanisë italiane ENI, firmosën të premten marrëveshjen për kërkimin e hidrokarbureve në bllokun e Dumresë. Gjatë takimit të mbajtur për firmosjen e kësaj marrëveshje mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë italiane, Kryeministri Edi Rama u shpreh se kontrata është shumë e favorshme për Shqipërinë. Ai tha se ndryshe nga e kaluara, Shqipëria do të përfitojë shumë të ardhura nga kjo marrëveshje.

“Kompaninë e mirënjohur ENI, një histori e nisur shumë kohë më parë. U deshën 30 vite që sot të kishim një kontratë me ENI-n që nga vlera ekonomike, është më e mira dhe më e favorshme që është firmosur. I falenderoj miqtë italianë që janë treguar shumë të hapur dhe konstruktive ndaj kërkesës sonë për të pasur një kontratë për të pasur një përfitim të drejtpërdrejtë më të madh se kontratat e para për shtetin dhe të mirë-strukturuar”, tha Rama.

Gjithashtu, ai theksoi se kompania ENI do të ndihmojë edhe në rritjen e burimeve njerëzore në fushën e gjeologjisë dhe minierave, duke bashkëpunuar me Fakultetin Përkatës në Universitetin e Tiranës. “Ka pasur edhe një partner, që jo thjesht do të zbulojë naftë në Shqipëri, por do të ndihmojë në rritjen e cilësisë së burimeve njerëzore. Gjithashtu përfshirja e ENI-t te Pakti për Universitetin në një marrëdhënie me Fakultetin e Gjeologjisë dhe Minierave për të hapur mundësi për trajnime, mastera dhe kështu me radhë”, tha Rama.

Më tej, Rama tha se blloku i Dumresë ka një rezervë të konsiderueshme, duke e krahasuar me atë të Shpiragut në Berat. “Më vjen shumë mirë që e firmosim këtë kontratë sot edhe pse përkoi me një moment të vështirë, por ishte një këmbëngulje nga ana e ministres që u mor me negociomin për t’i sjellë miqtë italianë para vitit të ri dhe pastaj të fillonte puna me eksplorimet. Sipas të gjitha studimeve, blloku i Dumeresë ka një rezervë të konsiderueshme, ashtu si zbulimi në Shpirag është një arsye më shumë për të vijuar”, u shpreh kreu i ekzekutivit.

Në fund, sipas Ramës ky do të jetë një nga investimet më të rëndësishme të huaja në Shqipëri, nga një kompani që ka të ardhura më shumë se gjithë Prodhimi i Brendshëm Bruto i Shqipërisë.

“Bëhet fjalë për një tjetër investim të rëndësishëm të huaj në Shqipëri të një kompanie gjigante me të ardhura më të mëdha se gjithë PBB e Shqipërisë. Përtej vlerës monetare do të sjellë do të sjellë dijen dhe një bashkëpunim që do të rrisë cilësisht të gjithë hapësirën që mbulon ky sektor. Zbulimi i pritshëm do të kenë një ndikim të jashtëzakonshëm në ekonominë e vendit. Jam i sigurt se do të gjejnë shumë naftë dhe përfitimi do të jetë i merituar edhe për ata”, tha Rama gjatë fjalës së tij në Kryeministri.

Firmoset marrëveshja, Shqipëri-Kosovë me ambasada të përbashkëta në botë

Merr jetë projekti i bashkimit të përfaqësive diplomatike dhe konsullore mes Shqipërisë dhe Kosovës. Të martën pasdite në Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme, ministri në detyrë, Gent Cakaj dhe homologu i tij kosovar, Bexhet Pacolli kanë firmosur marrëveshjen ndërministrore për bashkim të përfaqësive diplomatike dhe konsullore dhe për bashkëpunim strategjik në fushën e politikës së jashtme. Cakaj u shpreh se Shqipëria merr përsëripër përfaqësimin drejtpërdrejt dhe afirmimin pa kushte për qëndrimet zyrtare të Kosovës, në vendet ku përfaqësimi i Kosovës është i pamundur.

“Shqipëria merr përsipër edhe përfaqësimin e drejtpërdrejt dhe afirmimin pa kushte për qëndrimet zyrtare të Kosovës ku përfaqësimi i Kosovës është i pamundur. Ngritje të këshillit të përbashkët për planifikimin strategjik për politikat me rëndësi kombëtare. E dyta është shtylla diplomatike. Jemi dakorduar për fondin e përbashkët për menaxhimin dhe ambasadat e konsullatat e përbashkëta. Nga sot do të fillojmë punën për të pasur ambasada dhe konsullata të përbashkëta në të gjithë botën”.

“E treta është shtylla profesionale në shërbimin diplomatit për të shkëmbyer personelin në të gjitha vendet në botë. Po e pres me padurim ardhjen e diplomatëve kosovarë në shërbimin diplomatik të Shqipërisë, por edhe të Shqipërisë që do të shkojnë të shërbejnë në qendra diplomatike të Kosovës, por edhe këmbime të stafit ministritë tonë. Do të kemi edhe një kalendar të përbashkët kulturor, por edhe konferencën e përbashkët të Diasporës. Kjo është frymë vëllazërore, por edhe domosdoshmëri” tha Cakaj.

Për ministrin e Jashtëm të Kosovës, Bexhet Pacolli, kjo marrëveshje sjell shumë përfitime për vendin e tij. Pacolli tha se nuk është logjike që  një kontinent si Afrika të mos jetë i mbuluar me përfaqësi diplomatike. “Kosova ka nevojë për mbështetjen e Shqipërisë. Jam tejet i lumtur që firmosëm këtë marrëveshje, nga tani punojmë në interes të dy shteteve. Nuk është logjike që një kontinent si Afrika të mos jetë mbuluar. Kosova ka nevojë për këto shtete, por edhe nevoja ekonomike. Përfaqësitë e përbashkëta rrisin eficecën dhe imazhin dhe reduktojnë kostot.  Jemi gati të veprojmë edhe sipas këshillave të Shqipërisë, së bashku do të jemi më të fortë dhe më të respektuar nga të tjerët. Kosova është dhoma tjetër e shtëpisë sonë dhe aty gjithmonë do të ketë dyer të hapura dhe duar të hapura për vëllazërit dhe motrat tona nga Shqipëria” tha ai.

Ashton: Ndërkombëtarët kanë rolin kyç në marrëveshjen Serbi-Kosovë

Ish shefja e diplomacisë europiane, Catherine Ashton ka folur lidhur me marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës. Ashton ka vënë theksin tek roli i ndërkombëtarëve në normalizimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë në mënyrë që të dy shtetet të lëvizin para.

“Mbështetja ndërkombëtare, veçanërisht nga Europa, është e rëndësishme në mënyrë që të dyja palët të fitojnë besimin dhe të lëvizin përpara. Arritja e marrëveshjes është vetëm fillimi. Zbatimi dhe ekzekutimi i vendimeve kërkojnë burime, dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të ndihmojë.” – tha Ashton

Ashton e cila ka qenë edhe negociatorja mes dy shteteve e vendosur nga BE, tha se arritja e një marrëveshje në 2013 ka qenë e vështirë, por dy ish-kryeministrat e atëhershëm të Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiç, ishin të vendosur për të çuar përpara negociatat e tyre.

Përplasjet me TIA, qeveria konsulencë të huaj për monitorimin e marrëveshjes

Grabitja e parave në pistën e avionëve në Rinas më 9 prill, ka çuar qeverinë shqiptare në përplasje me koncensionarin kinez të Rinasit.

Edhe pse qeveria akuzoi pikërisht koncensionarin si fajtor kryesor të mungesës së sigurisë në një vend që pritej të ishte ndër më të sigurtit. Pas ngjarjes policia çoi forcat ushtarake për të kontrolluar sigurinë në aeroportin e Rinasit.

Mirëpo me një vendim të sotëm, të botuar në fletoren zyrtare, Shqipëria do të kërkojë asistencë ligjore nga studio avokatie të huaja për të monitoruar zbatimin e marrëveshje mes qeverisë shqiptare dhe TIA-s.

Qeveria shqiptare kërkon konsulenca mbi kontratën dhe përcaktimin nëse ka pasur shkelje të saj apo jo. Nëse konkluzionet janë të faror të qeverisë shqiptare, pritet vendimi për ta depozituar këtë konflikt në arbitrazhin ndërkombëtar.

Çfarë ndodhi sot në tryezën e opozitës? Nga Mediu te Kryemadhi, krerët që firmosën

Deri tani janë 8 parti politike që firmosën sot marrëveshjen për krijimin e Koalicionit Opozitar, që si kusht parësor për t’u futur në zgjedhjet e 30 qershorit ka krijimin e një qeverie teknike.

I pari që u fut në takim me Bashën dhe që nënshkroi marrëveshjen ishte kryetari i PR, Fatmir Mediu i shoqëruar nga anëtarë të partisë së tij. Në fjalën e tij për mediat, Mediu tha se kjo marrëveshje ka për qëllim të krijojë zgjedhje të lira dhe të ndershme për shqiptarët.

Pas tij marrëveshjen me 10 pika e nënshkruan kreu i PBDNJ Vangjel Dule dhe kreu i PAA, Agron Duka.

Më pas në tryezën që kryesohet nga Basha, i cili shoqërohej nga ish deputetët, Gazmend Bardhi, Edmond Spaho, Edi Paloka, dhe ish-presidenti Bujar Nishani, u ul kreu i PDK Ndark Ndoka. Në fund të takimit Ndoka u shpreh se ky ishte një hap drejt zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Ai tha se Rama ka mbetur i vetëm.

Pjesë e koalicionit opozitar ka vendosur të jetë edhe kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi i cili pas nënshkrimit të marrëveshjes tha se “kjo është beteja jonë ndaj Rilindjes”.

Shpëtim Idrizi i PDIU-së, shoqërohej nga ish deputetja e PD-së, Mesila Doda në firmosjen e marrëveshjes. Idrizi u shpreh se opozita është garante e pluralizmit politik dhe marrëveshja ka për synim realizimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Marrëveshja për krijimin e Koalicionit Opozitar i firmos edhe nga kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila në këtë takim shoqërohej nga Petrit Vasili, Luan Rama, Erisa Xhixho, Kejdi Mehmetaj dhe Endrit Braimllari.

Ashtu si dhe të tjerët, Kryemadhi tha për mediat se kjo marrëveshje do të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe jo thjeshtë votime.

“Aksionit opozitar i shtohet një element tjetër shumë i rëndësishëm. Tani të gjitha kanë strategjinë re opozitës. Kjo vjen si rezultat i të gjithë kësaj axhende përballë një shtetit të kapur. Axhenda garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme. Them zgjedhje sepse votime ka bërë edhe Enver Hoxha po populli nuk ka zgjedhur kurrë. Për sa i përket të gjithë procesit, kjo marrëveshje është flamuri i shpresë për të rinjtë dhe të rejat”, tha Kryemadhi.

Marrëveshja e Koalicionit Opozitar që u nënshkrua sot

1. Krijimin e një Koalicioni të Bashkuar Opozitar dhe Qytetar për zgjedhjet e ardhshme në vend.

2. Partitë nënshkruese të këtij Koalicioni do të regjistrohen në zgjedhje vetëm pasi të jenë krijuar kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

3. Rruga e vetme për të garantuar zgjedhjet e lira dhe të ndershme është formimi i një Qeverie Tranzitore me mandat të posaçëm për:

(i) Kthimin e legjitimitetit politik të qeverisjes në vend nëpërmjet zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

(ii) Përgatitjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme parlamentare dhe vendore në Shqipëri.

(iii)Realizimin e reformës zgjedhore dhe ndjekjen e zbatimit të saj, me fokus të veçantë shkëputjen e lidhjes mes politikës dhe krimit, luftën ndaj fenomenit masiv të blerjes së votave, intimidimit kriminal mbi zgjedhësit, si dhe eleminimin e pabarazisë mes partive politike pjesëmarrëse në zgjedhje.

(iv) Krijimin e klimës së besimit për zbatimin e reformës në drejtësi jashtë çdo ndërhyrjeje politike.

(v)  Krijimin e kushteve të nevojshme për të përshpejtuar nisjen e negociatave të Shqipërisë për antarësimin në Bashkimin Europian dhe ndërmarrjen e çdo reforme të nevojshme për këtë qëllim.

4.Në mbrojtje të demokracisë dhe tëzgjedhjeve të lira e të ndershme, partitë nënshkruese të këtij Koalicioni angazhohen të mos lejojnë asnjë farsë elektorale, të organizuar nga qeveria ilegjitime e Edi Ramës.

5.Pamundësimi i mbajtjes së zgjedhjeve fasadë, të diktuara nga pakti i Edi Ramës me krimin e organizuar dhe paratë e tyre të pista, të realizohet përmes përshkallëzimit të aksionit opozitarnë të gjithë vendin.

6.Rikonfimojmë vullnetin tonë se Integrimi Europian i Shqipërisë është rruga e vetme për t’i dhënë fund tranzicionit të tejzgjatur. Shprehim vendosmërinë tonë të plotë për të ndërmarrë çdo hap, që bën realitet rrugëtimin e pandalshëm dhe të shpejtë të Shqipërisë në familjen europiane.

7. Angazhohemi për të unifikuar dhe miratuar një Platformë të Përbashkët për çlirimin e ekonomisë ngaoligarkia dhe krimi me mbështetje qeveritare. Ky trinom është përgjegjës për rritjen e papunësisë, largimin e investimeve të huaja, falimentimin e fermerëve dhe sipërmarrjes private.Kjo Platformë e Përbashkët ka për qëllimnxjerrjen e vendit nga kriza e rëndë ekonomike për të krijuar punësim, zhvillim,mirëqenie dhe mundësi të barabarta për të gjithë.

8. Angazhohemi për luftë pa kompromis ndaj krimittë organizuar, korrupsionit dhe pastrimittë parave të pista, si pengesa kryesore për stabilitetin dhe zhvillimin e vendit, sigurinë dhe mirëqeniene qytetarëve.

9.Mbështesim çdo qytetar, të drejtat dhe liritë themelore të të cilit dhunohen nga veprimet arbitrare të institucioneve shtetërore.

10.Angazhohemi për një marrëdhënie politike dhe elektorale me çdo individ apo parti politike, bazuar në parimin e proporcionalitetit dhe integritetit të nënshkruesve.

Basha krijon koalicionin opozitar. Firmoset marrëveshja me 10 pika

Nisma më e fundit e Lulzim Bashës është krijimi i Koalicionit opozitar që do të përbëhet nga PD dhe partitë aleate si LSI, PR, LZHK, PBDNJ, PAA, PDK, PDIU. Takimet kanë nisur sot që në orën 9.00, ndërkohë që kryetarët e partive kanë hedhur firmën mbi një marrëveshje që përmban 10 pika.

Kushti kryesor që Koalicioni Opozitar të marrë pjesë në zgjedhje është zhvillimi zgjedhjeve të lira dhe të ndershme dhe rruga e vetme për këtë është, sipas tyre, krijimi i një qeverie transitore.

Marrëveshja e plotë e koalicionit opozitar

1. Krijimin e një Koalicioni të Bashkuar Opozitar dhe Qytetar për zgjedhjet e ardhshme në vend.

2. Partitë nënshkruese të këtij Koalicioni do të regjistrohen në zgjedhje vetëm pasi të jenë krijuar kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

3. Rruga e vetme për të garantuar zgjedhjet e lira dhe të ndershme është formimi i një Qeverie Tranzitore me mandat të posaçëm për:

(i) Kthimin e legjitimitetit politik të qeverisjes në vend nëpërmjet zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

(ii) Përgatitjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme parlamentare dhe vendore në Shqipëri.

(iii)Realizimin e reformës zgjedhore dhe ndjekjen e zbatimit të saj, me fokus të veçantë shkëputjen e lidhjes mes politikës dhe krimit, luftën ndaj fenomenit masiv të blerjes së votave, intimidimit kriminal mbi zgjedhësit, si dhe eleminimin e pabarazisë mes partive politike pjesëmarrëse në zgjedhje.

(iv) Krijimin e klimës së besimit për zbatimin e reformës në drejtësi jashtë çdo ndërhyrjeje politike.

(v)  Krijimin e kushteve të nevojshme për të përshpejtuar nisjen e negociatave të Shqipërisë për antarësimin në Bashkimin Europian dhe ndërmarrjen e çdo reforme të nevojshme për këtë qëllim.

4.Në mbrojtje të demokracisë dhe tëzgjedhjeve të lira e të ndershme, partitë nënshkruese të këtij Koalicioni angazhohen të mos lejojnë asnjë farsë elektorale, të organizuar nga qeveria ilegjitime e Edi Ramës.

5.Pamundësimi i mbajtjes së zgjedhjeve fasadë, të diktuara nga pakti i Edi Ramës me krimin e organizuar dhe paratë e tyre të pista, të realizohet përmes përshkallëzimit të aksionit opozitarnë të gjithë vendin.

6.Rikonfimojmë vullnetin tonë se Integrimi Europian i Shqipërisë është rruga e vetme për t’i dhënë fund tranzicionit të tejzgjatur. Shprehim vendosmërinë tonë të plotë për të ndërmarrë çdo hap, që bën realitet rrugëtimin e pandalshëm dhe të shpejtë të Shqipërisë në familjen europiane.

7. Angazhohemi për të unifikuar dhe miratuar një Platformë të Përbashkët për çlirimin e ekonomisë ngaoligarkia dhe krimi me mbështetje qeveritare. Ky trinom është përgjegjës për rritjen e papunësisë, largimin e investimeve të huaja, falimentimin e fermerëve dhe sipërmarrjes private.Kjo Platformë e Përbashkët ka për qëllimnxjerrjen e vendit nga kriza e rëndë ekonomike për të krijuar punësim, zhvillim,mirëqenie dhe mundësi të barabarta për të gjithë.

8. Angazhohemi për luftë pa kompromis ndaj krimittë organizuar, korrupsionit dhe pastrimittë parave të pista, si pengesa kryesore për stabilitetin dhe zhvillimin e vendit, sigurinë dhe mirëqeniene qytetarëve.

9.Mbështesim çdo qytetar, të drejtat dhe liritë themelore të të cilit dhunohen nga veprimet arbitrare të institucioneve shtetërore.

10.Angazhohemi për një marrëdhënie politike dhe elektorale me çdo individ apo parti politike, bazuar në parimin e proporcionalitetit dhe integritetit të nënshkruesve.

Skip to toolbar