Kukësi i kthen ‘reston’ Partizanit në kampionat, Jorgji nuk kursehet, ndëshkon 10 lojtarë

Një javë pasi i rrëmbeu në pak minuta trofeun e Superkupës, Kukësi ka marrë ‘hak’ ndaj Partizanit në ndeshjen e parë të kampionatit. Skuadra e drejtuar nga trajneri Shpëtim Duro e ka nisur në mënyrën më të mirë ndeshjen e parë të sezonit të ri të Superligës, duke fituar ndaj Partizanit me rezultatin 1-0. Goli i vetëm i takimit u shënua nga Vasil Shkurtaj në minutën  e 39` të sfidës, i cili mposhti Alban Hoxhën nga pika e bardhë e penalltisë. Ndeshja e së premtes në kampionat ishte ndryshe nga ajo e Superkupës.

Pati më shumë agresivitet dhe grinte, me të dyja skuadrat që kërkuan deri në fund. Megjithatë, të dy ekipet e mbyllën me rezultatin e pjesës së parë, 1-0 për Kukësin, dhe me nga një lojtar më pak seç e nisën. Në minutën e 62`, futbollisti i Partizanit, Solomon goditi me kokë Brunon Lulajn, ndërsa futbollisti i Kukësit ia ktheu reston duke shtyrë në fushë. Enea Jorgji nuk e kurseu të kuqin, duke i nxjerr të dy lojtarët jashtë fushe.

Sa i përket arbitrimit, Jorgjit i është dashur të nxjerrë të paktën tetë herë kartonin e verdhë dhe dy të kuq, duke vendosur një rekord në ndeshjen hapëse të kampionatit. Pas sfidës së parë, Kukësi mban kreun e renditjes me 3 pikë, ndërsa Partizani ndodhet në vendin e fundit pas kësaj humbje. Të mërkurën do të luhen dhe katër sfidat e tjera të javës së parë të kampionatit.

Të premten nis Superliga, Duro: Kam ardhur të dalë kampion me Kukësin

Të premten në 23 gusht ngre tiparin sezoni i ri i Superligës. Një javë pasi u ndeshën në Superkupën e Shqipërisë, Kukësi dhe Partizani do të përballen në ndeshjen e parë hapëse të kampionatit, që do të luhet të premten në orën 19:00 në Elbasan. Një ditë para kësaj sfide, trajneri i verilindorëve, Shpëtim Duro është shprehur se nga Superkupa i ka mbetur peng rezultati dhe jo loja, duke treguar se nuk ka presion nga takimi i një jave më parë.

“Ishim pranë fitimit për 2 minuta dhe mund të merrnim trofeun por ajo ndeshje më erdhi keq për rezultatin dhe jo lojën. Në një periudhë të shkurtër dhe me probleme në formacion sidomos në prapavijë, jam befasuar nga loja. Historia e një ndeshjeje me eliminim është gjë tjetër. Kam ardhur për kampionatin dhe Kupën dhe e kam thënë para finales. Duke pasur jo skuadrën e plotë dhe duke ardhur Kotobelli me 1 ditë stërvitje, gabimet e tij janë të pranueshme” ka thënë Duro.

 Shpëtim Duro ka treguar se nuk do të ndryshojë asgjë nga ndeshja e parë, ndërsa ka komplimentuar lojën e disa futbollistëve të tij. “Unë luaj ndaj një skuadre të konsoliduar kurse unë lojtarë me një stërvitje. Nuk do të ndryshoj asgjë nga loja por duhet më shumë përqendrim në momente të veçanta. Në pjesën e dytë kishim dominim dhe për 2 minuta do të ishte histori tjetër. Pa Valdet Ramën bëmë super ndeshje dhe imagjino, të ishte edhe ai. Gavazaj më ka befasuar sepse ka 3-4 muaj pa luajtur dhe nuk e prisja atë ndeshje. Largimi i tij dhe i Shkurtajt ndikuan. Nuk dua të ndryshoj asgjë nga loja e shkuar”.

Kristal Abazaj i bashkohet të enjten Kukësit në stërvitje. Sulmuesi tashmë është zyrtarisht pjesë e Kukësit, dhe me përforcimet e bëra gjatë merkatos, Shpëtim Duro ka më shumë optimizëm. “Duam një ndeshje të mirë, pikë por është kampionat i gjatë dhe jo vetëm një trofe me 10 minuta. Nuk ka njeri këtu që të luash me Partizanin në moment të shpejtë në atë formë dhe të dominosh, nuk është e lehtë. Kjo lojë dhe kjo mënyrë loje në skuadër, më bëjnë optimist. Me afrimin e Abazajt dhe ndonjë tjetri, më bën optimist për skuadër të fortë. Nuk ka trajner që nuk e do fitoren”.

Rikthehet Superliga, Kukësi- Partizani ngren ‘perden’ e sezonit të ri të kampionatit

Të premten e kësaj jave do të fillojë sezoni i ri i Superligës, ku dhjetë ekipe do të luftojnë në 36 javë për të fituar titullin kampion. Shorti i hedhur disa ditë më parë në Federatën Shqiptare të Futbollit, ka rezervuar një supersfidë që në nisje të kampionatit. Do të jetë Kukësi-Partizani, dy ekipet që mbrëmjen e të dielës u përballën mes tyre në Superkupën e Shqipërisë, me trofeun që i shkoi të ‘demave’, do të përballen përsëri pas katër ditësh.

Stadiumi do të jetë përsëri “Elbasan Arena”, pasi skuadra e Kukësi edhe këtë sezon do t`i zhvillojë ndeshjet në fushë asnjëanëse për shkak se stadiumi “Zeqir Ymeri” ka nisur rikonstruksionin. Do të jetë një sfidë emocionuese, ashtu si dhe të dielën në Superkupë, ku Partizani shënoi katër herë në portën e verilindorëve, ndërsa skuadra e Shpëtim Duros shpërdoroi fitoren e trofeut, duke barazuar dy minuta nga përfundimi i kohës së rregullt. Ndeshja e parë e këtij sezoni të Superligës do të luhet në orën 19:00.

Ndërkohë, pas ndeshjes të së premtes, një ditë më pas do të luhen dhe katër takimet e tjera. Vllaznia-Laçi dhe Skënderbeu-Flamurtari, janë dy sfidat e orës 16:00 që do të luhen të shtunën, ku skuadrat vijnë me ndryshime të mëdha në organikën e tyre. Ndërkohë, ekipi i Vllaznisë do të bëj debutimin në Superligë, pasi vitin e shkuar luajti në Kategorinë e Parë.

Dy ndeshjet e mbrëmjes do të jenë ajo mes Teutës dhe Bylisit, me këtë të fundit që rikthehet në Superligë dhe Tiranës me Luftëtarin. Ekipi i drejtuar nga Ardian Mema ka bërë ndryshime rrënjësore në merkato, duke afruar futbollist shumë cilësor. Ndryshe nga sezoni i shkuar, Tirana do të jetë një ekip pretendent për titullin kampion, të paktën në letër duket e tillë.

Sulmuesi i përfaqësues së Kosovës firmos për Kukësin

Të mërkurën Kukësi ka bërë një njoftim ku pohon se ka arritur marrëveshjen me futbollistin e përfaqësueses U-21 të Kosovës, Mirlind Daku. Skuadra verilindore shprehet se Daku vjen në formë huazimi nga Osijeku i Kroacisë, duke u bashkuar me ekipin verilindor për një sezon, ndërsa në fund të përfundimit të marrëveshjes, Kukësi ka të drejtë të blejë kartonin e lojtarit.

“Klubi njofton arritjen e marrëveshjes me ekipin kroat të Osijek për futbollistin Mirlind Daku. Shtatlarti vjen në formë huazimi te skuadra jonë, me të drejtë blerjen e kartonit të tij. 21-vjeçari, i cili mbron ngjyrat e “Dardanëve” U-21, ka luajtur me skuadrën e Hajvalia dhe Llapit në Kosovë. Gjithashtu, Daku është aktivizuar në shtatë ndeshje me Kosovën U-21,  ku është dhe autor i dy golave. Futbollisti i datëlindjes 1998, luan si sulmues qendre dhe sezonin e shkuar u aktivizua 15 herë për Osijekun në Kroaci, duke shënuar dy gola”, shkruan Kukësi.

Ndërkohë, ekipi nga qyteti verilindor i vendit, të enjten në mesditë do të bëj dhe prezantimin e trajnerit të ri të klubit. Ai është Shpëtim Duro, emër i njohur i futbollit shqiptar, që do të marrë drejtimin e klubit për një sezon. Duro më herët ka drejtuar ekipe të ndryshme në Superligë, nga Partiani, Skënderbeu, Shkëndija e Tetovës në Maqedoni apo Kosovë, dhe tashmë rikthehet si trajner në kampionatin tonë.

Pesë ekipe liçensohen nga Superliga për Europën

Partizani, Kukësi, Teuta, Laçi dhe Skënderbeu (që mbetet në pritje të vendimit të CAS), janë klubet e liçensuara nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe që mund të luajnë sezonin e ardhshëm në kupat e Europës. FSHF ka treguar ditën e sotme se vetëm katër nga nëntë klubet që e mbyllën sezonin e rregullt në Superligë, kanë marrë liçensën nga komisioni përaktës.

Në fakt, Tirana, Flamurtari dhe Luftëtari nuk janë liçensuar për shkak të problemeve financiare që kanë këto klube, duke nisur me atë kryesorin, likuiditetin e pagave të lojtarëve dhe stafeve përkatëse.

Tani pritet vendimi i CAS, që del këto ditë, për të parë nëse Skënderbeu do të ketë mundësi të luajë në Europa League sezonin e ardhshëm, apo vendin e tij do e marrë Laçi. Një nga këto dy ekipet, edhe pse nuk arritën nga kampionati të kapnin një vend në kupat e europës, përfitojnë nga Kukësi, që të dielën fitoi Kupën e Shqipërisë.

Skuadra verilindore merr pjesë nga kampionati në Europa League, çka do të thotë se vendi i mbetur vakant për të marrë pjesë në kupat e europës si fituese e kupës, i shkon pikërisht Skënderbeut ose Laçit.

Frika nga aleancat, FSHF merr vendimin e rëndësishëm për Superligën!

Federata Shqiptare e Futbollit ka ndryshuar këtë të martë datat dhe orët e zhvillimit të ndeshjeve të javës së 32-të Superligës.

Me anë të një komunikate shpërndarë gazetarëve, FSHF-ja njofton se të gjitha ndeshjet e Kategorisë Superiore për këtë javë, do të zhvillohen ditën e shtunë në orën 15:00.

Ky vendim i papritur i FSHF-së vjen në një moment, ku ekipet fillojnë dhe bëjnë llogari direkte për luftën për mbijetesë dhe arritjen e kupave të Europës sezonin e ardhshëm.

Shmangia e aleancave, të njohura tashmë në futbollin tonë, ka bërë që FSHF-ja jo vetëm të zhvillojë katër ndeshjet e Superligës në të njëjtën ditë, por dhe në të njëjtën orë. 

Tirana kthehet te fitorja, Teuta në krizë

Tirana është rikthyer te fitorja pasi ka mundur Teutën në Durrës mbrëmjen e sotme me rezultatim 1-3. Me tre pikët e sotme ekipi bardheblu krijon një distancë sigurie me Kastriotin prej 6 pikësh diferencë.

Ndërkaq me humbjen e sotme Teuta largohet dhe më shumë nga vendi i tretë i renditjes, që të dërgon vitin e ardhshëm në Europa League.

Ishte Oduamadi ai që kaloi ekipin bardheblu në avantazh në minutën e 41′ të takimit. Sulmuesi ka realizuar një gol të bukur pasi mori një asist nga mesfusha bardheblu.

Goli i dytë erdhi në minutën e 65′ për Tiranën i realizuar nga Hasani, që u asistua nga Cobbina.

Durrsakët dhanë një sinjal sikur do të rihapnin ndeshjen kur në të 72’ Kamara ngushtoi rezultaitn në 1-2, por ishte thjeshtë një alarm flas, pasi Karabeci ka mbyllur gjithçka në të 75’ kur ka realizuar një gol fantastik nga jashtë zone, pas shërbimit të Sentamu 1-3.

Skënderbeu rikthehet me “poker”, zhytet Kastrioti

Skënderbeu ka fituar bindshëm ndaj Kastriotit pasditen e sotme, duke treguar se nuk është dorëzuar në kampionat, pavarësisht rivalit që kishte kundër këtë të diel.

4-0 ka përfunduar sfida e luajtur në Korçë mes dy ekipeve që vinin nga ecuri të ndryshme në javët e fundit.

Seria e golave është hapur në minutën e 14′ kur Gjergji Muzaka kalon ekipin në avantazh. Miqtë nuk dorëzohen, por pa mundur të krojojnë rrezikun e duhur në portën kundërshtare.

Pjesa e parë mbyllet me këtë rezultat, ndërsa në të dytën korçarë realizojnë dhe tre gola të tjerë në harkun kohor të 9 minutave.

Fillimisht është Oto John që shënon në të 76′, ndërsa dy minuta më vonë Blerim Krasniqi realizon golin e tretë për korçarët, teksa në të 85′ realizon dopietën personale dhe vulos shifrat në 4-0 për Skënderbeun.

Skip to toolbar