Tirana me “5 yje”, mposht Luftëtarin dhe shkon në finalen e kupës!

SPORT


Tirana mund Luftëtarin dhe shkon në finalen e Kupës së Shqipërisë. Një ndeshje spektakolare, që prodhoi tetë gola, 5 për bardheblutë dhe tre për bluzinjtë, të cilët nuk ja dolën të bënin një mrekulli në kryeqytet.

Kualifikimi për në finalen e kupës është disi ngushëllues për Tiranën, që ka bërë një sezon me ulje e ngritje, teksa tensioni është shtuar javët e fundit për shkak të shtimit të rrezikut për për rënien nga kategoria.


Tirana ka kaluar vetëm pas 21 minutash lojë, teksa Asion Daja ka shënuar një eurogol me roveshatë. Megjithatë, Realdo Fili ka barazuar në minutën e 41′, duke krijuar iluzione për Luftëtarin.

Tre minuta pas fillimit të pjesës së dytë, Cobbinah ka shënuar nga penalltia, duke rikthyer Tiranën në avantazh, ndërsa pesë minuta më pas Ngoo ka trefishuar për Tiranën.

Sentamu ka shënuar golin e katërt për Tiranën, ndërsa miqtë kanë ngushtuar me Oshafin dhjetë minuta para fundit. Megjithatë, Sentamu ka menduar të thellojë rezultatin duke shënuar për 5-2 për Tiranën, ndërsa minutën e fundit të takimit, Luftëtari ka shënuar edhe golin e tretë me Nezirin.
Skip to toolbar