Turqia tronditet nga një tërmet i fuqishëm, dalin pamjet

AKTUALITET


Një tërmet i fuqishëm ka tronditur Turqinë Lindore mbrëmjen e sotme. Sipas mediave turke, tërmeti ka qenë me magnitudë 6.8 i shkallës righter. Epiqendra ka qenë në rrethin Sivrice të Elazig dhe lëkundjet e forta u ndjenë në orën 20:55 me orën lokale dhe është ndjerë në shumë qytete të tjera.


Autoritetet thanë se ekipet kanë filluar punën në terren dhe po ndjekin zhvillimet. “Deri tani nuk ka asgjë për t’u frikësuar”, tha kryetari i bashkisë së Elazig. Ndërkohë vetëm pak minuta pas tërmetit 6.8 rihter, një tjetër paslëkundje është ndjerë në këtë zonë, kësaj herë ishte 5.4 rihter. Sipas mediave turke nuk flitet ende për viktima, por raportohen dëme në të paktën 10 ndërtesa në qendër të këtij qyteti.

Një tërmet me magnitudë të tillë tronditi Shqipërinë më 26 nëntor, i cili pati pasoja tragjike në njerëz dhe shkaktoi shumë dëme materiale. Ndërsa Turqia, vetëm dy ditë më parë u godit nga një tjetër tërmet me magnitudë 5.8 i shkallës righter.