Ushtria izraelite: 276 kamionë me ndihma hynë në Gaza të premten

BOTA


Një total prej 276 kamionësh me ndihma që transportonin furnizime humanitare iu nënshtruan inspektimit dhe u pranuan në Gaza të premten, sipas një deklarate nga Koordinatori i Aktiviteteve Qeveritare në Territore (COGAT), organi ushtarak izraelit që administron politikën izraelite në Gaza dhe Bregun Perëndimor.

Përveç transportit tokësor, 144 paleta që përmbanin dhjetëra mijëra pako ndihme u hodhën në Gazën veriore të premten, shtoi COGAT.


Për më tepër, COGAT deklaroi se linjat e reja panë gjithashtu një aktivitet të rëndësishëm, me 20 kamionë që kaluan përmes Rrugës së Jordanisë dhe tetë kamionë miell që mbërrinin nëpërmjet portit të Ashdod në Izrael.

“Nëntë kamionë me ndihmë mjekësore u koordinuan në Spitalin e Emirateve, dhe nëntë kamionë me ndihmë mjekësore u koordinuan me Spitalin e ICRC”, thuhet në deklaratën e COGAT.

Izraeli javën e kaluar tha se kishte filluar të ndërmerrte disa hapa madhorë për të rritur ndihmën humanitare për Gazën në mes të presionit intensiv nga Shtetet e Bashkuara.

Megjithatë, zyrtarët humanitar thanë se përparimi ishte i ngadalshëm dhe se duhet bërë shumë më tepër, pasi paralajmërimet u rritën për urinë në enklavën palestineze./abcnews.al
Skip to toolbar