Hungaria: Fondi 5 vjeçar i NATO-s për Kievin është “çmenduri”, duhet ta shmangim atë

BOTA


Vendet e NATO-s morën një propozim të martën nga Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg për të marrë pjesë në një fond të ri 100 miliardë dollarësh për Ukrainën gjatë pesë viteve. Por Hungaria thotë se nuk do të marrë pjesë në këtë “çmenduri”, tha ministri i Jashtëm hungarez, Peter Szijjarto.

“Tani NATO dëshiron të investojë edhe 100 miliardë dollarë në këtë luftë. Të martën një propozim për këtë iu dërgua vendeve anëtare nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s. Të martën morëm një propozim se si sekretari i përgjithshëm i NATO-s dëshiron t’i rrisë këto 100 miliardë dollarë nga vendet anëtare”, tha Szijjarto.


Szijjarto thotë se fondi do të shpërndahet në pesë vjet, gjë që sipas tij, tregon se NATO do të zgjasë luftën.

“Kjo do të thotë se NATO planifikon të zgjasë luftën edhe për pesë vjet të tjera dhe ne e dimë se çfarë rreziqesh sjell kjo,” komentoi Szijjarto.

Ministri hungarez konfirmoi më pas se negociatat do të zhvillohen në javët e ardhshme në mënyrë që Hungaria të përmbahet “nga kjo çmenduri, nga furnizimi me armë, nga trajnimi i ushtrisë ukrainase, nga mbledhja e këtyre 100 miliardë dollarëve dhe nga investimi në luftë”./abcnews.al
Skip to toolbar