“Dua të votoj në 2025”, aktivistët hedhin letra në Kuvend: Na gënjyet për votën e diasporës

AKTUALITET


Disa aktivistë të shoqërisë civile kanë hedhur letra në sallën e kuvendit në shenje proteste për moslejimin e votës së diasporës.

Në pankartën që shpalosën para deputetëve shkruhej “Dua të votoj në 2025”.


“Na keni gënjyer për 1 vit e gjysmë, s’po na lejoni të votojmë”, është shprehur një nga aktivistët. Më pas gardistët i kanë nxjerrë jashtë sallës protestuesit.

Vota e diasporës është një nga pikat kryesore të retorikës politike të mazhorancës dhe opozitës, ku të dyja kahet thonë se duan që emigrantët të votojnë, por nuk po bëhet asgjë në këtë drejtim.
Skip to toolbar