Zyrtare: Ajax prezanton pasardhësin e De Ligt

SPORT


Ajax ka arritur një marrëveshje me Lisandro Martínez dhe klubin e  Defensa y Justicia për transferimin e mbrojtësit argjentinas në Amsterdam. Mbrojtësi ka nënshkruar një kontratë që nis më 1 korrik të këtij viti dhe ka një kohëzgjatje prej katër vitesh, pra përfundon më 30 qershor të vitit 2023.  Në kontratë ka dhe një opsion rinovimi edhe për një sezon të 5-të.

Martinez është lindur më 18 janar 1998 në Gualeguay, Argjentinë. Më 22 mars të këtij viti ai debutoi me ekipin kombëtar argjentinas në një ndeshje miqësore kundër Venezuelës. Drejtori i politikave të për lojtarët tek Ajax, Marc Overmars u shpreh se Martinez është një lojtar që mund të luajë në pozicione të shumta.


“Martinez është një lojtar që luan në krahun e majtë. Ai mund të përballojë pozicione të shumta në pjesën e pasme. Martinez është një mbrojtës që I pëlqen të luajë futboll sulmues. Ai sjell një mentalitet të caktuar që mund ta përdorim mirë këtu, i krahasueshëm me atë që bëri bashkëkombasi i tij, Nico Tagliafico”.
Skip to toolbar