Akuzat për korrupsion, vetëvritet ish presidenti i Perusë

Më të fundit


Ish-presidenti i Perusë, Alan Garcia ka kryer vetëvrasje ditën e sotme, pak para se policia të bënte arrestimin e tij.

Garcia ka qëlluar veten me armë dhe ka humbur jetën në spital për shkak të plagëve të marra. Lajmi për vdekjen e tij u konfirmua edhe nga presidenti i tanishëm i Perusë, Martin Vizcarra.


Alan Garcia akuzohej se në periudhën 2006-2011, ku ka qenë në detyrën e presidentit ka abuzuar me tenderin e një projekti të ndërtimit të linjës së metrosë në kryeqytet. Sipas hetimeve thuhet se ish presidenti kishte marrë ryshfet nga kompania ndërtuese braziliane Odebrecht.

Alan Garcia ka shërbyer dy herë si President i Perusë gjatë viteve 1985-1990 dhe 2006-2011.
Skip to toolbar