Arrestohet një shqiptar dhe zviceran, sekuestrohen 240 kg marijuanë bashkë me dy milionë dollarë falsë 

AKTUALITET


Janë arrestuar nga policia zvicerane një shqiptar dhe një zviceran dhe ka sekuestruar rreth 2 milionë dollarë amerikanë falsë në një bazë në Urdorf ku ka gjetur edhe 240 kg marijuanë.

Sipas njoftimit të Policisë, një pjesë e parave false të prodhuara ndër vite janë sjellë me makinë në Shqipëri, ndërkohë që zvicerani i arrestuar kishte precedentë të ngjashëm edhe në Kosovë në 2012. Policia e kantonit Urdorf në Zvicër zbuloi 240 kilogramë marijuanë dhe dy milionë dollarë amerikanë para të falsifikuara. Më 16 nëntor, ata kontrolluan një fabrikë prodhimi të regjistruar për kërpin legal të kanabidiolit (CBD) në Urdorf, në fakt një kontroll rutinë që bëhet rregullisht. Por, kjo u kthye në një mision të veçantë.


Njoftimi i plotë:

Së pari, oficerët e Policisë gjetën një të ashtuquajtur pjalmues, me të cilin mund të merren kristalet e rrëshirës nga sythat e vegjël të luleve të kërpit. Këto nga ana tjetër mund të përpunohen dhe kthehen në marijuanë. Për shkak të dyshimit të fortë se në kompani prodhohet kanabis, policia e kantonit ka kryer kontroll në shtëpi. Shërbimet e policisë hasën në rreth 240 kilogramë marijuanë me vlerë rreth një milion franga zvicerane, rreth 600 kilogramë kërp legal CBD dhe dy burra që ishin të zënë me prodhimin e kartëmonedhave të falsifikuara 50-dollarëshe.

Sipas Policisë, në një paletë ruheshin kartëmonedha gjysmë të gatshme të printuara pjesërisht. “Policia e kantonit supozon se produktet gjysmë të gatshme do të kishin qenë me vlerë rreth dy milionë dollarë amerikanë pas përfundimit të prodhimit. Punonjësit e Policisë gjetën makina të ndryshme printimi dhe aksesorë për prodhimin e parave të falsifikuara, si dhe konfiskuan të gjitha materialet e shtypura dhe mjetet e falsifikimit. Për tre ditë ka pasur një aktivitet të madh rreth godinës, në të cilën janë marrë me qira kompani të shumta të njohura.

Dy të arrestuarit, 48 dhe 70 vjeç, të cilët u kapën në flagrancë, ndodhen në paraburgim që nga bastisja e një muaji më parë. Por kush janë ata dhe çfarë fshihet pas qindra kilogramëve marijuanë dhe miliona dollarëve fals? Zyra e Prokurorit Federal, e cila është përgjegjëse për terrorizmin, krimin e organizuar dhe veprat penale të falsifikimit të parave, po heton rastin Urdorf. Ajo mbështetet nga policia kantonale e Cyrihut dhe policia federale. Një zëdhënëse e Prokurorisë Publike Federale hesht, duke iu referuar sekretit zyrtar dhe hetimor. E pyetur ajo vetëm tregon se paraprakisht nuk ka pasur asnjë kërkesë për ndihmë juridike nga jashtë.
Skip to toolbar