Basha: S’do lejojmë zgjedhje farsë. Të dënohet Rama, Dako e Gjiknuri

Më të fundit


Në përfundim të nënshkrimit të marrëveshjeve me partitë aleate të Koalicionit Opozitar, kryetari i PD-së Lulzim Basha tha për mediat se nuk do të ketë zgjedhje farsë dhe se kërkojnë dënimin e Ramës, Dakos e Gjiknurit për akuzën e krimit elektoral.

Basha gjithashtu tha se koalicioni opozitar do të jetë maxhoranca e re e vendit që do të vijë në pushtet vetëm përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.


“PD ka përfunduar paraditen e sotme nënshkrimin e marrëveshjes  se koalicionit politik dhe qytetar pë zgjedhjet e ardhshme. Në orët e ardhshme ky koalicion do të zgjedhohet me të tjera parti për t;i dhënë Shqipërisë të ardhmen që meritor. Pë r t’i dhënë fund zgjedhjeve false. Qëllimi është që të kthejmë vendimmarrjen në duart e shqiptarëve. Kjo qeveri ka detyruar shqiptarët të ndërmarrim një eksod. Do angazhohemi që zgjedhjet e ardhshme të jenë të lira. Do i japi, fund krizës kushtetues që gjykata të jetë larg ndikimeve politike për të vepruar me një standard. Do i japim fund krimit politik të vjedhjes së votave. Zgjedhje farsë në Shqipëri nuk do ketë, pa u ndëshkuar krimi elektoral. Pa u vënë para drejtësisë Edi Rama me Vangjush Dakon dhe Damian Gjiknuri. Marrëveshja nuk është thjeshtë një konfirmim i vullnetit politike. Në supet tona qëndron një msion kombëtar. Në funksion të këtij misioni akti i parë do të jetë formësimi me gjithë faktorët shoqërorë i platformës për zgjedhje të lira dhe të ndershme, për të sjellë mirëqenie për të gjithë shqiptarët. Largimi i shkaktarit të kësaj gjendje që shkaktoi politike, arsim dhe ekonomi false dhe krijimi i një qeverie tranzitore që do të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Dua të citoj Tomas Xheferson: Tirania është populli ka frikë qeverinë, liria është kur qeveria ka frikë popullin”, tha Basha.

LIVE

LIVE – Opozita u bashkua sot zyrtarisht në koalicion. Bashkë për Shqipërinë si Europa! #ShqipëriasiEuropa

Publiée par Lulzim Basha sur Mardi 23 avril 2019Skip to toolbar