Basha si Dostoyevski, Rama si Tolstoy

AKTUALITET


Pak orë para protestës së opozitës kryeministri Rama provokon me një mesazh në Twitter. Ai ka zgjedhur një citim të shkrimtarit rus të “Lufta dhe Paqa” Leon Tolstoi, për t’i thënë kryedemokratit se nuk po rri duarkryq por po pret me durim një përgjigje prej tij.

“Durimi nuk është pritje. S’është të presësh duarkryq. Kjo është përtaci. Durimi është të vazhdosh kur vazhdimi është i vështirë dhe i ngadaltë. Dy luftëtarët më të fuqishëm janë koha dhe durimi”, shkruan Rama në Twitter.


Vetëm pak orë më parë ai postoi letrën e katërt publike drejtuar Bashës, të cilin e ftoi sërish të ulej në Tryezën e Dialogut për të mos i shkaktuar më shumë dëme Shqipërisë.

Por deri tani nuk ka pasur asnjë reagim nga kampi blu. Nëse Rama ka zgjedhur simbolikën e autorit rus të Luftës dhe Paqes, Basha duket i palëkundur në pozicionin e tij: Ai e ka ftuar Ramën në një duel, nga i cili një nga të dy, ose duhet të tërhiqet, ose duhet të “vdesë”. Dihet nga historia sesi ka ndodhur. Dostoyevsky vdiq në duelin që thirri vetë, ndërsa Leon Tolstoy vdiq nga shkaqe natyrale.
Skip to toolbar