Basha thotë se nuk do të ketë zgjedhje më 30 qershor

Më të fundit


“Data e zgjedhjeve lokale do të shtyhet, zgjedhje në 30 qershor nuk ka për të pasur”. Kështu është shprehur mbrëmë në emisionin “Tempora” në RTV Ora, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ai u shpreh i bindur se zgjedhjet lokale nuk do të zhvillohen më 30 qershor dhe se kjo datë do të shtyhet.


“Zgjedhje më 30 qershor nuk ka për të pasur, data e zgjedhjeve do të shtyhet. Shqipëria nuk është një humbëtirë e Afrikës ekuatoriale apo republikave ish-sovjetike. Pa u ndëshkuar krimi elektoral duke filluar me Dibrën në 2016, pa u ndëshkuar përgjegjësit e krimit elektoral as që mund të mendohet që të garantohet një proces zgjedhor. Derisa nuk garantohet nuk mund të ketë zgjedhje fallto”, tha Basha në emision.

Ndërkaq presidenti i Republikës prej kohësh ka dekretuar datën 30 qershor për zhvillimin e zgjedhjeve lokale, madje maxhoranca ka vijuar edhe me shpalljen e disa prej kandidatëve.
Skip to toolbar