Dhuna në protestë, Alibeaj: Të shkarkohet Sandër Lleshaj

POLITIKË


Në një deklaratë për mediat nga selia blu, ish-deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj dënoi dhunën e ushtruar nga policia ndaj protestuesve dhe Sahit Dollapit. Ai tha se Lleshaj do të mbaj përgjegjësi ndaj urdhërit të dhënë për dhunë fizike gjatë protestës.

“Partia Demokratike dënon me ashpërsi dhunën kriminale të policisë kundër protestuesve të shtunën dhe kundër sekretarit organizativ Sahit Dollapi. Sandër Lleshaj, ky mbeturinë tranzicionit shqiptar do të mbajë përgjegjësi personale për urdhrat e paligjshëm që i ka dhënë policisë për goditjen e qytetarëve me gaz helmues luftarak dhe për përdorimin e dhunës fizike kundër protestuesve paqësore. Partia Demokratike disponon të dhëna të mjaftueshme për ta çuar sadistin Sandër Lleshajn para drejtësisë për shkelje flagrante të ligjit të policisë së shtetit!” – tha Alibeaj


Alibeaj i ka bërë thirrje prokurorisë të nis hetimet për dhunën që është ushtruar ndaj protestuesve paqësorë, urdhër ky i dhënë me porosi të Edi Ramës sipas ish deputetit demokrat. Alibeaj kërkoi dhe shkarkimin e Sandër Lleshaj, ndaj të cilit ka prova filmike për shkelje të ligjit gjatë protestës.

“Prokuroria duhet të nisë hetimet e menjëhershme për të provuar se urdhri për dhunën shtazarake kundër qytetarëve është dhënë nga Sandër Lleshaj me porosi të Edi Ramës. Sandër Lleshaj, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Ardi Veliu, Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupi dhe krimineli tjetër me uniformë Arben Baro duhet të shkarkohen nga detyra dhe të hetohen menjëherë. Ka prova filmike se Sandër Lleshaj, i cili në shkelje të ligjit komandon operacionet e policisë kundër opozitës, është duke u larguar si hajdut nga dera dytësore e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, pasi njoftohet të shtunën në mbrëmje për zhvendosjen e protestës së opozitës.” – tha Alibeaj
Skip to toolbar