Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi

BOTA


Koreja e Veriut ka lëshuar ​​dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në ujërat e brigjeve lindore të Gadishullit Korean të premten. Sipas zyrtarëve ushtarakë të Koresë së Jugut, raketat u lëshuan nga qarku Tongchon në provincën lindore Kangëon të Koresë së Veriut midis orës 11:59 dhe 12:18 pasdite me orën lokale të së premtes, duke shtuar tensionet në rajon.

“Ushtria jonë ka forcuar mbikëqyrjen dhe vigjilencën e saj dhe po mban një qëndrim plotësisht të përgatitur ndërsa bashkëpunon ngushtë me SHBA-në”, shtoi JCS.


Kjo vjen pasi Koreja e Jugut përfundon stërvitjet e saj ushtarake Hoguk, një operacion i përbashkët midis marinës së Koresë së Jugut, trupave detare dhe forcave ajrore. Para lëshimit të së premtes, testi më i fundit i Phenianit ishte më 13 tetor.

Përshpejtimi agresiv në testimin e armëve ka ndezur alarmin në rajon, duke bërë që Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia të reagojnë me lëshime raketash dhe stërvitje të përbashkëta ushtarake.

Sipas Forcave Ajrore të Koresë së Jugut, javën e ardhshme, Koreja e Jugut do të kryejë një stërvitje të përbashkët të forcës ajrore në shkallë të gjerë me SHBA-në.

Ekspertët kanë deklaruar se lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un mund të jetë duke dërguar një mesazh, duke shfaqur qëllimisht arsenalin e vendit të tij në kohën e konfliktit të shtuar global.

Zyrtarët e Koresë së Jugut dhe të SHBA-së kanë paralajmëruar që nga maji se Koreja e Veriut mund të përgatitet për testin e saj të parë bërthamor që nga viti 2017, me imazhe satelitore që tregojnë aktivitet në vendin e saj të testimit bërthamor nëntokësor.
Skip to toolbar