Kreu i Wagnerit rishfaqet në Bjellorusi pas një muaji “i zhdukur”

BOTA


Pas kryengritjes së grupit të mercenarëve disa javë më parë në Rusi, kreu i tij Yevgeni Prigozhin është në qendër të vëmendjes. Pas thashethemeve të shumta për vendndodhjen e tij të mundshme pas ndalimit të rebelimit të tij kundër Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, lideri i mercenarëve është rishfaqur në Bjellorusi.

Oligarku rus konfirmoi të mërkurën e kaluar përmes një video të transmetuar në Telegram, në të cilën ai shfaqej me një tjetër nga themeluesit e grupit, Dmitri Utkin, se kompania private mercenare “do të jetë këtu në Bjellorusi për ca kohë” përpara se të rigrupojë forcat e saj dhe “të niset për në Afrikë”, ku do të vazhdojë të operojë.


Duhet theksuar se lideri i mercenarëve u cilësua si “tradhtar” pasi akuzoi ushtrinë ruse se kishte bombarduar fushat që i përkisnin grupit të tij. Pasi mori qytetin e Rostovit, u nis në një marshim drejt Moskës. Më në fund, mercenarët u tërhoqën, ata nuk arritën në kryeqytet dhe udhëheqësi i tyre u zhduk.
Prandaj, është konfirmimi i parë që oligarku mbetet në mërgimin e tij bjellorus, me Aleksandër Lukashenkon, i cili ndërhyri për të zbutur rebelimin e armatosur të Wagnerit kur mercenarët ishin tashmë në portat e Moskës. Presidenti bjellorus pranoi dy javë më parë në një konferencë të çuditshme për shtyp se kishte humbur gjurmët e Prigozhinit. Për më tepër, ai la të kuptohet se Lukashenko mund të ishte kthyer në vendlindjen e tij në Shën Pjetërburg ose ndoshta në Moskë.

Por Kremlini zbuloi pas disa ditësh se Presidenti rus kishte mbajtur një takim me të dhe rreth 30 zyrtarë të lartë të Wagnerit menjëherë pas rebelimit, në të cilin ata i ofruan oligarkut të dorëzonte frenat e grupit. Ai që njihet si “kuzhinieri i Putinit” e refuzoi ofertën.

Marrëdhëniet me Bjellorusinë
“Ne mund t’i kthehemi operacionit special ushtarak kur të jemi të sigurt se ata nuk do të na çnderojnë”, zbulon Prigozhin në materialin audioviziv, në të cilin ai ka insistuar edhe një herë në kritikat e tij ndaj komandës së lartë ushtarake, pasi Putin vendosi të mbajë shefin e Shtabit të Ushtrisë, gjeneralin Valeri Guerasimov, dhe ministrin e tij të Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

Ndërkohë, thuajse si sfidë, kreu i kompanisë private ushtarake siguron se do ta kthejë Bjellorusinë në “ushtrinë e dytë më të mirë në botë”.

Sipas informacioneve të zbuluara nga kanali Telegram Belamova, videoja është regjistruar në periferi të qytetit Osipovichi, një zonë e rezervuar nga Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë për mercenarët Wagner, që kanë preferuar të mbeten pjesë e disiplinës së grupit. Sipas autoriteteve, rreth 2225 luftëtarë janë të vendosur në këtë zonë. Vetë Prigozhin falënderoi autoritetet bjelloruse dhe njerëzit në video që i pritën ata “jo vetëm si heronj, por si vëllezër të vërtetë”.
Skip to toolbar