Linjat ajrore gjermane dhe polake anulojnë fluturimet në Tel Aviv

BOTA


Linja ajrore gjermane Lufthansa ka anuluar fluturimet për në Tel Aviv deri të shtunën në mëngjes dhe do të shmangë hapësirën ajrore të Irakut për shkak të situatës së sigurisë në rajon.

Ndërkohë, linjat ajrore polake LOT anuluan fluturimet e së premtes për në Tel Aviv dhe Bejrut, shkruan CNN.


“Nuk janë planifikuar fluturime për në Izrael të shtunën dhe do të vendoset për fluturimet e së dielës të shtunën”, thuhej në njoftim.

Lufthansa është planifikuar të rifillojë fluturimet për në Tel Aviv dhe planifikon të fluturojë përsëri nëpër hapësirën ajrore të Irakut nga e shtuna.

Njoftimi vjen pas vendimit të linjës ajrore për të zgjatur pezullimin e fluturimeve drejt kryeqyteteve të Iranit dhe Libanit.

Lufthansa tha të mërkurën se fluturimet për në Teheran dhe Bejrut do të mbeten të anuluara dhe linja ajrore nuk do të përdorë hapësirën ajrore iraniane deri dhe duke përfshirë 30 prillin./abcnews.al
Skip to toolbar