Liverpool prek kualifikimin (video)

Më të fundit


Liverpool ka mundur Porton në shtëpi në ndeshjen e parë çerekfinale të Champios League. Skuadra e Jurgen Klop nuk e ka diskutuar për asnjë çast fitoren ndaj portugezve, me Keita dhe Firmino, që realizuan dy golat e fitores për anglezët.

Pesë minuta nga nisja e takimit, Firmino depërton në zonën kundërshtare duke i pasur Keitas një top të bukur. Futbollisti nga Guinea gjuan drejt portës pasi krijon hapësirën e nevojshme.


Topi devijohet nga mbrojtësit miq, duke i ndryshuar trajektoren, ndërsa Iker Kasillas mbetet i pa lëvizur në portë duke parë sferën që përfundon në rrjetë.

Golin e dytë e shënoi vetë Firmino në minutën e 26`, pas një kombinimi perfekt brenda zonës me Alexander-Arnold.

Ky i fundit futet në zonë pasi merr një pas nga 40 metra dhe sheh të vetëm përball portierit shokun e skuadrës, të cilit i pason topin.

Firminos i mjafton vetëm të shtyjë drejt portës, duke i dhënë avantazhin e dyfishtë Liverpool që në pjesën e parë të lojës.

Vendasit kanë dominuar në gjithçka takimin e sotëm, duke bërë një hap të rëndësishëm për kualifikimin në gjysmëfinale, ndonëse do duhet të luhet dhe ndeshja e kthimit ndaj portugezve.
Skip to toolbar