Athina mbron “burgaxhiun” Bejleri, por atë e kap dekriminalizimi

BOTA


Ministria e Jashtme e Greqisë ka reaguar në lidhje me vendimin e Kolegjit Zgjedhor për të mos lejuar Fredi Bejlerin të kandidojë për Bashkinë Himarë. Kolegji Zgjedhor ka lënë në fuqi vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ndërsa Bejleri ka qenë për rreth 3 orë në Prokurorinë për Krimet e Rënda për t’u pyetur sërish për masakrën e Peshkëpisë.

Fredi Bejlerit i është mohuar e drejta për të kandiduar për Bashkinë Himarë, pasi ai është dënuar dhe krimi i është parashkruar nga ligji i dekriminalizimit duke mos e lejuar atë të kandidojë deri në vitin 2021.


Ministria e Jashtme greke e cilëson respektimin e të drejtave të minoriteteve si një nga 5 pikat kryesore të lidhura me integrimin, ndërsa akuzoi Shqipërinë se po bën hapa pas me pengimin e kandidimit të Fredi Bejlerit për përfaqësimin politik të minoritetit grek për zgjedhjet në Himarë.

“Greqia është duke punuar për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe me Shqipërinë dhe mbështet procedurën për anëtarësimin në Bashkimin Europian, në kushtet që janë zbatuar për të gjitha vendet e anëtarësuara, duke përmbushur të gjitha kërkesat. Siç është bërë e qartë në raportin e Komisionit Europian, respektimi i të drejtave të minoritetit grek është i lidhur drejtpërdrejt me perspektivën europiane të Shqipërisë dhe është pjesë integrale e pesë prioriteteve kryesore për hapjen e negociatave të vendit për anëtarësim në BE, përmbushja e të cilave do të trajtohet nga Këshilli i Europës. Në këtë kontekst, ne presim garanci për të drejtat e minoritetit në të gjithë Shqipërinë, një masë që Shqipëria kishte ndërmarrë për ta miratuar deri në Maj 2018, dhe zbatimin e ligjit të pronësisë për anëtarët e minoritetit. Së fundmi, po vëmë re metoda që synojnë të anulojnë kandidaturën e kreut të OMONIA-s Fredi Bejleri për Bashkinë e Himarës në zgjedhjet e ardhshme vendore. Këto veprime shkelin të drejtën e përfaqësimit politik të minoritetit grek për zgjedhjet në Himarë. I bëjmë thirrje Shqipërisë që të kthehet në rrugën e përparimit dhe jo të bëjë prapa, në mënyrë që procesi i saj i pranimit të përparojë’ – thuhet në reagim.
Skip to toolbar