“Teneqexhi, u bleve nga Rama”, Deputeti rom: Më mbroni, jam kërcënuar me jetë

Më të fundit


Gjatë seancës plenare në Kuvend, ka folur edhe deputeti i ri i opozitës, Ervis Meço, i cili përfaqëson komunitetin rom. Meço tha se është kërcënuar me jetë dhe se kërkon mbrojtje nga SHBA. Ai tha se nuk ka hyrë në Kuvend për të fyer Bashën apo kënaqur Ramën, por për të lobuar për të drejtat e shtresave në nevojë.

“Zoti Ruçi iu vendos në dijeni dhe i bëj thirrje ambasadës amerikane dhe të gjitha të tjerave se pas pranimit të deputetit që lobon për komunitetin egjiptian dhe rom, jeta ime është në rrezik. Përveç një vërshimi me doza raciale, jeta ime dhe familjes është kërcënuar me jetë. Patologjia raciale dhe zemërimi po më diskriminon dhe shantazhon deri në marrjen e jetës. Ju lutem merrni nën kontroll ruajtjen e mos cenimit të integritetit tim. Të dashur qytetar reflektoni, Ervis Meço nuk ka hyrë në këtë parlament për të fyer Lulzim Bashën dhe për të kënaqur Edi Ramën, nuk jam kriminel dhe oligark, por babai i një vaze që lobon për të drejtat e shtresave në nevojë. Ju lutem më mbroni jetën.” – tha Meço


Disa ditë më parë ish kryeministri Berisha shkroi në Facebook disa fjalë ofenduese ndaj tij duke e akuzuar se është blerë nga Rama me një apartament në Tiranë për të pranuar mandatin.

Edvini akuzohet se bleu me 50 mije euro dhe nje hyrje deputetin e Delvines!Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital!…

Gepostet von Sali Berisha am Dienstag, 28. Mai 2019Skip to toolbar