Protesta e opozitës, Rama: Dhuna sjell humbje, këtë e dini dhe vetë

Më të fundit


Me një shprehje të Martin Luther King, kryeministri Rama ka zgjedhur të përcjell mesazhin  tij për protestën e opozitës që pritet të zhvillohet më 8 korrik në orën 20:00. Rama përmes mesazhit të tij ka bërë thirrje për një protestë paqësore, duke i kujtuar Bashës dhe Kryemadhit se dhuna nuk të çon në fitore dhe as revolucione. Me fjalët e Martin Luthet King, Rama thotë se protesta e dhunshme është reaksionare dhe do të sjell vetëm humbje jo vetëm për partitë politike, por edhe për vetë qytetarët e vendit.

“Përtej aspektit moral, limiti i protestave të dhunshme qëndron në faktin se ato s’të çojnë në fitore dhe këtë e dinë edhe ata që i bëjnë. Pra protesta e dhunshme s’është revolucionare po reaksionare, sepse ndjell humbjen. Martin Luther King” shkruan Rama.


Më herët edhe Lulzim Basha dhe Monika kryemadhi kanë bërë thirrje për pjesëmarrje në protestën e 10 kombëtare të opozitës, ndërsa kanë cilësuar se ajo do të jetë paqësore.

Përtej aspektit moral, limiti i protestave të dhunshme qëndron në faktin se ato s’të çojnë në fitore dhe këtë e dinë…

Gepostet von Edi Rama am Sonntag, 7. Juli 2019Skip to toolbar