Rashica spektakolar, por s`mjafton, Dardanët ndalen në barazim në Mal të Zi

Kosova nuk ka shkuar më shumë se barazimi 1-1 në ndeshjen e dytë kualifikuese të Euro 2020, që luajti në transfertë ndaj Malit të Zi. Ekipi i drejtuar nga trajneri Chalandes bëri një ndeshje të mirë, duke kaluar në avantazh që në minutën e 24` me Milot Rashicën. Ky i fundit realizoi një gol të bukur brenda zonës, duke i dhënë avantazhin “Dardanëve” në pjesën e parë.

Ekipi malazez reagoi pas pushimit të pjesës së dytë, duke gjetur golin e barazimit në minutën e 69`. Mugosa mposhti mbrojtjen dhe portierin e Kosovës, pas një shërbimi të mirë nga Jankovic.

Ndonëse pati dominimin e lojës gjatë gjithë Kohës, Kosova nuk arriti të shfrytëzonte rastet e krijuara. Pas këtij barazimi skuadra e drejtuar nga Bernard Challandes mbetet në vendin e tretë në Grupin A, ndërsa Anglia kryeson grupin me 6 pikë dhe Republika Çeke ndodhet në vendin e dytë me 3 pikë, pasi mundi këtë të premte Bullgarinë me rezultatin 2-1 në transfertë.