Rusia do të tërheqë trupat nga kufiri i Armenisë

BOTA


Qindra ushtarë rusë do të tërhiqen nga pozicionet e tyre përgjatë kufijve të Armenisë, konfirmoi Kremlini, duke shënuar një përçarje të rëndësishme midis dy ish-aleatëve. Hayk Konjoryan, kreu parlamentar i partisë qeverisëse të Kontratës Civile të Armenisë, shkroi të enjten se “është arritur një marrëveshje” për tërheqjen e rojeve kufitare ruse nga rajonet e Tavush, Syunik, Vyats Dzor, Gegharkunik dhe Ararat, të cilat qëndrojnë përgjatë kufirit të tensionuar me Azerbajxhanin fqinj.

Njoftimi vjen një ditë pasi kryeministri armen Nikol Pashinyan u takua me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë për të diskutuar “çështjet më të rëndësishme dypalëshe dhe çështjet rajonale”.


I pyetur nëse tërheqja e rojeve kufitare ruse , zyrtarisht pjesë e shërbimit të sigurisë FSB të vendit, ishte diskutuar në takim, sekretari i shtypit i Kremlinit Dmitry Peskov tha “po”, sipas lajmeve shtetërore TASS.

Të dielën, kolona të gjata me automjete ushtarake ruse u panë duke u larguar nga rajonet kufitare të Armenisë, duke u nisur drejt kryeqytetit Jerevan. Dhjetëra automjete ushtarake ruse u panë duke u larguar nga provincat Syunik dhe Vayots Dzor të Armenisë të dielën.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe ish-republikës sovjetike kanë shënuar rënie historike në vitet e fundit. Aleanca ushtarake e CSTO-së e udhëhequr nga Rusia, anëtare e së cilës është Armenia, refuzoi kërkesat e Jerevanit për të ndërhyrë kur Azerbajxhani filloi një ofensivë kundër vendit në shtator 2022.

Pashinyan ka akuzuar gjithashtu paqeruajtësit rusë, të dislokuar në rajonin separatist të Nagorno-Karabakut të Azerbajxhanit pas një lufte në vitin 2020, për braktisjen e posteve të tyre kur trupat e Azerbajxhanit filluan një ofensivë për të pushtuar territorin, duke shkaktuar një eksod masiv të 100,000 banorëve të tij etnikë armenë.

Ministria e Jashtme e Armenisë tha të mërkurën se vendi nuk do të japë më kontribute financiare në CSTO, pasi ka ngrirë efektivisht anëtarësimin e tij. Përveç Rusisë, blloku ushtarak përfshin Bjellorusinë, Kazakistanin, Kirgistanin dhe Taxhikistanin.

Në vend të kësaj, Jerevani ka mbajtur stërvitje të përbashkëta me forcat amerikane, ka dërguar ndihma humanitare në Ukrainë dhe madje ka lënë të kuptohet se një ditë mund të aplikojë për anëtarësim në BE.

Pashinyan ka kërkuar gjithashtu të nënshkruajë një marrëveshje për demarkacionin dhe delimitimin e kufirit me Azerbajxhanin, duke ofruar dorëzimin e katër fshatrave në rajonin e Tavushit që janë pjesë e territorit të njohur ndërkombëtarisht të Azerbajxhanit, por të pushtuara nga Armenia që nga rënia e Bashkimit Sovjetik.

“Modeli me të cilin ne kemi probleme me fqinjët tanë dhe duhet të ftojmë të tjerët të na mbrojnë – nuk ka rëndësi kush janë këta të tjerët – është një model shumë i cenueshëm”, tha Pashinyan për POLITICO vitin e kaluar.
Skip to toolbar