Mero Baze: Pse “The Times” dhe “Bild”, u zgjuan pas vendimit të Gjykatës?

Nga Mero Baze

Dy gazeta të njohura europiane, ”The Times” e Londrës dhe tabloidi i frikshëm gjerman “Bild”,  po sillen sikur nuk e kanë dëgjuar, që Gjykata e Tiranës e mbylli pa gjykim akuzën ndaj lobimit të paguar nga rusët, për llogari të Partisë Demokratike. Të dy gazetat, theksojnë faktin se lobimi ishte i orientuar kundër hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian.

Dhe po ashtu i referohen fort faktit që kontrata është e firmosur nga Lulzim Basha dhe se SHBA-të i konfirmojnë zyrtarisht pagesat. Fushata e re e shtypit Perëndimor, ka nisur menjëherë pasi në Tiranë një gjykatë e mbylli këtë çështje përmes disa procedurave të porositura mes prokurorëve dhe gjykatësit, që shkaktuan pezullimin e çështjes pa e gjykuar atë, nën arsyetimin se fakti nuk egziston.

Fakti që të dy gazetat shkruajnë sikur ky gjyq nuk ka ndodhur, dhe nuk e marrin fare në konsideratë, është jo vetëm një shuplakë për drejtësinë në Shqipëri, por dhe një shqetësim që me sa duket po kristalizohet në Perëndim, rreth faktit që rusët mund të kenë paguar para për arsye politike kundër zgjerimit të Bashkimit Evropian.

Sido që të jetë, rihapja e këtij problemi nga shtypi Perëndimor, që në fakt është i pari që e zbuloi skandalin, tregon se Lulzim Basha duhet të përballet me këtë problem pavarësisht manovrave procedurale në Gjykatën e Tiranës. Ai do të përballet  fillimisht me këtë problem si një histori korruptive që po hetohet në Skoci dhe SHBA. Pastaj do të përballet dhe politikisht, nëse provohet që rusët kanë paguar pikërisht për shkak të axhendës që kishte kontrata e Lulzim Bashës, me lobistin Nick Muzin.

Kjo e dyta do t’i rëndojë dhe më gjatë në jetën e tij politike nëse provohet. Versioni i tretë, ai që ne mendojmë të gjithë se është i vërtetë, që për llogari të Lulzim Bashës, ka paguar miku i tij turk Alptekin, tashmë i kërkuar nga SHBA, dhe lobisti i tij ka përdorur rusët për të fshehur paratë, pastaj e bën dhe më banale historinë. E bën banale, pasi tregon se sa i papërgjegjshëm mund të jetë një njeri, që për të justifikuar disa para të ofruara qyl, është gati të marrë përsipër telashe të tilla që janë më të rënda si telashe politike e gjeopolitike, se sa kriminale.

Krimi më i lehtë i Lulzim Bashës në këtë histori, është t’i ketë çuar paratë cash tek lobisti dhe ai t’ia ketë marrë përsipër të gjejë vetë burimin e dhuratës. Në këtë rast mund ta marrim me mend, se ai e ka prerë në besë duke e ngatërruar me rusët. Por fakti që Lulzim Basha nuk bën padi ndaj Nick Muzin dhe nuk thotë asnjë fjalë të keqe në adresë të tij, fatkeqësisht provon se ai ja ka lënë atij në dorë fatin e vet. Dhe ai duket se i ka rezervuar një fat të hidhur të cilin nuk e zhbën dot Gjykata e Tiranës. Siç shikohet, të gjithë në Perëndim, bëjnë sikur nuk e kanë dëgjuar atë vendim.

Rama i përgjigjet Bashës: Drejtësia do tregojë të vërtetën e çorbës që gatove

Kryeministri Rama i është përgjigjur kreut të PD-së, Lulzim Basha, i cili e akuzoi se ka marrë një nga avokatët më të shtrenjtë për padinë e tij kundër BILD duke e paguar me paratë e krimit. Në një deklaratë për mediat, mbrëmjen e së martës, Basha akuzoi kryeministrin Rama se me paratë e krimit do të padisë gazetarin gjerman Peter Tiede, pse i publikoi lidhjet e tij me krimin elektoral.

Përmes një reagimi në Twitter, Rama thotë se gjyqi do bëhet në Gjermani dhe se faturat do publikohen në Shqipëri. Rama tha se drejtësia do të nxjerrë të vërtetën për çorbën e prishur të përgjimeve që u gatua në selinë e PD.

Se kuptove kurrë o njish që është shah politika,jo kukamçefthi as topa luftash,po mos u mërzit! Gjyqi do bëhet në Gjermani,faturat do publikohen në Shqipëri dhe e vërteta për tërë atë çorbë të prishur që gatuat,për ta helmuar këtë vend e miqtë e tij,do dalë e plotë. Gjermanisht”

Gjithashtu Rama nuk la pa përmendur faktin se Basha në vend që të merret me “krimin që paguan avokatin gjerman” të ruaj vetën pasi është i pandehur për qindra-mijëra euro ruse.

“Artist,ti nuk zhgënjen kurrë,je njish!Je i pandehur për qindra-mijëra euro ruse a dreqi e di ç’janë,të cilat po dreqi e di sa versione do sajosh deri në gjyq për t’i justifikuar dhe del e bilbilon për krimin që do paguaka avokatin gjerman për të luftuar lirinë e medias në Gjermani.”

Pergjimi 2, Xhemal Qefalia-shefit të policisë Dibër: Për ty kam fol me Ramën

Në audio-përgjimin numër 2 të publikuar nga BILD, dëgjohet deputeti i Partisë Socialiste, Xhemal Qefalia që flet me shefin e policisë Dibër, Robert Aga.

Aga i ka kërkuar Qefalisë që të  flasin me kryemisnitrin Rama që të promovojë atë në një postë më të mirë. Në bisedë dëgjohet se Qefalia i ka kërkuar Ramës dhe Gramozit që ta transferojnë Robert Agën në Dibër.

Biseda e plotë:

Xhemal Qefalia: Berti

Robert Aga: Shoku

Xhemal Qefalia: Lëre të ruaj o vëlla, të plasi b*tha, Flamuri është i detyruar me bo politike, por do i themi ne neser qe s’ke me e përmend më atë.

Robert Aga: Jo mo jo ai le të vije të kontrolloje kur ti doje qejfi

Xhemal Qefalia: Po ku ka o vëlla c’ja fut kot ai. Do me u justifiku, e merr vesh ti ca po behet apo jo me PD, jane duke u zëne me njeri tjetrin. Mos u merzit për atë o burr po hë.

Robert Aga: jo une ju pata thene ma bini kartonin si Messi ja bën Barcelones, fitoni

Xhemal Qefalia: Çi shikon ato o vëlla, ato te kishin ty kishin fitu

Robert Aga: une jam me PS dhe nuk e nderroj per 1 milion vjet

Xhemal Qefalia: Po ca ke mo vella, prandaj i thash une mbrom, aty ishin te gjithe. ishte nje grup i PS dhe si besojshin

Robert Aga: Po lere lere shyqyr qe nuk thash ndodhje fjale tjetër thuaj, une e di se aty eshte gjiknuri

Xhemal Qefalia: pse ti nuk e dijshe qe ne ishin atje

Robert Aga: po jo thash se ishte..(nuk kuptohet)

Xhemal Qefalia: ishte Gramozai atje, ishte dhe Rama, ishin te gjithe dhe ra muhabeti jot, foli shume mire edhe Damiani ne fakt, dhe Blerina dhe i thash ne e cojme ate atje, por mund te bej pune edhe këtej. I thash edhe Ulsit që ta përforcojë atë mos kishte kundërshtim. I thash une mu mbo pune ne tirone ai, por puna eshte se ketu ku eshte ai i jep drejtim

Robert Aga: e mire ishalla po me cojne andej nga Bulqiza

Xhemal Qefalia: e pra që dhe ti te shplodhesh icik te pushosh pak.

Robert Aga: jo kam nevoje te pushoj pak sinqerisht

Xhemal Qefalia: Iken ato

Robert Aga: po po i percolla tani, te lumtur

Xhemal Qefalia: per drek them une vella

Robert Aga: jo mo hengren, se di ca ben me a kokteil a dreka

Xhemal Qefalia: drek, drek

Robert Aga: mire o shoku

Xhemal Qefalia: hajde vella mos e caj t*pin me e mira do bëhet per ty. Mos e vrit mendjen ta tha dhe mbrom ai mos ashtu…gje me ato.

Robert Aga: Ajo ai ma tha ne ligjëratë te drejte mua, shpëlau gojen

Xhemal Qefalia: po prandaj ta them une

Robert Aga: mire vella te pershendes

Përgjimet, Gjiknuri shefit të Policisë Dibër: Je tërmet, mos fol shumë vëlla!

Gazetari Peter Tiede i gazetës gjermane Bild ka publikuar audiopërgjimet e reja të dosjes 184, që bën fjalë për blerjen e votave në zgjedhjet lokale të 2016 në Dibër. Në audiopërgjimin numër një, bëhet fjalë për një bisedë mes ish-Ministrit Damian Gjiknuri, Bekim Krashit dhe Shefit të Policisë së Dibrës Robert Aga.

Në këtë bisedë, diskutohet rreth votave, ku Shefi Policisë së Dibrës, Robert Aga, i thotë Bekim Krashit se “Duhet të kem 1000, posht kësaj nuk pranoj unë”. Më pas, po në këtë bisedë, është Damian Gjiknuri, që komplimentin Robert Agën nëpërmjet telefonit të Bekim Krashit. Për më tepër lexoni tranksriptin e bisedës dhe dëgjoni audion e saj.

Shefi i Policisë së Dibrës Robert Aga në bisedë me Damian Gjiknurin

Shefi Policisë Dibër: Alo

Bekim Krashi: Çfarë keni bërë , çfarë keni bërë, e keni myt fare, nuk jeni duke lënë gjë me bo. Vetëm në (nuk kuptohet) jeni shumë pak, minus 10. DO t’i nxjerr të gjitha do t’i jap me letër

Shefi Policisë Dibër: duhet të kem 1000, posht 1000 nuk e pranoj.

Bekim Krashi: Çfarë thua, ke filluar pretendime të mëdhaja. Ti jap unë ti jap doras

Shefi Policisë Dibër: Ej,

Bekim Krashi: Po?

Shefi Policisë Dibër: O shpirti vëllait, po ti kujton se ata (opozita) ishin budallenj që bëni ashtu si…

Bekim Krashi: Po prandaj donin të bënin rrëmujë ata. Mos u lodhni fare (biseda e paqartë)

Shefi Policisë Dibër: O shpirti vëllait…

Bekim Krashi: Po

Shefi Policisë Dibër: Ajo strategjia ime funksionon…

Bekim Krashi: Edi mor e di, ti e ke deklaruar je komisar politik (qesh)

Shefi Policisë Dibër: Shiko, a e ke Damian Gjiknurin aty?

Bekim Krashi: Pse, do të ta japë në telefon?

Shefi Policisë Dibër: Po, jepja pak…

Shefi Policisë Dibër: O shef?

Damian Gjiknuri: Po, si je?

Shefi Policisë Dibër: Mirëmbrëma

Damian Gjiknuri: Hë mo çfarë bën?

Shefi Policisë Dibër: Hë si je?

Damian Gjiknuri: Mirë, tull. Mirë fare.

Shefi Policisë Dibër: S`pate besim tek unë?!

Damian Gjiknuri: Tërmet, tërmet, ti je mjeshtër. I madh je, ik mos fol shumë vëlla hajt ciao.

Shefi Policisë Dibër: Të përshëndes.

Përgjimi numër 4, Imer Lala dhe Damian Gjiknuri

Në përgjimet e publikuara del edhe biseda mes ish-ministrit Damian Gjiknuri dhe ish-drejtuesit të PDIU-së në Dibër, Imer Lalës. Në përgjim dëgjohet se Damian Gjiknuri i drejtohet Imer Lalas se doli fjala jote me 1 mijë vota plus.

Transkripti i plotë:

Imer Lala: Hë mor zotëri.

Damian Gjiknuri: Tërmet, tërmet! Obob, Tërmet i q…nanën.

Imer Lala: Çfarë kemi bërë ne të dy.

Damian Gjiknuri: Tërmet!

Imer Lala: Po më shkruante ai robi. I thashë unë a po fle gjumë. Jo mor tha s’po më zë gjumi,  jam habit me Selishtën dhe Luzninë (dy fshatra në Dibër). I thashë s’e paske njohur Damian Gjiknurin dhe mua nga afër.

Damian Gjiknuri: hahahha Tërmet, tërmet!

Imer Lala: Hajde, se mbaroi.

Damian Gjiknuri: I q…robtë. Doli llafi jot. Doli llafi jot me 1 mijë ( vota plus).

Imer Lala: Me gjithë mend nuk më paske njohur nga afër.

Damian Gjiknuri: Edhe ti mua, edhe unë ty. Hahaha. Hajde vëlla çiao

Bild: Do publikoj të tjera përgjime për shit-blerjen e votës

Peter Tiede, emri të cilit është përmendur shumë në mediat shqiptare kohët e fundit si gazetari që publikoi përgjimet në gazetën gjermane Bild, ka deklaruar se të do publikojë të tjera përgjime. Në një lidhje direkte në emisionin televiziv tha se përgjimet nuk kanë të bëjnë me opozitën dhe se ai po bën detyrë e tij si gazetar.

“Nuk ka të bëjë me opozitën. Është çështje gazetarie. Kjo është detyra ime. Kam shumë gjëra sigurisht. Po do publikoj diçka tjetër për bosat e bandave kriminale që blejnë vota për PS-në” – tha Tiede

Përgjimet, Balla: Prokuroria të hetojë dhe të sqarojë publikun

Taulant Balla ka komentuar në emisionin Real Story në Vizion Plus, përgjimete  Dibrës. Balla u shpreh se kjo çështje i takon drejtësisë, dhe ajo duhet të hetojë. “Kjo është çështje që i takon drejtësisë. Kjo për mua nuk është gjë e re, ka dy vjet që ma tund Lulzim Basha. Shqetësimi im është që ky prokuror që vodhi CD, i çoj te PD, i montuan, i nisën në Gjermani. Pse nuk e ka bërë detyrën? Edhe sot reagimi i PS ishte ta zgjidhi prokuroria. Nxorën një sinkron të ministrit Gjiknuri me një funksionar të PS, sepse kishte nodhur një parregullsi, pasi PD kishte vendosur vëzhgues që nuk lejoheshin me ligj. Vëzhguesit tanë ishin intimiduar me njerëz që kishin ardhur nga e gjithë Shqipëria. Unë e kam parë me sytë e mij, nesër do dali përgjimi tjetër, në orën 2 të natës Arben Keshi më ka marrë në telefon dhe më ka thënë “hajde se po më vret Flamur Noka”, u shpreh Balla.

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

Më tej, Taulant Balla u shpreh se lidhur me problematikat e Dibrës në zgjedhjet e 2016, një vit më pas u bën ndryshime në Kodin Zgjedhor. Balla tha më tej, se për këtë çështje duhet të mos ngrihen akuza politike, por të vijohet me hetimet nga Prokuroria. “Lidhur me problematikat e Dibrës, më pas janë ndryshuar  shumë ligje për të rritur efikasitetin. Thelbi është, të tërhiqemi nga akuza politike. unë bie dakord me një gjë, që kjo lloj prokurorie është përdorur si shantazh, sot fillon hetimi, dhe nesër në studiot televizive lexon të gjithë materialet hetimore”.

Real Story – Live

Gepostet von RealStory.al am Montag, 17. Juni 2019

Sa më shumë të afrohen zgjedhjet lokale, do dali një paketë e tyre për të justifikuar dështimin politik të Lulzim Bashës. Për mua nuk ka qenë surprizë kjo gjë. Po të më pyesnit në janar, do ju thoja se në qershor do dali kjo gjë. Nuk ka vepër penale të asnjë nga personat… Për zgjedhjet e Dibrës unë kam qenë në emision më Sokol Ballën, kur u publikuan disa informacione në emisionet televizive, nëse doni vlerësimin tim, ato ishim më të rënda se sa këto. Është për të ardhur keq se si një emision investigativ bëri punë më të mirë se sa prokurorët. Ta lëmë Prokurorinë ti shkojë deri në fund kësaj çështje. Prokuroria ka detyrimin ti bëjë një sqarim publikut, unë jam i bindur se as Damian Gjiknuri, as deputetët e tjerë, unë nuk e fsheh më është dashur të komunikojë dhe me deputet të PD për të krijuar një klimë qetësie”.

Transkriptet e plota të Bild: Lexoni bisedat e personave të përfshirë në përgjime

Gazeta Gjermane Bild publikoi këtë të hënë disa audiopërgjime të tjera, të cilat japin indicie për blerje të votave në zgjedhjet e parakohshme lokale në Dibër, në vitin 2016. Në përgjimet e Bild dëgjohen biseda të eksponentëve të ndryshëm të PS, dhe vetë Kryeministrit Edi Rama me përfaqësues të degës lokale të partisë së tyre në Dibër, ku flitet për zgjedhjet.

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

Megjithatë, në përgjime ka edhe momente, ku flitet për para dhe persona që kërkojnë që në shkëmbim të votës të paguhen, por që sërish të gjitha këto janë biseda telefonike, të cilat nuk shkojnë shumë pranë të vërtetës. RealStory.al paraqet të transkriptuara të 16-të audiopërgjimet e publikuara nga gazeta gjermane Bild.

Arben Keshi: Hë shefi
Edi Rama: Hë mo si duket
Arben Keshi: Po mirë, mirë ke pritshmëritë jemi
Edi Rama: E keni realizu objektin thua?
Arben Keshi: Them që po. Tani me pjesën e atyre që po na thonë komisionerët e kemi realizuar.
Edi Rama: Ashtu eh?
Arben Keshi: Them që po
Edi Rama: Po ata maskarenjtë kishin bo presion mbrëmë
Arben Keshi: Po deshin të më kapin mua ato, po ndodhi punë dy minutash, unë sa u futa tek Shtabi se më prisnin te hoteli ku fleja
Edi Rama: Ça të bënin ty ato
Arben Keshi: Po ishin nja 50 veta. Thjesht me këtë pjesën e presionit më goditën, e kështu. Ai është legen ai. Ai Flamur Noka është…
Edi Rama: Ku ta del dot ty Flamur Noka mo burrë
Arben Keshi: Jo mo ai thjesht është.. edhe ky djali sa doli, sa më la mua.Ato kujtuan se jam edhe unë në makinë, rrethh 50 vetë. Jo se bënë ndonjë gjë, sa e goditën, po problemi është se iku edhe se kapëm dot.
Edi Rama: Më mirë se edhe sherret, c’i do sherret. Dëgjo, po ti mendon se e ke realizu objektivin?
Arben Keshi: Unë të them që po nëse mund të lëvizë mund të lëvizë pak ose më shumë ose më pak, po tani nga ato që kanë thënë komisionerët jemi në pritshmëri të mëdhaja.
Edi Rama: Komisionerët i ke pas top eh?
Arben Keshi: Po po, i kam pas shumë të mirë.
Edi Rama: Ok, mirë vllai, hajde
Arben Keshi: Ishalla, mirë faleminderit
Edi Rama: ok, ciao ciao..

Arben Keshi: Përshëndetje!

Edi Rama: He mo, si duket?

Arben Keshi: Po mirë, mirë te pritshmëritë jemi.

Edi Rama: E ke realizuar objektivin thua?

Arben Keshi: Them që po, me pjesën e atyre që na thonë komisionerët, them e kemi realizuar.

Edi Rama: Ashtu ë?

Arben Keshi: Po, po, them që po.

Edi Rama: PO ata maskarenjtë, kishin bërë presione mbrëmë?

Arben Keshi: Deshën të më kapin mu, por punë dy minutash, sa u futa te shtabi, se po prisnin te hoteli ku flija.

Edi Rama: Ça të bënin ty ata?

Arben Keshi: Po ishin nja 50 veta, thjesht këtë pjesën e presionit, me të goditme, me kshu. Ai është legen, ai Flamur Noka.

Edi Rama: Ça do të bëjë ty Flamur Noka mo?

Arben Keshi: Jo mo, ai thjesht që… Po them edhe ky djali sa doli se më la mu, s’i pa që doli. Ata kujtuan se jam edhe unë në makinë, edhe e ndalën, nja 50 vetë. Jo që i bënë gjë, por sa e goditën. Problemi është se iku dhe nuk e kapëm dot.

Edi Rama: Më mirë kështu, se ç’i do sherret. Dëgjo, por ti mendon se e kemi realizuar objektivin?

Arben Keshi: Këtu, unë them që po. Ndoshta mund të jetë pak ose më shumë, por nga ato që na kanë thën komisionerët, jemi në pritshmëri të mbara.

Edi Rama: Komisionerët i ke pasur top?

Arben Keshi: Po, po, i kam pasur shumë të mirë.

Edi Rama: Ok, mirë vëllai

Arben Keshi: Ishalla, faleminderit

Edi Rama: Ciao, ciao

Arben Keshi: Ku je zhdukur
Numri 0685922860: A u lodhe?
Arben Keshi: Ku shkove?
Numri 0685922860: Jam te Tasia, këtu poshtë.
Arben Keshi: Ku?
Numri 0685922860: Tasia
Arben Keshi: Ku?
Numri 0685922860: Tasie Lleshi
Arben Keshi: Çfarë thotë?
Numri 0685922860: Nuk do ai Refiku
Arben Keshi: Mirë
Numri 0685922860: Ai tha te 30, por 30 nuk mundem…
Arben Keshi: Po leje, nëse nuk i duan leje, të shkojnë te PD-ja.
Numri 0685922860: Okej, dakord.

Arben Keshi: Hë mo
0686434568: Dëgjo mo, kam një Altin këtu te Shtabi, se njof unë.
Arben Keshi: S’di gjo, kush Altin,
0686434568: Isuf Qokut, një ish nxënësit tim
ArbenKeshi: Po po ça ka ai
0686434568: Ai ka ni problem, problemi i atij është kështu. Ai do nja 200 mijë lekë. Kom katër vota. Se di unë kam fol me Shemsiun tha, e komunikova pardje sa u ndamë me atë. Ja thashë o vlla në emër tënd.
Arben Keshi: Jo në emër tim ore
0686434568: Ia thashë o vlla në emër tand, në emër tim, në emër të drejtorit të arsimit. E mbarova atë punë. Edhe Gëzim Hoxhën që e kisha problem pak se ka qenë në Itali, në Amerikë domethënë. Është e mbaruar ajo punë. Bujar Kurtazën e kam komunikuar prapë sot dhe Vehbi Muhametin, atë e ke Kunata e Vehbiut është mbesa e Rem Ramës.
Arben Keshi: Ato vllaznit e Vehbiut na kan rraf tu u zonë, ti thu
0686434568: Jo ska lidhje me ata fare ai nuk është përzi. Nëse ke informacionin më të vogël ma thuj mu. Unë unë ti kam mbaru të gjitha punët pa diskutim. Dhe bëja të qartë atij se ia kam bërë të qartë në sy Bujar Spahiut.
Arben Keshi: Po mirë në rregull.

Arben Keshi: Hë mo
068 69 13 636: A u nis ai
Arben Keshi: Po mo Çakran
068 69 13 636: E, për zotin nuk ka lëvizur hic
Arben Keshi: Jo nuk ka lëvizur o burr. Sa më mori, më tha ka mbaru me gjithë ata që ka polic. Lëri se të disinfomojnë o shok, siç u ngatërruan me Tanin dhe ata se nuk ka qenë në list hiç ajo Uruçi.
068 69 13 636: Më mori Nexhipi për.. (nuk kuptohet se cfarë thuhet)
Arben Keshi: Nexhipi (nuk kuptohet) ndoshta nuk ka qenë në listë. Më jep emrin, të takoj Shabanin
068 69 13 636: Ma jep emrin e Nexhipit ta marr unë në telefon
068 69 13 636: Ok

Telefonata e dyte

Arben Keshi: Xhabir Elezi Sokol.
067 55 90 725: Po
Arben Keshi: Ka ndonjë gjë, i ke dhënë gjë s’i ke thënë, s’e di
067 55 90 725: Po po të dyve
Arben Keshi: Ai ka ardhur këtu thotë jo
067 55 90 725: Ka ardh Xhabiri? Merre me vete, bjera nga unë
Arben Keshi: Mirë

Telefonata e trete
Arben Keshi: 
E ke aty apo flet kot ai?
068 69 13 636: Jo mo do të duash ti ta sjell
Arben Keshi: Ai thotë merre me vete, sepse i thash e kam me vete. Merre me vete tha dhe ma sill mua. Unë ja kam dhënë – tha.
068 69 13 636: Ok.

Arben Keshi: Nuk ka ardhur. E ka te fikur telefonin, por nuk po vjen.
0686913636: Ah, dëgjo vëllain këtu
Arben Keshi: 
0686913636: Ai që nuk pranoi ofertën këtë javë
Arben Keshi: Po
0686913636: Ka ardhur duke më kërkuar. Është këtu xhaxhai i vet.
Arben Keshi: (Qesh). Mirë, e di vetë.
0686913636: Kështu ti. Ai Xhevati thotë mbarova punë.
Arben Keshi: Mbaroi
0686913636: Ndërsa e dyta është rreth …(Nuk kuptohet)
Arben Keshi: Ta shkruaj me mesazh sepse nuk flas dot
0686913636: Ok

Arben Keshi: O Drin!
Drini Gjeci: Hë mos si je? A je mirë?
Arben Keshi:Mirë, si shkove ti?Me shëndet, a je lodh?
Drini Gjeci:  Nga pak, si ja çon ti?
Arben Keshi: Mirë, mirë. Si është puna?
Drini Gjeci:  Mirë.
Arben Keshi: Është mirë puna?
Drini Gjeci:  Mirë duket.
Arben Keshi: Ka lëvizje andej?
Drini Gjeci: Jo.
Arben Keshi: Nuk ka shumë ë, mirë.
Drini Gjeci: Jo.Çfarë ke bërë ti?
Arben Keshi: Hiç, lëvizje e madhe këtej.Ty ec jena.
Drini Gjeci: A thua të kanë dëgjuar ata drejtorët?
Arben Keshi: Vallahi merri në telefon një nga një. Ditën e hënë keni shkuar për lesh, merri të gjithë. Të gjithë drejtorët në telefon, të marrin një nga një dhe të raportojnë. Po flejnë gjumë, përveç se me Gëzimin dhe Arjanin, me asnjanin nuk kam fol.
Drini Gjeci: Çfarë ti marr në telefon, Haxhiqimes nuk kam çfarë i them, gra janë ato.
Arben Keshi: Ore gra e burra çfarë të jenë. Do t’ja kujtoni një më një të gjithë mësuesve sipas listës i keni pru aty nëse ditën e hënë duan të jenë në punë. Se nuk duan në p+++ të sëmës do ti çoj se jua kam q+ robt.
Drini Gjeci:  Ja t’i marr Drini në telefon tani.

Arben Keshi: Urdhro
Sali Skura: Hë Beni, Saliu jam
Arben Keshi: Kush?
Sali Skura: Sala në Kamëz, Sal Skura
Arben Keshi: Hë more ckemi?
Sali Skura: Si je vllai?
Arben Keshi: Mirë, si ja kalon ti?
Sali Skura: Mirë, hë u lodhe?
Arben Keshi: Hajde mo lodh
Sali Skura: Si je t’u shkuar
Arben Keshi: Mirë po na këputët ju të Kamzës
Sali Skura: Po, pra po
Arben Keshi: Bllokoni autobusët e Kamzës
Sali Skura: Po, pra kemi nxjerrë postblloqet, të shohim, nesër nga ora 3 kan me u nis, 3:30
Arben Keshi: A keni ndonjë informacion sa bëhet llafi me u nis?
Sali Skura: Nga ora 03: 30 do të nisen, i kemi marrë masat?
Arben Keshi: A janë shumë?
Sali Skura: Po për Zotin mendohet 450, 500 veta
Arben Keshi: I ka organizuar Xhelali?
Sali Skura: Xhelali ka organizuar tërë bashkinë, i ka çuar te turizmi i ri në Lurë, kupton?
Arben Keshi: Po, po
Sali Skura: Maqellara si duket?
Arben Keshi: Maqellara është mirë se s’ka prej Kamze në Maqellarë, nga krahu i Xhelalit nuk kam asnjë
Sali Skura: Problem është Lura
Arben Keshi: Lura, Reci, besoj
Sali Skura: Lura, Reci, gjithë ajo krahinë atje. Me komisionerët besoj, ma do mendja…?
Arben Keshi: Po, po sigurisht
Sali Skura: Po qyteti, si duket qyteti?
Arben Keshi: Edhe qyteti mirë është, pjesa këtej Lurë, Reç këto që po bie Xhelali
Sali Skura: po, pra, po. Melita s’ka pas ça me bo me këto kodet, njëra tjetrat ëëëë
Arben Keshi: Jo, jo nuk kan ca me bo
Sali Skura: Hajt të uroj fitore
Arben Keshi: Nuk bëhet fjalë, 450 vota, sot ka ardhur me njerëzit e vet ai në Lurë?
Sali Skura: Po, po njerëzit e vet, ke parasysh, me furgona, ngritëm ca postblloqe këtu unë
Arben Keshi: Vetëm për këtë pjesën e informacionit, Lura apo zonat tjera ta dimë pak a shumë?
Sali Skura: Mirë, Beni, suksese me fitore

Arben Keshi: Po.
Sali Skura: O Beni, Sala jam
Arben Keshi: Hë mo, ca bone.
Sali Skura: Ckemi, si ia çove?
Arben keshi: Mirë, si ia kalove ti?
Sali Skura: Hë mo?
Arben Keshi: Nuk e di. Mirë më duket, por ke parasysh thes i mbyllur.
Sali Skura: Po po po, si duket situata?
Arben Keshi: Po mirë.
Sali Skura: Jo, flas nga pjesëmarrja, si e shikon ti?
Arben Keshi: Aq o sa kanë marrë vazhdimisht, ke parasysh te 52 përqindëshi….
Sali Skura: Si shkon Maqellara, si përafrohet?
Arben Keshi: Se di, mirë , mirë, mirë me thon të gjithë, por të shohim, se themi vetë ne mirë, është zonë e palexueshme kjo.
Sali Skura: Po, po e vërtetë.
Arben Keshi: A erdhën shumë mbrëmë këtej mo?
Sali Skura: Ëëëë?
Arben Keshi: A erdhën shumë autobusë mbrëmë?
Sali Skura: Jo, jo, nja 7 i bllokuam.
Arben Keshi: I bllokut ëëëë?
Sali Skura: Po, po i futëm në listën e bllokimit, të tjerët ia anuluam kështu me miqësi…e me kështu….
Arben Keshi: Shumë mirë.
Sali Skura: Mirë Beni, me kujdes vëlla. Hajde me fitore.
Arben Keshi: Rrofsh

Damian Gjiknuri: Ça bëhet?
Arben Keshi: Hiç
Damian Gjiknuri: Ndonjë merak, ndonjë gjo?
Arben Keshi: Po duhet të vijnë tani këto deputetët se kanë ardhur këto të PD
Damian Gjiknuri: Po do vijnë. Tani do vijnë se si duket fjetën i çik se kanë qenë gjithë natën aty. Tani do vijnë.
Arben Keshi: Nuk kam fjetur fare
Damian Gjiknuri: E di, e di. Ja tani do vijnë.
Arben Keshi: Që të vijnë të dalin nëpër qendrat
Damian Gjiknuri: Patjetër, patjetër…
Arben Keshi: vëzhguesit e atyre janë nga rrethet, askush nuk i njeh
Damian Gjiknuri: E di, e di. Ashtu i kanë sjellë ata se nuk kanë besim tek ata të vetët. Unë do të çoj disa çuna ti kesh aty, një furgon të jetë aty.
Arben Keshi: Mirë, mirë
Damian Gjiknuri: Po i nis disa që të jenë aty, do vijnë tek shtabi jot. Të jenë për çdo rast. Të mos dalin sepse janë nga ata tipat problematikë por gjithsesi të jenë aty për çdo rast.
Arben Keshi: Mirë.

Pjerin Ndreu: Mirëmëngjes!
Drini Gjeçi: Mirëmëngjesi
Pjerin Ndreu: Pjerin Ndreu jam! Si je?
Drini Gjeçi: Po Pjerin, si ia kalove?
Pjerin Ndreu: A je mire si ke qenë?
Drini Gjeçi: Mirë jam, mirë!
Pjerin Ndreu: Bëj një telefon këtij Reshat Elezit, këti drejtorit të Reçit.
Drini Gjeçi: Reshatit?
Pjerin Ndreu: Po drejtorit të shkollës, i thuaj ta deklarojë votën hapur se ato sms-të që i çon poshtë e përpjetë nuk janë shumë të këndëshme. Deklaroje votën hapur atje që e ke për PS-në ndryshe ditën e hënë tregoja ku fluturon.
Drini Gjeçi: Reshat Elezaj?
Pjerin Ndreu: Po
Drini Gjeçi: Ok po flas unë tashi me të.
Pjerin Ndreu: Tregoi se ku fluturon të hënën. Të deklarojë votën për PS-në aty. Se po nuk votoi hapur për PS-në të gjejë vend e të futet.
Drini Gjeçi: Ok pa merak se e rregullojë unë këtë punë.

Drini Gjeci: Alo
Drejtori i shkollës:
 Alo, mgjes drejtor.
Drini Gjeci: Mjes, si kalove, a je mirë, ku je?
Drejtori i Shkollës: Jam këtu, në radhë tek qendra e votimit, poshtë
Drini Gjeci: I ke marrë gjithë ato të familjes?
Drejtori i Shkollës: Të shpisë? Jo, ata nuk janë t’u ardh me votu tani, ma vonë. Do shkoj t’i marr më vonë, tani jam në radhë vetë
Drini Gjeci: Dëgjo, në ça qendre voton ti?
Drejtori i Shkollës: Këtu në Zallreç.
Drini Gjeci: Zallreç? Dëgjo, se kam informacione jo të mira andej. Sot vota jote dhe e familjes dy do deklarohet haptas. Nuk ke deklaruar votë haptas sot bashkë me familjen…(nuk dëgjohet audio)
Drejtori i shkollës: Drejtor, mos e vrit mendjen për atë punë fare. Për inat, më dëgjon…fjala, janë llafe njerëzish, mos e vrit mendjen për atë punë fare, janë llafe njerëzish
Drini Gjeci: Ore, do deklarohet haptas, haptas! Kur them haptas, haptas.
Drejtori i shkollës: Po mo e vrit mendjen fare. Pa merak, pa merak.
Drini Gjeci: Bëje haptas me gjithë familjen.
Drejtori i shkollës: Pa merak, pa merak, pa merak. Në rregull

Drini Gjeçi: Alo. Lavdrim Murati?
Lavdrim Murati: Po.
Drini Gjeçi:Drejtori i Arsimit të flet.
Lavdrim Murati: Urdhro.
Drini Gjeçi:A ke votuar?
Lavdrim Murati: Jo akoma.
Drini Gjeçi: Po pse more Lavdrim nuk ke votuar akoma?
Lavdrim Murati: Nuk kam votuar se të lirohet një herë radha.
Drini Gjeçi:Çfarë radhe?
Lavdrim Murati: Radha or ti.
Drini Gjeçi:Lavdrim të mos kemi llafe, votat i dua haptaz atje. Mos të kemi llafe më.
Lavdrim Murati:  Ça flet o drejtor?
Drini Gjeçi: Mos të pres më tej. Vota sa ke ti dua. Pesë vota sa ke
Lavdrim Murati:  Më vjen keq. Të paskan sinjalizuar gabim.
Drini Gjeçi:Këtë llaf po të them. Ti e di vetë.
Lavdrim Murati: Në rregull.

Bekim Krashi: Po shef
Damian Gjiknuri: O Bekim, ore tashi, fol një cik, kush ka qenë te komuna juaj për të mbuluar atë pjesën e transportit, ju edhe jeni mshtet për për atë punë.
Bekim Krashi: Po ne në fakt me thënë të drejtën, nuk jemi shumë të mbështet, por unë njoh ca zona, që i kam lajmëruar
Damian Gjiknuri: Po mirë mo merr një listë, ato gjërat dhe kërko mbështetje, po menaxhoi pra
Bekim Krashi: Tani sa ti marr po vij atje
Damian Gjiknuri: Hajt
Bekim Krashi: Po vij atje pa merak

Bekim Krashi: Alo
0686795208: O Bekim si je, a je mirë?
Bekim Krashi: Hë, cfarë ke brë si ja kalove?
0686795208: Ca ke bërë, si ja kalove?
Bekim Krashi: Hë…
0686795208: Tani doja të thoja për familjen e Halit Bashës
Bekim Krashi: Po
0686795208: Ka tre vota
Bekim Krashi: Po
0686795208: Po ai do dicka mor burri dheut si do ja bëjmë ne?
Bekim Krashi: A ke komunikuar me Naimin?
0686795208: Po, jam konsultuar pak por, por për zotin nuk e di, edhe për Fiqiri Bashën, ka dy vota dhe i ka dhënë thjeshtë 50 mijë lekë
Bekim Krashi: Sa?
0686795208: 50 mijë lekë, kështu më tha Fiqiriu
Bekim Krashi: Kush Fiqiri?
0686795208: Nuk e di sa e vërtetë është, a është me letra
Bekim Krashi: Hë se letrat do mi japin një më njo
0686795208: Po tani si do ja bëjmë, ca mund të bëjmë ndonjë gjo me ta?
Bekim Krashi: Unë tani jam në Peshkopi, po vij nesër t’i jap ndonjë gjo
0686795208: Sa mund të japim për Halit Bashën?
Bekim Krashi: Sa vota ka?
0686795208: Tre vota ka Haliti, edhe dy vota ka Fiqiri Basha
Bekim Krashi: 5
0686795208: Eeee
Bekim Krashi: T’u japim ndonjë 40 mijë leksh, 50 mijë leksh?
0686795208: 50 mijë lekë për dy vota?
Bekim Krashi: Jo mo jo, nga një 40 çe apo 30 çe për kokë
0686795208: 40 për votë ëëëë?
Bekim Krashi: 100 mijë lekshin ia japim atij që ka tre
0686795208: Po, 100 mij ëlekë, po atij që ka dy vota?
Bekim Krashi: Atij ti japim jnë 60-70 mijë leksh
0686795208: Naimi i ka thënë 50 më thotë, më thotë ai Fiqiriu, dmth ti japim edhe 20 të tjera plus
Bekim Krashi: Ata e kanë pasur shumë, por nëse i ka dhënë 20 ti japë edhe 20
0686795208: Po shihe se më duket janë duke abuzuar me punë leksh o Bekim
Bekim Krashi: O zotni mos më thuj më në telefon, më çmene, se se përgjohet ooo
0686795208: Hë?
Bekim Krashi: Lëri këto diskutime me mua në telefon
0686795208: T’kuptoj, t’kuptoj, shihi vetë tani
Bekim Krashi: Falimnerit, mirupafshim

Votuesi: Mgjes
Bekim Krashi: Mgjes ca bëre, a u lodhe?
Votuesi: Asgjë, mirë
Bekim Krashi: Ha…?
Votuesi: Me çarë do të votojmë na?
Bekim Krashi:  Si?
Votuesi:  Me çarë do të votojmë na? Drini more jam
Bekim Krashi: Njëshin, njëshin, o Drin
Votuesi: Po me ca do votojmë or burrë, si ta konfirmojmë votën?
Bekim Krashi: Bëj një vizë edhe kaq
Votuesi: Si?
Bekim Krashi: Do vi unë e të takoj nga afër.
Votuesi: A do të vish poshtë?
Bekim Krashi: Po t’u ardh jam
Votuesi: Po mo hajd, hajd

Kryemadhi: Përgjimet e Bild, vërtetuan 100 % akuzat e opozitës

Përgjimet e publikuara nga Bild, Monika Kryemadhi i cilësoi si provën që akuzat e opozitës janë të vërteta. U provuar  vjedhja dhe manipulimi i  zgjedhjeve tha Kryemadhi gjatë mbledhjes së kryesisë së LSI. Ajo kërkoi dorëheqjen e kryeministrit Rama duke e konsideruar atë ilegjitim. “Shkaku i vetëm i një krize të tillë të shumanshme është Rama dhe rilindja. U provua hapur se Rama është kryeministër ilegjitim. U provua totalisht se zgjedhjet janë ilegjitime. U provua 100% vjedhja dhe manipulimi i zgjedhjeve. Edi Rama personalisht në krye të masakrës zgjedhore. Dorëheqja e menjëhershme e Ramës e pashmangshme. Përfshirja e krimineleve u faktua katërcipërisht. Blerja e votave damka e pashlyeshme e rilindjes. Kërcënimet me vendin e punës për votat praktike e pisët e rilindjes. Edi Rama kurrë më nuk mund të administrojë zgjedhje.”  

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

Kryemadhi tha se protestat do të vazhdoj në deri sa të sigurohet vota e lirë dhe vendi të pastrohet nga trafikantet dhe korrupsioni duke e cilësuar qëndresën e opozitës si të vetmin shpëtim përball qeverisë së krimit.

Gazeta gjermane Bild publikoi ditën e hënë 16 audio-përgjime, ku japin indicie për ndërhyrje dhe manipulim të zgjedhjeve.

Miku i Gjiknurit: “U japim 30 ose 40 mijë për votë”

Në përgjimin e 15 të publikuar nga Bild, që i përkasin dosjes 184 të Prokurorisë, shfaqet biseda e Bekim Krashit, një biznesmen dhe një personi të paidentifikuar me numër 0686795208. Në bisedë diskutohet se sa mund të paguajnë për një votë, pasi ai ka dy familje me 5 vota në total. Çmimi për një votë varion nga 30 deri në 40 mijë.

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

Bekim Krashi: Alo
0686795208: O Bekim si je a je mirë?
Bekim Krashi: Hë, çfarë ke bërë si ja kalove?
0686795208: Ca ke bërë, si ja kalove?
Bekim Krashi: Hë…
0686795208: Tani doja të thoja për familjen e Halit Bashës
Bekim Krashi: Po
0686795208: Ka tre vota
Bekim Krashi: Po
0686795208: Po ai do diçka mor burri dheut si do ja bëjmë?
Bekim Krashi: A ke komunikuar me Naimin?
0686795208: Po, jam konsultuar pak por, por për zotin nuk e di, edhe për Fiqiri Bashën, ka dy vota dhe i ka dhënë thjeshtë 50 mijë lekë
Bekim Krashi: Sa?
0686795208: 50 mijë lekë, kështu më tha Fiqiriu
Bekim Krashi: Kush Fiqiri?
0686795208: Nuk e di sa e vërtetë është, a është me letra
Bekim Krashi: Hë se letrat do mi japin një më një
0686795208: Po tani si do ja bëjmë, ca mund të bëjmë ndonjë gjo me ta?
Bekim Krashi: Unë tani jam në Peshkopi, po vij nesër t’i jap ndonjë gjo
0686795208: Sa mund të japim për Halit Bashën?
Bekim Krashi: Sa vota ka?
0686795208: Tre vota ka Haliti, edhe dy vota ka Fiqiri Basha
Bekim Krashi: 5
0686795208: Eeee
Bekim Krashi: T’u japim ndonjë 40 mijë lekë, 50 mijë lekë?
0686795208: 50 mijë lekë për dy vota?
Bekim Krashi: Jo mo jo, nga një 40 apo 30 për kokë
0686795208: 40 për votë?
Bekim Krashi: 100 mijë lekshin ia japim atij që ka tre
0686795208: Po, 100 mijë lekë, po atij që ka dy vota?
Bekim Krashi: Atij ti japim 60-70 mijë lekë
0686795208: Naimi i ka thënë 50 më thotë, më thotë ai Fiqiriu, dmth ti japim edhe 20 të tjera plus
Bekim Krashi: Ata e kanë pasur shumë, por nëse i ka dhënë 20 ti japë edhe 20
0686795208: Po shihe se më duket janë duke abuzuar me punë leksh o Bekim
Bekim Krashi: O zotni mos më thuaj më në telefon, më çmende, se përgjohet ooo
0686795208: Hë?
Bekim Krashi: Lëri këto diskutime me mua në telefon
0686795208: T’kuptoj, t’kuptoj, shihi vetë tani
Bekim Krashi: Faleminderit , mirupafshim

Përgjimet e plota të Bildt: “200 mijë lekë për 4 vota”

Në një prej përgjimeve të publikuara nga Bild, që i përkasin dosjes 184 të Prokurorisë, dëgjohet një bisedë mes Arben Keshit dhe një qytetari, i paidentifikuara deri më tani, ku ky i fundit i thotë Arben Keshit se ka një rast ku një person kërkon 200 mijë lekë për katër vota. Personi, që nuk identifikohet në bisedën e publikuar nga Bild, i thotë Arben Keshit se ka kryer sigurimin e disa votave, ndërsa i përmend disa raste me emër.

Përgjimet e reja të BILD provojnë:

Arben Keshi – hë mo?

Personi me nr: 0686434568 – Kam një Altin këtu te shtabi?

Arben Keshi –  Ku di gjë unë, kush është Altini?

Personi me nr: 0686434568 – Si?

Arben Keshi – I kujt është Altini?

Personi me nr: 0686434568 – I Isuf Qokut, ish nxënësi im…

Arben Keshi – Po, çfarë ka ai?

Personi me nr: 0686434568 – Problemi i tij është se ai do 20.000 lekë, thotë se ka katër vota. Do të fejohet tani këtu në Tërnova. Kam folur me Shemsiun më tha, ka një problem Shemsiu, komunikova pardje…

Arben Keshi – Po

Personi me nr: 0686434568 – Atij zotrisë së Kollashinit, komunikova gjithë rrugës, i tha të ëmëës. Në emër tënd…

Arben Keshi – Jo në emër tim…

Personi me nr: 0686434568 – Në emër tim, në emër të Drejtorit të Arsimit, ia thashë…

Arben Keshi – Ok.

Personi me nr: 0686434568 – E mbarova punën me të. Edhe Gëzim Hoxhën që e kisha problem sepse ishte në Itali dhe Amerikë dhe erdhi sot, është me ne, se ai është kushëri me vjerrën time, Gëzim Hoxha. Vjerra ime është mbesë e Ismail Merlanit.

Arben Keshi – Po e di…

Personi me nr: 0686434568 – Merlani dhe Gëzimi janë kushërinj të dy ata.

Arben Keshi – ok në rregull.

Personi me nr: 0686434568 – Është e mbaruar ajo punë, nuk ka… Bujar Kurtazin e kam komunikuar prap sot, dhe Vebi Muhametin… këtë e ke, kunata e Vebiut është mbesa e Rem Ramës.

Arben Keshi – Ata vëllezërit e Vebiut na çan dërrasat tu u zënë, ti na thua…

Personi me nr: 0686434568 – Jo, jo, s`ka lidhje me ata fare ai, është pa parti, nëse ke informacionin më të vogël ma thuaj mua.

Arben Keshi – Jo, nuk kam.

Personi me nr: 0686434568 – Unë ti kam mbaruar të gjitha punët pa përjashtim. Dhe atij zotrisë pardje ia kam bërë të qartë në sy të Bujar Spahiut. Ja kam thënë mu para lokalit Begut.

Arben Keshi – Në rregull, e di…

Personi me nr: 0686434568 – Po qe se ashtu, pyete Neik Ukën. Pyet dhe Din Jasharin…

Dëgjo këtu AUDIOPËRGJIMIN E PLOTË

Skip to toolbar