Bushati kryeson misionin vëzhgues të OSBE në zgjedhjet parlamentare të Bjellorusisë

Ditmir Bushati është duke kryesuar misionin vëshgues të OSBE në zgjedhjet parlamentare të Bjellorusisë. Pak ditë pasi mori këtë detyrë nga Asambleja Parlamentare e OSBE, ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë nisi punën zyrtarisht duke u vendosur në krye të 80 vëzhguesve, që do të monitorojnë zgjedhjet bjelloruse.


Vëzhguesit e OSBE do të shpërndahen në të gjithë Bjellorusinë, për të monitoruar zgjedhjet parlamentare të 17 nëntorit në këtë vend. Në konferencën e zhvilluar në Minsk, Bushati dhe vëzhguesit e tjerë të OSBE, dëgjuan Kryetaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Bjellorusi për çështjet që lidhen me administrimin zjedhor dhe të drejtat e vëzhguesve ndërkombëtar.

Një ditë pas përfundimit të zgjedhjeve në Bjellorusi, Ditmir Bushati si kryesues i misionit vëzhgues, do të mbajë një konferncë për monitorimin e zgjedhjeve. Më pas, pritet që të përgatitë dhe raportin përfundimtar të zgjedhjeve parlamentare të Bjellorusisë.

Ndërkohë, kjo detyrë për Ditmir Bushatin vjen vetëm pak kohë para se Shqipëria të marrë kryesimin e OSBE për vitin 2020. Asambleja Parlamentare e OSBE-së e vlerësoi Bushatin si një diplomat me eksperiencë që mbajti postin e minsitrit të Jashtëm të Shqipërisë nga viti 2013 deri në vitin 2019.  


Bushati: Valdrin Pjetri nuk u propozua nga PS

Ish ministri i Jashtëm Ditmir Bushati bëri një deklaratë të fortë ku tha se Valdrin Pjetri nuk është propozuar nga strukturat e PS së Shkodrës. Nga studio e emisionit ‘Real Story’ Bushati mohoi deklaratat e sekretarit të përgjithshëm të PS, Taulant Balla që kishte bërë po në këtë studio më herët se “kandidati i Shkodrës ishte caktuar nga drejtuesi politik i qarkut Shkodër,” që në atë kohë ka qenë Ditmir Bushati.


“Valdrin Pjetri nuk është propozuar nga strukturat e PS së Shkodrës, por kjo ka pak rëndësi. Unë këtë e shoh si çështje politike. Duhet të marrim përgjegjësinë që na takon, Unë i pari kam kërkuar ndjesë për këtë dhe kam kërkuar që dhe PS t’i kërkojë ndjesë Shkodrës. Valdrin Pjetri nuk ka ardhur nga karriera politike brenda PS. Tek ne ka çaluar procesi i karrierës.” tha Bushati

Ish ministri gjithashtu tha se kjo çështje duhet të zgjidhet dhe kjo do të bëhet përmes tre kritereve ku t’i jepet më shumë peshë strukturave të partisë, komunitetit por edhe të hapet gara brenda strukturave.

“ E para duhet t’i japim më shumë peshë socialistëve dhe jo ta thërrasim vetëm kur na nevojitet. E dyta duhet t’i japim më shumë peshë komunitetit pasi mund të kenë një shqyrtim më të mirë për kandidatë. E tretë gradualisht të vendosim garën brenda strukturave. Në këtë mënyrë i japim mundësi strukturës së partisë të gjallërohet dhe zgjerohet. Kjo është më e mirë për PS dhe komunitetin që ajo përfaqëson.” tha Bushati


“Kemi rënie të sistemit”, Lubonja: Vendi ka ecur në regres

Analisti Fatos Lubonja por edhe Arian Vasjari thanë se vendi ka bërë regres në çdo drejtim të tij demokratik dhe se ndodhet në një realitet mizerabël. Në studion e emisionit “Real Story”, Fatos Lubonja tha se sistemi nuk ka rënë por është ngritur mbrapsht dhe se me këtë regres që ka pësuar Shqipëria nuk ka vend në Europë. Ndërsa për analistin Arjan Vasjari sistemi në Shqipëri ka rënë pasi si politika ashtu dhe institucionet janë në një gjendje të tmerrshme ose inekzistente. Mendimet e analistëve patën një përplasje me atë të ish ministrit të jashtëm Ditmir Bushati, i cili tha se sistemi nuk ka rënë pasi ka parur një trajektore pozitive rritje nga njëra anë por që është shoqëruar me efekte anësore.


“Shqipëria është problem për të dyja Europat, si atë të Sistemi dhe atë të anti-sistemit që po rritet gjithnjë e më shumë brenda BE. Unë nuk mendoj që ne na ka rënë sistemi, por se ne kemi ngritur një sistem të mbrapshtë. Unë mendoj se Bushati foli pak me gjuhë të ashpër ndaj opozitës. Rama kur mori pushtetin e largoi fare opozitën. Edhe unë kam qenë kundër që opozita të djegë mandatet, por kjo opozitë ka pasur arsye reale. Këtu kemi një ide shqiptare, që unë kur marr pushtetin, kontrolloj gjithçka, edhe Edi Rama funksionon njësoj, edhe njerëzit i kam me vete sepse “opozita janë dele”. PS për mua është kapur nga krimi, sepse janë fuqi ekonomike. Në Shqipëri ka regres si në demokraci, si brenda partive. Në parti nuk ka zëra kundër. Regresi ka qenë proces.” tha Lubonja

Ndërsa Arian Vasjari tha se Pakti Kombëtar është një ide shumë e mirë por tepër vonë për ta realizuar. Vasjari tha se nëse institucionet kryesore të drejtësisë nuk ekzistojnë si Gjykata Kushtetuese apo ajo e Lartë, atëherë sistemi ka rënë.

“Europa nuk merret se kush e ka fajin. Europa bën një skaner të situatës dhe del në përfundimin që ky nuk është një vend normal. Pakti Kombëtar është një ide shumë e mirë dhe një gjë shumë pozitive, por kam frikë se tani jemi shumë vonë. Ne kemi një rënie të sistemit, pasi nuk kemi Gjykatë Kushtetuese, Gjykatë të lartë. Sot kemi një realitet politik mizerabël, një tmerr. Nuk mund të shkojmë t’i themi Europës pse s’na pranon.” tha Vasjari.

Ndërsa për Bushatin Shqipëria ka bërë hapa para, sidomos me Reformën në Drejtësi por është shoqëruar me efekte anësore.

“Nuk mund të themi që sistemi ka rënë , pasi kemi një trajektore pozitive në rritje nga një anë por e shoqëruar me këto efektet anësore të bllokimit të Gjykatës së Lartë apo Kushtetuese. Sado probleme të kemi Shqipëria ka bërë hapa para.” tha Bushati


Bushati s`bie dakord (prapë). Kërkon ndryshime në Rezolutën e Integrimit

Deputeti i Partisë Socialiste, Ditmir Bushati, propozoi në Komisionin Parlamentar të Integrimit disa amendamente për porjekt-rezolutën e propozuar nga Rudina Hajdari dhe Senida Mesi për çeljen e negociatave. Ish-Ministri i Punëve të Jashtme, propozoi ndryshimin e titullit të rezolutës, nga “Çelja e negociatave”, të bëhet “Mbështetje për procesin e fillimit të bisedimeve për anëtarësim”.


Sipas Bushatit, Kuvendi “nuk ka tagër vendimarrës” për fillimin e bisedimeve për anëtarësim. Ndaj, ai kërkoi “Amendimin për vlerësimin e punës përgatitore të nisur nga KE me institucionet shqiptare të njohura si procesi “screening”.

Një tjetër amendim, është “të rikonfirmojmë angazhimet që burojnë nga Rezoluta e Kuvendit të Shqipërisë datë 24 maj 2018”. Bushati kërkon që “Kuvendi të nxisë institucionet e tjera përgjegjëse me qëllim ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, Gjykatës së Lartë, Prokurorisë Speciale Kundër Korrupsionit (SPAK) dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH), brenda vitit 2019”.

Gjithashtu, Bushati shton edhe një amendament, që sipas tij “Kuvendi të angazhohet në përfundimin  e Reformës Zgjedhore brenda vitit 2019, në përmbushje të rekomandimeve të OSBE-ODIHR, për të garantuar një proces zgjedhor të lirë, të drejtë, të ndershëm dhe demokratik”.

Ditmir Bushati kërkon që “Këshilli i Ministrave të paraqes brenda datës 31 Tetor të këtij viti, planin e punës, metodologjinë, planifikimin e burimeve njerëzore dhe financiare në mbështetje të procesit të bisedimeve për anëtarësim me Bashkimin Evropian”.

Në fakt, disa prej mendimeve të Bushatit janë në përputhje me mendimet e bëra nga Senida Mesi dhe Rudina Hajdari, në Rezolutën e parqitur në Kuvend të hënën në 30 shtator.  Ajo që bie në sy nga amendamentet e paraqitura nga Ditmir Bushati, është kërkesa për “përfundimin  e Reformës Zgjedhore brenda vitit 2019”.


Ditmir Bushati po ndërton një fabul të vetën politike

Nga Mero Baze


Ditmir Bushati nuk është në sherr me Partinë Socialiste, për atë që ka ndodhur në Shkodër. Për atë që ka ndodhur në Shkodër mund të jetë në sherr Partia Socialiste me Ditmirin. Ajo që po artikulon Bushati, qysh pas ikjes nga Ministër i Jashtëm e më pas, është një gjë më e thellë dhe më serioze për karriernë e vet, se sa ndonjë mospërputhje idesh me Edi Ramën.

Ditmir Bushati, duket se ishte ministri që e përjetoi më keq se gjithë të tjerët shkarkimin nga Ministër i Jashtëm. Edhe pse ishte një shkarkim i ambalazhuar për gjithë ministrat njësoj, pra për të gjithë ata që kishin qenë ministra pesë vjet, Bushati ndryshe nga ministrat e tjerë ndërtoi fabulën e vet politike për shkarkimin. Ai e paraqiti kudo shkarkimin, tek gazetarë konfidentë, tek diplomatë, ish kolegë të tij dhe kudo që pyetej, përveçse publikisht, si një pasojë që po i vinte nga fakti që Edi Rama mbështeste Presidentin Hashim Thaçi në bisedimet për Marrëveshjen me Serbinë, ku ishin të hapura dhe opsionet e shkëmbimit të territoreve.

Aq shumë u vetsugjestionua nga kjo fabulë që ndërtoi, dhe aq shumë e përhapi atë, sa Presidenti Ilir Meta nuk pranoi të dekretoj shkarkimin e tij, një rast i paprecedent në historinë e politikës së çdo shteti në botë, ku shkarkimi i ministrit është tërësisht kopetencë e kryeministrit. Beteja vazhdoi pastaj me mos dekretimin e Gent Cakaj, të cilin, fal këtij sugjestioni publik që ju bë shkarkimit të Bushatit, u caktua apriori si njeri I dërguar nga Vuçiç e Thaçi, për të pasur mbështetje të Tiranës, a thua se atyre nuk u mjaftonte Edi Rama, nëse e kishin.

E vërteta është se Bushati ishte në të drejtën e vet të ishte kundër një Marrëveshje Serbi Kosovë që përfundonte me shkëmbim territoresh.

Shkëmbimi i territoreve është një ide e keqe, një minë me sahatë për rajonin dhe një poshtërim për shqiptarët e serbët, si dy kombe primitive që nuk jetojnë dot bashkë. Të jesh kundër kësaj ideje është një gjë e lehtë dhe parimore. Por të përballesh me këtë ide si shtetar, mbështetur dhe nga SHBA e BE, duke qenë kryediplomat apo kryeministër, nuk është njësoj si të jesh editorialist tek gazeta “Tema”, ku mund të thuash kollaj që kjo është idjotësi.

Edi Rama nuk foli kurrë as një “Po” dhe asnjë “Jo” për këtë propozim, duke thënë se është një peshë në qafën e Hashim Thaçit dhe ky është I vetmi fakt publik, që e diferenconte atë nga Bushati, i cili në një intervistë e kundërshtoi hapur këtë ide.

Fushata linçuese ndaj Cakaj, përfshirja në debat e Berishës  Metës dhe Haradinaj, që befas gjetën rast të shfryjnë dhe inatin me SHBA për hallet e tyre dhe të ndezin delirin e shpëtimtarëve të kombit, kishte nevojë për një aleatë nga ana e Ramës dhe Ditmir Bushati ishte “armiku” në dipsozicion, në këtë rast.

Kjo fabulë zgjati deri në verën e këtij viti, kur Bushati u përballë me ndëshkimin e dytë nga Edi Rama, atë të shkarkimit nga kordinator politik I Shkdorës pas zgjedhjeve të 30 Qershorit.

Pas kësja ai nisi të ndërtoj fabulën e dytë të tij politike, atë të dekriminalizimit, pasi kandidati i tij për në Shkodër rezultoi një ish i dënuar në Itali.

Kjo e dyta natyrisht prodhon më shumë nervozizëm në Partinë Socialiste, edhe pse e vërteta është se mjedisi I të zgjedhurëve është I kontaminuar nga prurje të tilla, herë pas here.

Dy javë më parë ai ka pas një shkëmbim të hidhur replikash me Edi Ramën në debatet onlinë me kryesinë e PS dhe dje një diskutim po aq të hidhur në kryesi, duke u foksuar tek ky fenomen dhe duke bërë përgjegjës Edi Ramën.

Janë dy fabula që vijnë pas dy shkarkimeve të tij, e para nga një postë shtetëror dhe e dyta nga një post politik.

E vërteta është se deri tani, debati brenda PS, është mes tij dhe Edi Ramës. Askush nuk është përfshirë në këtë debat, qoftë dhe për faktin se shkarkimi nga Ministër është një çështje eskluzive e kryeministrit dhe se shkarkimi nga kordinator politik erdhi pas një rezultati katastrofik të ulët të PS në Shkodër, edhe pse pa rival.

Por nuk duket se është një debat nga ato që “shëndoshin” Partinë Socialsite siç thuhet rëndom në këto raste. Është më shumë një polemikë politike mes tij dhe Edi Ramës, si një njeri që po ndërton fabulën e vet politike ndaras me të,  si një ish Ministër që u bë “viktimë” e (mos)marrveshjes Serbi Kosovë dhe ish politikan I PS, që u bë viktimë e marrëveshjes Rama Doshi. Ka zgjedhur dy fabula të cilat nuk lënë vend për të dy brenda në PS.

Dhe Bushati duket që nuk po lufton për të qëndruar, por po qëndron për të ikur duke luftuar, kundër “armiqëve të jashtëm të Shqipërisë” që I lidh me Edi Ramën dhe “kundër armikut të brendëshëm” të PS, që është Edi Rama.


Nga mbrojtja te sulmet, Bushati me dy qëndrime për Pjetrin dhe Doshin

Pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste zhvilluar mbrëmjen e së mërkurës, Ditmir Bushati foli me tone të ashpra ndaj partisë së tij për rastin e emërimit të Valdrin Pjetrit si kandidat për kryetar bashkie në Shkodër. Ish-drejtuesi politik, aktualisht deputet i Shkodrës, kritikoi PS, duke u shprehur se “duhej të kërkohej falje”, për Valdrin Pjetrin. Megjithatë, ky duket një standard i dyfishtë i deputetit socialist, pasi ai vetë e ka promovuar Valdrin Pjetrin si ‘djalë të Shkodrës’ e duke kërkuar mbështetje për të. Në fjalimin e datës 20 qershor në mitingun elektoral në këtë qytet, gjatë fjalës së tij Ditmir Bushati do të shprehej kështu për Valdrin Pjetrin: “Është kjo arsyeja përse ne prezantojmë një djalë të Shkodrës, një djalë të shkolluar të Shkodrës, një djalë i cili edhe kur ka qenë me studime në Itali, edhe kur ka ushtruar detyra të rëndësishme në administrimin publik nuk e ka humbur asnjëherë lidhjen me Shkodrën. Ai është Valdrin Pjetri. Ne jemi të bindur që me Valdrin Pjetrin, shërbëtorin numër 1 të këtij qyteti, ne do të kemi mundësinë të hapim një kapitull të ri për Shkodrën që duam, për Shkodrën e Shekullit 21… Ndaj sot dua t’u kërkoj që me brohoritje të mbështesim Valdrinin”, shprehej ndrë të tjera Bushati.


Megjithatë, në pak muaj, dhe mbi të gjitha pas publikimit të skandalit se Pjetri kishte fshehur të dënimin në Itali, Bushati ka ndryshuar mendim. Nëse Partia Socialiste dhe Kryeministri Edi Rama u distancua duke u shprehur se  “përgjegjësia është personale dhe nuk do të lejojë që PS të marrë kosto”, Bushati kërkon që fajin ta mbajë Partia. Këtë deklaratë ai e bëri nga selia Rozë, pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë së PS mbrëmjen e 28 gushtit.  “Natyrisht kjo nuk është një çështje që mund të trajtohet thjesht dhe vetëm në mënyrë ligjore e procedurale. As me zhvendosje vëmendje, me shkarkime në masë të njerëzve që s’kanë asnjë lidhje dhe asnjë fajësi për situatën e krijuar. Në rast se përgjegjësia për të kaluarën e secilit është një përgjegjësi individuale dhe ligjore, ne na takon që të njohim realitetin dhe përgjegjësinë politikë, të themi edhe na falni për rastin në fjalë dhe për komunitete të caktuara dhe të propozojmë reforma politike që ndërtojnë sisteme imunitare për një jetë tjetër politike”, tha Bushati.

Megjithatë, ishte Taulant Balla që u shpreh se “qytetarëve të Shkodrës i kemi kërkuar falje për Pjetrin”, duke shtuar gjithashtu se Partia Socialiste do të ashpërsojë ligjin e dekriminalizimit për të parandaluar fenomene të tilla si rasti pjetri. Po mbrëmjen e së mërkurës më 28 gusht, Bushati deklaroi gjithashtu se në të shkuarën Partia Socialiste i ‘largoi’ njerëz si Pjetri, ndërsa brenda kryesisë ka sulmuar PS edhe për aleatët që kanë mbështetur  njerëz si Pjetri. Ndonëse nuk është përmendur me emër, referenca është për deputetin tom Doshi, kryetar i Partisë Social Demokrate. Edhe në këtë rast, standardi është i dyfishtë. Mbrëmjen e 20 qershorit, përpara se të shkonte në Shkodër, Bushati dhe kryeministri Edi Rama u ndalën në Vaun e Dejës, ku kërkuan votën për Mark  Babanin, partinë e Tom Doshit dhe kandidatin Babani e quante “vizionare”.  

“Unë jam i bindur që për Markun do të jetë disa herë më e lehtë. Do të jetë disa herë më e lehtë, sepse Marku do të ketë mbështetjen e pakushtëzuar të Kryeministrit Rama për të bërë realitet projektet dhe vizionet që ka Marku, Partia Socialiste, Partia Socialdemokrate, koalicioni ynë i gjerë, në mënyrë që edhe këtu në Vaun e Dejës të hapet një kapitull i ri”, shprehej Bushati. Por. Mbrëmjen e 28 gushtit, pas mbledhjes së kryesisë, ish-numri një i Shkodrës, foli për njerëzit me të shkuarë të dyshimtë ‘që u përjashtuan nga radhët e PS’, gjë për të cilën, sipas Bushatit, u përshëndet dhe nga SHBA.


Një bisedë për Valdrinin para 30 qershorit, me Ditmirin dhe Luanin

Nga Mero Baze


Para fushatës elektorale në Shkodër, kam pasur një bisedë të vështirë me dy deputetë socialistë të Shkodrës, të cilët nuk besonin se do të bëheshin zgjedhjet më 30 qershor. Ishin Ditmir Bushati dhe Luan Harusha.  Ditmir Bushati nuk besonte se do të bëheshin zgjedhje, pasi kishte drojën se mijëra demokratë do vërshonin në qendra votimi dhe do t’i bllokonin, dhe se qeveria nuk mund të fuste popullin në burg. Ishte ajo çfarë në fakt thoshte opozita. Luan Harusha ishte pesimist se socialistët në Shkodër, ishin braktisur nga PS dhe nuk ishin të motivuar për të mbështetur kandidatin e tyre, pasi sipas Luanit, ishte i mbështetur në distancë nga njerëz të Doshit.

Ishte fjala për Valdrinin. Ditmir Bushati përpiqej t’ia hidhte poshtë rezervat ndaj kandidatit dhe e konsideronte të duhurin për PS, por fokusohej tek nevoja që PS duhet të bënte marrëveshje me PD para zgjedhjeve, ndryshe nuk kishte zgjedhje. Madje, për këtë s’më la gjë pa thënë dhe mua, që isha partizan i shkuarjes në zgjedhje me çdo çmim, duke më kujtuar që kisha marrë më qafë dhe Berishën me qëndrime të tilla dikur. Luani ishte pesimist për 30 qershorin nga fakti që socialistët e Shkodrës ishin lënë rrugëve dhe si pyeste askush. Ishte në fakt i pari debat që kam dëgjuar mes dy socialistëve shkodranë, që kishin arsye të ndryshme dhe përfundim të njëjtë pesimist për 30 qershorin në Shkodër.

Ishte aq pesimist debati mes tyre, sa mu krijua ideja se më shumë donin t’i mbushnin mendjen vetes, se mua, që nuk ka zgjedhje më 30 qershor. Në fund u thashë, “merreni qetë. Dhe nëse nuk ka zgjedhje më 30 qershor në Shkodër, meqë jeni kaq të frikësuar, bëhen pas dy javësh”. Në fakt, zgjedhjet u bënë dhe nuk dështuan as për arsyet që kishte Ditmiri, “frikën” nga revolucioni i Lulit, dhe as për arsyet që kishte frikë Luani, mërzitjen e socialistëve nga braktisja e PS në qendër.  Zgjedhjet e 30 qershorit në Shkodër u futën në krizë pas 30 qershorit, kur kandidatin që mbronte Ditmiri, dhe kundërshtonte Luani, për arsye të tjera, kishte një arsye më të fortë për ta hedhur në erë procesin, se ato që mendonin ata.

Në fakt, po e rikujtoj këtë debat pasi dëgjova Ditmir Bushatin sot, që me shumë të drejtë thotë se rasti i Valdrinit derdhi pikën e fundit të ujit. Tani nëse do gjykoja si Bushati, sot duhet të thosha që kam dëgjuar Bushatin ta mbrojë Valdrinin dhe në debat jo publik, dhe duhet të mbajë përgjegjësi, ashtu siç duhet të them që Luani ka arsye të jetë dhe më i mërzitur se Ditmiri, pasi edhe ata socialistë që kishte në punë, ja hoqi sot Edi Rama. Por është e padrejtë të them që Ditmiri mbronte një të inkriminuar, pasi as ai, as Luani, nuk e mbronin dhe kundërshtonin Valdrinin për atë që u bëri gjëmën, por për arsye të tjera.

30 qershorin nuk e hodhën në erë paranojat e tyre, por ajo që ata nuk dinin për Valdrinin, si shumë të tjerë. Dhe ajo që ata nuk dinin ishte e shkuara e Valdrinit. Tani do të isha kurioz t’i takoja të dy përsëri dhe të më shpjegonin si dështuan në parashikimet për 30 qershorin, dhe akoma më shumë, si nuk patën fuqi të parashikonin atë që do t’u bënte Valdrini pas 30 qershorit. Në fakt për këtë të dytën nuk kanë pikë faji, por kur dëgjoj Ditmirin që thotë dikush ka faj  për të, më shkon mendja ta bëj dhe këtë pyetje


Çështja Pjetri, Bushati: Nuk trajtohet me largime masive, të kërkohet falje

Deputeti i Partisë Socialiste për Qarkun e Shkodrës, Ditmir Bushati, ka dalë i pari pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë së Partisë Socialiste. Bushati është ndalur duke mbajtur një komunikim për mediat, duke folur me tone të zbutura, por pa lënë mënjanë kritikat për rastin e Shkodrës. Fillimisht, Bushati u shpreh se nuk ishte nevoja të merrej masa për të kryer shkarkime masive si ajo në rastin e drejtorëve  të institucioneve në Shkodër.


“Natysisht nuk është një cështje që trajtohet në mënyrë ligjore, apo dhe me shkarkime në masë të njerëzve që s’kanë asnjë lidhje me situatën e krijuar. Kjo i kalon muret e organizatës politike”, tha Bushati. Më tej, Bushati ka komentuar situatën e krijuar në Shkodër, duke u shprehur se për rastin në fjalë duhe të kërkohej falje. Ndërsa tregon se PS duhet t`i nënshtrohet një reforme të thellë brenda vetes, në mënyrë që të parandalohen gabime të së shkuarës.

“Rrënjët e këtij fenomeni kanë nevojë për një reformë brenda organizatës politike, për të sjellë kulturë të re brenda organizatës politike. Ne na takon të njohim realitetin, të njohim përgjegjësinë politike, dhe të themi dhe më fal për komunitetet e caktuara. Unë po flas vetëm çështje të cilat kam adresuar, jam i bindur dhe nga kontaktet që kam pasur me njerëz të zakonshëm, ne kemi përgjegjësinë e madhe për ta trajtuar dhe shfarosur këtë fenomen. Unë besoj se PS është partia e intelektit, ato gabime që kemi bërë në të shkuarën, i përjashtuam nga radhët tona, u përshëndetën dhe nga SHBA”, tha ndër të tjera Bushati.


Spahia mbron Bushatin, që e quante të “paaftë”

Gjatë punimeve të Asamblesë Kombëtare, Edi Rama propozoi disa ndryshime në rang qarqesh dhe ajo që u vu re ishte largimi i Ditmir Bushatit nga Shkodra dhe mbetja e tij pa një post. Ndonëse vetë Bushati nuk shprehu keqardhje për këto ndryshme në parti, për çudi në mbështetje të tij ka ardhur ish deputeti i PD-së në Shkodër, Bardh Spahia.


Spahia hodhi akuza se Rama është duke spastruar partinë dhe po e lë atë në dorën e të besuarve të tij. Ai madje shton se tashmë është në dorë të socialistëve nëse do e pranojnë këtë gjë apo jo.

85% e zgjedhësve, i dëshmuan se nuk e duan më modelin e tij të korrupsionit, blerjes së zgjedhjeve e dhënien me koncesion të pasurive të këtij vendi duke i lënë borxhe me dekada. Këtë mesazh Edi Rama e ka lexuar e prandaj relativizon fajet e tij të rënda duke i quajtur gabime! Më 30 qershor shqiptarët kanë folur e prandaj Rama po spastron edhe PS, duke ngritur në pozita të besuarit e tij. Por ky është problem i PS nëse do pranojë t’i japë oksigjen njeriut që e tjetërsoj për keq si parti.” shkruan Bardhi.

Nëse Rama i lexoi zgjedhjet e 30 qershorit “si një barrë të madhe dhe përgjegjësi për të treguar se kush është PS dhe se si qeveris ajo” dhe kërkoi më shumë punë nga çdo deputet dhe kryebashkiak i ri për të pasur një komunikim të drejtpërdrejtë me të gjithë qytetarët e tyre, PD ende nuk ka bërë një analizë atë asaj që humbi më 30 qershor. Edhe pse nuk mori pjesë në zgjedhje dhe mbeti pa asnjë lloj pushteti, madje humbni edhe përkrahjen e ndërkombëtarëve, ajo vijon ta lexojë 30 qershorin si  një fitore të saj ku “85 % e votuesve refuzuan korrupsionin dhe qeverinë e krimit.

Në fakt edhe pse sot ju “dhimbs” Ditmir Bushatit, Partia Demokratike e ka sulmuar atë një vit më parë, saktësisht më 5 nëntor të 2018. Në fakt sulmi i ka ardhur pikërisht nga “mbrojtësi i tij”  Bardh Spahia, i cili ishte deputet i Kuvendit dhe Bushati ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme.

Spahia e quante Bushatin, ministrin më të paaftë, ministrin e pazareve dhe mbrojtës të krimit dhe Shkodra e njeh mirë kush ishte dhe çfarë përfaqësonte.

Ky është reagimi që Bardh Spahia ka publikuar në Facebook-un e tij më 5 nëntor 2018.


Mbeti pa post, Bushati: Tani do çoj përpara disa projekte

Gjatë punimeve të Asamblesë Kombëtare, Edi Rama propozoi disa ndryshime në rang qarqesh, duke i besuar drejtimin politik të  Shkodrës Valdrin Pjetrit. Në këtë mënyrë, Rama lë pa post Ditmir Bushatin, deputetin dhe ish-ministrin, që më herët ishte dhe drejtues politik i qarkut verior të vendit.  Rama nuk dha arsye se pse e bënte këtë ndryshim, duke mos e përmendur fare Ditmir Bushatin, por ish-ministri shkodran, ka folur vetë pas mbledhjes së asamblesë, duke u shprehur se “mungesa e ofiqit, i jep mundësinë të punojë më shumë për të vijuar projektet për të cilat jam angazhuar”.


“Faleminderit për durimin dhe pritjen, të jeni të qetë se do kemi komunikime të tjera, nuk ka rëndësi posti, rëndësi ka për çfarë çështjesh luftoj e punoj, mungesa e ofiqit më ndihmon të çoj përpara projektet për të cilat jam angazhuar”,-tha ai për mediat.

Bushati nuk bëri të ditur se për çfarë projektesh është angazhuar brenda Partisë Socialiste, tashmë që nuk ka asnjë post politik në të, qëkur iku edhe si Ministër i Punëve të Jashtme. Megjithatë, deputeti socialist ka qenë një nga zërat disi kritikë të Qeverisë kohët e fundit, i cili gjatë seancës parlamentare ku miratua rezoluta për shkarkimin e Ilir Metës, u shpreh se “qeveria kishte humbur lidhjen me qytetarët”.

Në fakt, atë që Bushati e tha në seancën e rreth një muaji më parë në Parlament, Rama e konfirmoi të martën para anëtarëve dhe drejtuesve të lartë të Partisë Socialiste në Asamble, duke u shprehur se: “nga sot të gjithë socialistët duhet të zbresin në tokë, në një proces dialogu dhe debati kombëtar, për të korrigjuar problemet në qeverisje”.