Meta e pranon: Jam çmendur! Mezi pres kthimin në Kuvend! (Për hetimin)

Presidenti Ilir Meta jep sinjale se do të largohet nga presidenca dhe do të kthehet në parlament. Këtë deklaratë e ka bërë të mërkurën teksa i ka kthyer përgjigje gazetarëve, siç thotë ai, që e kanë “çmendur” me mesazhe duke e pyetur nëse do të shkojë në seancën dëgjimore në Komisionin Parlamentar Hetimor, i cili dje vendosi ta thërrasë presidentin të dëshmojë për shkeljet antikushtetuese siç është anulimi i datës së zgjedhjeve.

“Të dashur miqtë e mi gazetarë. Më “çmendët” me sms tuaja, si asnjëherë tjetër!

Po ç’është kjo pyetje kaq absurde që më bëni të gjithë: A do shkoj tek Parlamenti?!

Së pari, Presidentit si Kryetar i Shtetit, i takon të jetë shembull i bashkëpunimit institucional. Dhe besoj se në këto dy vite kam bërë gjithçka për vendosur këtë bashkëpunim, në respekt të plotë të Kushtetutës, shtetit ligjor dhe interesit publik.

Së dyti, unë mezi pres të kthehem tek Parlamenti”, shkruan Meta, i cili mes rreshtave kthen përgjigje për shumë pyetje të tjera njëkohësisht dhe konfirmon atë që realstory ka shkruar më herët se presidenti po bëhet gati për t’u kthyer në politikë si kryetar partie.

Përmes kësaj deklarate Meta njofton kthimin e tij në politikë si opozitar në parlament, tani që është në prag të shkarkimit nga Kuvendi. Më herët realstory ka shkruar se presidenti Meta po përgatit terrenin që pas shkarkimit të krijojë një parti të re, ndërsa LSI-në do ta lërë nën drejtimin e Kryemadhit.

Komisioni Hetimor Parlamenti vendosi në mbledhjen e së martës që të thërrasë në seancë dëgjimore presidentin Meta, i cili duhet t’i përgjigjet deputetëve në lidhje me vendimin e tij për të anuluar datën e zgjedhjeve më 30 qershor. Ligjvënësit akuzojnë presidentin se ka tejkaluar kompetencat që i njeh Kushtetuat përmes këtij akti dhe se ai tentoi të destabilizonte vendin. Pritet që Meta të jetë i pranishëm në mbledhjen e ardhshme të këtij komisioni./Realstory.al

Kryetari i Kuvendit kthehet në dado, i ushqen fëmijën deputetit ndërkohë që ai mban fjalim

Kemi parë raste kur deputetet ushqejnë fëmijën e tyre në parlament, por nuk kishim parë kurrë një burrë që ta bënte këtë gjë. Një rast i tillë ka ndodhur edhe në Zelandën e Re, me kryetarin e Kuvendit Trevor Mallard, i cili dukej i buzëqeshur dhe i qetë teksa i jepte për të pirë fëmijës së vogël, gjatë kohës që drejtonte seancën dhe në parlament po zhvilloheshin debate të nxehta.

Fëmija ishte i deputetit Tamati Coffe, i cili u rikthye nga pushimet e atësisë të mërkurën dhe po mbante një fjalë në kuvend, ndërsa kryetari i Kuvendin nuk i rezistoi dot të mos e mbante në krahë vogëlushin dhe të kthehej në rolin e dados.

Foto u postua në internet nga vetë Mallard dhe mori mbi 1300 pëlqime dhe komente pozitive.

“Kjo është diçka e mrekullueshme dhe kënaqësi të shohim se po ndodh në parlamentin tonë,” shkroi një përdorues, “Kjo është shumë e mrekullueshme për t’u parë”, tha një tjetër.

Ky nuk është rasti i parë që deputetët sjellin të vegjlit e tyre në punë për t’u kujdesur. Senatorja australiane Larissa Waters është politikania e parë që ka ushqyer me gji foshnjën e saj në mes të parlamentit dhe më pas rastet janë përsëritur edhe në parlamentin europian.

Përmeti: S`e dimë, Meta në burg apo president në 2020

Ka nisur me një interpelancë me ministren e Arsimit, Besa Shahini, seanca e së enjtes. Interpelanca është thirrur nga deputeti i opozitës së re, Andi Përmeti. Në fjalën e tij ai e cilësoi mjaft të rëndësishme vendosjen e notës mesatare për shkollën e lartë, ndërsa tha se pikërisht këto gjëra kanë rëndësi për shqiptarët dhe se askush nuk do t’ia dijë për Ramën, Bashën apo Metën. Sipas tij, askush nuk e di se çdo ndodhë në 2020, nëse Meta do të jetë ende president apo në burg. Një deklaratë e tij që vjen në një moment kur parlamenti ka nisur procedurat për shkarkimin e presidentit.

 “Pjesa më e madhe e shqiptarëve nuk do t’ia dijë aq për Ramën apo për Bashën. Askush nuk do t’ia dijë nëse 2020 do e gjejë Metën president apo do të jetë në burg. Shqiptarëve iu intereson ekonomia dhe jo sa herë zihen dhe duhen këta të tre.

Bëhet fjalë për një vendim për notë mesatare për të shkuar në Bachelor. Ky vendim lë të rinjtë shqiptarë pa punë. E para pse e lini rininë pa shkollë? E dyta, a është një praktikë ndërkombëtare? A e keni diskutuar me grupet e interesave? A nuk është shkelje e të drejtave të njeriut që një nxënës që s’ka këtë notë mesatare të mos hyjë në shkollë të lartë. Si mundet që qeveria të hyjë në gjithçka. Si e nxorët këtë vendim vetëm 2 javë përpara Maturës?”, tha Përmeti.

Ministrja e Arsimit Besa Shahini deklaroi se nota mesatare për degën e Mësuesisë do të shkojë 8 ndërsa dega e Mjekësisë do të ketë një notë akoma më të lartë mesatare.

“Ligji i arsimit të Lartë të vitit 2015 i jep këshillit të ministrave tagrin për përcaktimin e një note mesatare. Do e çojmë në 8 notën mesatare për degën e Mësuesisë. Universiteti i Mjekësisë ka vendosur të shkojë përtej vendimit tonë duke vendosur edhe një notë akoma më të lartë mesatare. Kam biseduar me shumë maturantë. I kam njoftuar për vendimin që do të merret”, tha Shahini.

Imagjinata e Tritanit, Kuvendi i shkatërruar

Tani që nuk është më pjesë e parlamentit për shkak se ka djegur mandatin, ish deputeti Tritan Shehu e cilëson atë një landfill, një vend ku mblidhen plehrat.

Bashkë me foton ish deputeti Shehu kërkon shpërndarjen sa më parë të parlamentit pasi, sipas tij, ata që ndodhen aktualisht aty i kanë shkaktuar shumë dëme demokracisë.

““Landfilli”  antikushtetues i ri i Shqiperise.  Eshte momenti i fundit per te gjithe ata qe jane, si dhe per grupin e 42 ”pupaceve”, qe i kane futur si “ceten” e “40 Hajduteve te Ali Babait”, te braktisin kete ngrehine sa me shpejt. Boll deme i kane krijuar deri me tashti demokracise shqiptare qofte dhe duke ndejtur aty, pavaresisht disa retorikave apo votimeve te pilotuara.  

Neser do te jete teper vone per te rivendosur dinjitetin e tyre tashme te komprometuar, si per dhe per nje mundesi tjeter kontributive ne zhvillimet e ardheshme.

Eshte koha e fundit per reflektim e veprim!”, shkruan Shehu, i cili duket më shumë sikur këtë mesazh e ka për presidentin Meta të cilit i kërkon të shpërndajë parlamentin.

Në fakt presidenti Meta dha sinjalin e parë, të premten, për shpërndarjen e parlamentit pasi iu drejtua KQZ me një kërkesë zyrtare përmes të cilës kërkonte informacion në lidhje me deputetët e pranishëm në Kuvend, për shkak se Kuvendi duhet të ketë 140 deputetë dhe aktualisht ka vetëm 122. Por deri tani ka zhvillime të reja në këtë drejtim.

Rudina Hajdari: Nuk vjen ndryshimi duke ndenjur në rrugë

Deputetja që përfaqëson opozitën në parlament, Rudina Hajdari tha në seancë parlamentare, se sot më shumë se kurrë, vendi ka nevojë për unitet, për të punuar për hapjen e negociatave me BE-në. Hajdari, e sapo kthyer nga një tur vizitash në parlamentet e Gjermanisë, Francës e Holandës, vuri theksin te domosdoshmëria që politikanët, të vënë të paktën këtë herë, interesat e vendit përpara interesave të tyre për pushtet. Ajo akuzoi të dy palët e polikës, si Bashën ashtu dhe Ramën për krizën në të cilën ndodhet vendi, ndërsa tha se ndryshimi nuk vjen duke ndjenjur në rrugë por duke bashkëpunuar.

“Mendoj se shërimi i këtyre plagëve është anëtarësimi në BE, reforma në drejtësi, fuqizimi i bizneseve. Ajo që kam parë është një përpjekje e dështuar e të gjithëve. Marrëveshje që kanë përfunduar në bllokim, duhet të kemi një konsensus. Duhet të kemi unitet për të dërguar Shqipërinë përpara, këto janë munguar, të gjithë palët kanë luftuar për veten dhe kur janë ulur në tryezë nuk kanë qenë të besuar prë publikuan. Kam pasur vizita në tre vende, Gjermania, Franca dhe Holanda, jam takuar me zyrtarë të lartë dhe parlamentarë dhe do të doja që të shprehja me ju se cfarë u tha në këto takime. Më duhet të them se arroganca që mbizotëron në sjelljen e qeverisë si brenda dhe jashtë po dëmton Shqipërinë. Ndodhemi në një moment të vështirë për Europën dhe Shqipërinë dhe qeveria sillet arrogante me homologët tregon se ata nuk duan një bashkëpunim.

Edhe opozita nuk po e ndihmon këtë rrugëtim. Në një anë kemi një kryetar në tentativë që jo vetëm viziton Anglinë që po del nga BE por shoqërohet nga disa delegatë i një ushtri të vdekur dhe nuk shoqërohet nga asnjë i ri. Pse nuk shprehim qartë vullnetin e shqiptarëve për t’u integruar. Celja e negociatave nuk është anëtarësim, por thellim i përgjegjësisë sonë. Shqipëria ndodhet në një moment të vështirë që nuk ka arritur që të kapërcejë konfliktet ndërpartiake. Mungesa për të arritur një konsensus tregon se jemi përballë disa politikanëve që nuk përfaqësojnë vullnetin e të gjithë vendit. Opozita e përcarë dhe gjysma e saj është jashtë parlamentit. E kam të vështirë para tyre që të shpjegoj që opozita është jashtë parlamentit. Duke ndenjur në rrugë nuk vjen ndryshimi, duhet të shpalosim një alternativë që do të mbushë mendjen e botës që ne jemi në gjendje të unifikohemi dhe se vendosim në radhë të parë interesin e vendit”, tha Hajdari.

Ruçi jep garanci nga Holanda: Nuk do zbatohet rezoluta për vizat

Holanda nuk do të zbatojë rezolutë për rikthimin e vizave për shqiptarët. Këtë garanci ka dhënë sot nga Holanda, kryetari i parlamentit, Gramoz Ruçi i cili po zhvillon takime me parlamentare atje. Ruçi bën të ditur se ka gjetur mirëkuptim nga deputetët holandezë për ecurinë e reformave të Shqipërisë, si dhe ka marrë garanci se nuk do të zbatohet rezoluta për rikthimin e vizave për shqiptarët.

“Kuvendi Shqipërisë në kuadër të objektivit strategjik për hapjen e negociatave ka muaj qe ka nisur tur vizitash në vende të shumta  e të rëndësishme të BE, në Gjermani, Itali sot në Hollandë. Kemi pasur takime në France, vende të Ballkanit, anëtare të BE. Do kemi takime në Çeki. Sot jemi në Hollandë, ku paraqitem në Parlamentin Hollandez arritjet e Shqipëisë në  kuadër të pesë prioriteteve. Nga kontaktet ne fitojmë duke sqaruar mbi skepticizim apo paqartesitë mbi arritjet tona. Pavarësisht nga jehona mediatike për skepticizmin e Hollandës gjetëm mirëkuptim të plotë, deklaruan se po presin përfundimin e zgjedhjeve europiane, rekomandimin e KE dhe ne fund do shprehen lidhur me vendimin e Hollandës për negociatat.

Sa i takon rezolutës së parlamentit holandez për vizat, një nga deputetët hollandez që votoi rezolutën, tha se nuk do zbatohet”, tha Ruçi.

Në këtë vizitë Ruçi shoqërohej edhe nga Rudina Hajdari e cila përfaqëson opozitën e re në Kuvend. këtë e vuri në dukje edhe Ruçi i cili tha se vendi e ka një opozitë parlamentare dhe se në asnjë takim nuk është pyetur për opozitën jashtë parlamentit.

“Shqipëria ka një opozitë parlamentare. Zonja Hajdari, në takimet këtu në Hollandë, deputetë dhe miq të Hollandës, paraqiti mendimet e saj opozitare, objektive dhe realiste, dhe shprehu se hapja e negociatave është interes kombëtar. Takimet kane qenë  të hapura dhe nuk jam pyetur asnjëherë për opozitën jashtëparlamentare, pasi braktisja e institucioneve dhe parlamentit është e pakuptueshme. Shqipëria ka një parlament dhe një mazhorancë dhe i vetmi mekanizëm për të lëvizur këtë mazhorancë, janë mocionet e besimit, mosbesimit dhe zgjedhjet.  Nuk jam ndjerë asnjëherë i rrezikuar nga protestat e opozitës”, u shpreh kryetari i Kuvendit.

Zbulohet drafti me 7 pika i opozitës. Kërkon rikthimin në Parlament

Gazeta “Shqip” dhe Top Channel shkruajnë sot se kanë zbuluar një dokument të hartuar nga selia blu dhe që përmban 7 pika kryesore që i japin fund protestave të dhunshme në vend.

Gazeta shkruan se drafti është siguruar nga burime të besueshme brenda të opozitës, të cilët po i diskutojnë edhe me ndërkombëtarët. Duket se kërkesa kryesore e opozitës është rikthimi në parlament dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

1- Qeveria të pranojë se do të shkojmë në zgjedhje të parakohshme.

Është një nga kërkesat e panegociueshme nga ana e opozitës. Pikërisht për këtë kusht sakrifikoi deri dhe djegien e mandateve parlamentare. Ndërkohë, faktori ndërkombëtar ka përsëritur se zgjedhjet parlamentare do të mbahen sipas afatit kushtetues dhe ligjit, në vitin 2021.

2- Rama të jetë kryeministër deri në momentin që nga kompromisi kombëtar vendoset se në cilin muaj do të jenë zgjedhjet e parakohshme.

Deri më tani, opozita ka deklaruar se nuk ulet në negociata me Edi Ramën kryeministër dhe krijimin e një qeverie tranzitore, që do të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme. Kjo pikë e propozuar duket se ka zbutur së tepërmi qëndrimin agresiv ndaj kreut të qeverisë.

3- Të bien dakord për krijimin e Gjykatës Kushtetuese brenda 30 ditëve.

Në kushtet kur ende nuk ka një Gjykatë Kushtetuese, opozita ka vendosur kusht parësor për formimin e këtij institucioni të rëndësishëm brenda 30 ditëve. Sipas opozitës, Gjykata Kushtetuese do të jetë garant për opozitën, që të ankimojë çdo paligjshmëri që ka të bëjë kryesisht me Reformën në Drejtësi dhe mandatet e reja të deputetëve.

4- Palët t’i drejtohen Gjykatës Kushtetuese për zhvlerësimin e mandateve të deputetëve, dhënë nga KQZ-ja pas djegies së mandateve, dhe rikthimin e deputetëve siç ishin në Parlament.

Kuvendi ka shfrytëzuar të plotë të gjithë hapësirën kohore prej 30 ditësh që i njeh ligji, pas marrjes së kërkesave për dorëzimin e mandateve nga ana e deputetëve të opozitës. Për këtë arsye, opozita kërkon krijimin e Gjykatës Kushtetuese, për të quajtur të pavlefshëm mandatet e KQZ-së për deputetët e rinj. Kjo shpjegon se opozita është gati të rifutet në Parlament.

5- Të ndryshohet Kodi Zgjedhor dhe të ketë sistem proporcional kombëtar.

Ndryshimi i Kodit Zgjedhor është një nga kërkesat e opozitës dhe javën e shkuar, mazhoranca ngriti Komisionin e Posaçëm të Reformës Zgjedhore, që parashikon ndërhyrje dhe modifikime në kod. Mazhoranca ka vendosur që në zgjedhjet e 30 qershorit do të shkohet me të njëjtin Kod Zgjedhor dhe se ndryshimet parashikohen për zgjedhjet e 2021. Kodi Zgjedhor nuk mund të ndryshohet 6 muaj para zgjedhjeve, por mundësinë e ndryshimeve Kushtetuese dhe në kuadër të një pakti kombëtar për zgjidhjen e krizës politike, gjithçka mund të ndodhë.

6- Të ndryshohet Kushtetuta, ku të përcaktohet deri në momentin e hyrjes së Shqipërisë si anëtare në BE të ketë qeveri zgjedhore me mandat pesëmujor, me ekspertë e jo me politikanë.

Është një nga kushtet e opozitës në platformën e saj për zgjidhjen e krizës. Duke parë se shpresat për një çelje të negociatave janë reduktuar këtë verë, PD dhe aleatët kërkojnë përfshirjen e ekspertëve për çeljen e negociatave.

7- Prokurori i Përgjithshëm të zgjidhet nga Parlamenti legjitim pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

Opozita kërkon zgjatjen e përkohshmërisë së Arta Markut, deri sa ajo të rifutet në parlament. Me zhvlerësimin e deputetëve që kanë marrë mandatin javët e fundit, opozita do të jetë e gatshme të votojë çdo kandidaturë që do të vijë si propozim nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

DRAFTI I PLOTË:

1-Qeveria të pranoj se do shkojmë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

2-Rama të jetë kryeminister deri në momentin që nga KOMPROMISI KOMBETAR vendos se kur do jenë zgjedhjet e parakohshme. Zgjedhjet mund të jenë tetor-nentor 2019 ose mars-prill-maj 2020. Qeveria zgjedhore votohet 70 ditë para se të caktohen zgjedhjet e parakohshme.

3-Të bien dakort për krijimin e Gjykatës Kushtetuese brenda 30 ditëve nga data e Marrëveshjes.

4-Palet t’i drejtohen gjykatës kushtetuese për çvlerësimin e mandatëve të deputetëve dhënë nga KQZ pas djegies së mandatëve dhe rikthimin e deputetëve siç ishin në parlament, pasi është shkelur ligji dhe Kushtetuta në zëvëndësimin e tyre.

5-Të ndryshohet Kodi Zgjedhor dhe të ketë sistem proporcional kombëtar

6-Të ndryshohet Kushtetuta ku të përcaktohet deri në momentin e hyrjes së Shqipërisë si anëtarë në BE të ketë qeveri zgjedhore me mandat katër mujor me ekspertë e jo me politikanë.

7-Prokurori i Përgjithshëm të zgjidhet nga parlamenti legjitim pas vendimit të gjykatës kushtetuese.

Bëhet pishman demokrati. Pranon mandatin në KQZ por e refuzon në kuvend

Indrit Hoxha, kandidati i PD-së, i cili pranoi mandatin e deputetit nga KQZ, sot në seancë parlamentare e ka refuzuar atë duke dhënë dhe arsyet. Teksa kryetari i Kuvendit i ka kërkuar deputetit të ri që të betohet, ai ka refuzuar, ndërsa ka shtuar se këtë gjest e bën në nder të babait të tij, i përndjekur politik nga regjimi diktatorial.

“Une Indrit Hoxha, kandidat ne listen vijuese te Partise Demokratike te Shqiperise ndermarr sot  kete akt politik ne emer te babait tim te ndjere Fatmir Hoxha, i burgosur politik i regjimit kriminal qe nuk reshti deri ne frymen e fundit luften per liri dhe demokraci. E ndermarr kete akt politik ne shenje revolte dhe neverije kunder krimit te rilindur te ketij parlamenti ilegjitim dhe ne respekt te vlerave te familjes time dhe sidomos ato qe im ate me la trashegimi.

Refuzoj te marr mandatin e deputetit ne nje vend ku klika kriminale ne pushtet ka asgjesuar Gjykaten Kushtetuese dhe Gjykaten e Larte dhe ka kapur drejtesine.

Refuzoj te marr mandatin ne Parlamentin ilegjitim qe e drejton urdheruesi i vrasesve te Arben Brocit dhe shokeve te tij ne masakren e 2 Prillit.

Refuzoj te behem pjese e nje Parlamenti ilegjitim ku ulen hetues dhe prokurore te diktatures te cilet kane torturuar dhe vrare te rinj shqiptare.

Refuzoj te marr mandatin ne nje parlament ilegjitim ku ne karriken e kryeministrit ulet i biri i njeriut qe firmosi per varjen e poetit Havzi Nela.

Refuzoj te behem pjese e nje parlamenti ilegjitim ku ndodhen urdheruesit e vrasjes se tribunit te demokracise Azem Hajdari.

Ky nuk eshte parlament, por galeri e krimit. Fundi i kesaj farse kriminale eshte shume i afert.

Une refuzoj te bej betimin dhe te marr mandatin sepse ai mandat i takon popullit dhe jo krimineleve, hajduteve dhe delenxhinjve qe ndodhen sot ketu.

Rrofte Shqiperia.

Rrofte Demokracia.

Zoti i bekofte shqiptaret” tha Hoxha në fjalën e tij në seancën e sotme parlamentare.

Opozitës i shtohen edhe 4 deputetë të tjerë

Vijojnë emrat nga lista shumë-emërore e partive politike të PD-së dhe LSI-së të pranojnë mandatin e deputetit. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u dha sot mandatin e deputeti edhe katër kandidatëve të rinj, 3 nga Partia Demokratike dhe një nga Partia Socialiste për Integrim.

Opozitës në Kuvend do i shtohen edhe 4 emra të rinj:

-Eugen Bojaxhi nga lista e LSI-së për qarkun e Beratit

-Andi Përmeti nga lista e PD-së për qarkun Korçë

-Erion Piciri nga lista e PD-së për qarkun Tiranë

-Fatjona Dhimitri nga lista e PD-së për qarkun Gjirokastër

4 kandidatët pritet që të bëjnë betimin e tyte në seancën e ardhshme të Parlamentit. Me shtimin e këtyre deputetëve të rinj, opozita shkon me 31 vende në Kuvendin e Shqipërisë.

“Do të ketë viktima. Kujdes!” Alarm për bombë në parlament

“Do të ketë viktima. Kujdes”. Kështu ka thënë telefonuesi anonim dhe ka ngritur në këmbë gjithë Athinën. Sipas medieve greke, alarmi për bombë është dhënë rreth orës 08:08 të mëngjesit të sotëm, duke paralajmëruar se lënda  shpërthyese ishte vendosur “brenda dhe jashtë Parlamentit”.

Menjëherë pas njoftimit, policia ka ndërhyrë duke bërë mbylljen e Parlamentit dhe rrethimin e zonës përreth tij.

Ndërkohë, ekspertët për deponimin e bombave janë dërguar në vendin e ngjarjes.

Skip to toolbar