O’Tiron je “kampion”! Tre gola “ujqërve”

SPORT


Tirana ka marrë fitoren e tretë në kampionat këtë sezon, duke mundur në shtëpi Skënderbeun me rezultatin 3-1. Ashtu siç pritej, 24 herë kampionët e vendit kanë tentuar që në fillim portën, por mbrojtja korçare është treguar e kujdesshme. Presionit të vendasve, skuadra e Skënderbeut i ka rezistuar deri në minutën e 45+2. Michael Ngoo ka kaluar Tiranën në avantazh. Kobina tenton rrjetën, por ndalet nga Koliçi i cili nuk kontrollon si duhet, dhe përfiton Ngoo që tund rrjetën. Ky gol bën që të shpërthejë festa në tribunat e “Selman Stërmasit”. Me nisjen e pjesës së dytë, Tirana mbetet në sulm, por Skënderbeu barazon në të 66`.

Një krosim i bukur i Gripshit shfrytëzohet në mënyrën e duhur nga Pollozhani, i cili realizon dhe vendos barazimin në fushë. Barazimi nuk e kënaq Ardi Memën, i cili i kërkon skuadrës të bëjë më shumë presion. Kështu, Skënderbeu dorëzohet në pesë minutat e fundit të ndeshjes. Në të 85` minutë, Grent Halili gjen rrjetën duke shënuar me kokë pas një asisti të Hoxhallarit. Pesë minuta më vonë, në të 90`, Hoxhallari përfiton nga një rrëmujë në zonë duke devijuar topin në rrjetë pas një goditje këndi.


Me fitoren e të shtunës, Tirana ngjitet në krye të renditjes me 10 pikë, ndërsa pas saj është Teuta me 8 pikë që parazoi me Vllazninë, me rezultatin 0-0. Në ndeshjen tjetër të kësaj jave, Luftëtari ka mundur Flramurtarin në “derbin” e jugut, pas një dygolëshi të Realdo Filit, që shënoi në minutën e 53 dhe 90`. Kështu, gjirokastritët ngjiten në vendin e tetë me 3 pikë, ndërsa Flamurtari në vendin e fundit pa asnjë pikë. Të dielën do të luhen dy sfidat e mbetura të javës së katërt të Superligës, Kukësi-Bylis dhe Laçi-Partizani.
Skip to toolbar