Zelensky: Trupat ukrainase po përparojnë, duke e shtyrë armikun në lindje dhe jug

BOTA


Përshkallëzimi i terrorit rus me raketa dhe dron ka bërë që bota të përgjigjet me ndihma të reja për Ukrainën, tha presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij me video drejtuar kombit.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!


Sapo fola me Benjamin Netanyahun, liderin e bllokut që fitoi zgjedhjet në Izrael. E përgëzova për fitoren. Diskutuam për aspektet kryesore të marrëdhënieve ndërmjet shteteve tona.

Mendoj se është e qartë për të gjithë se çfarë thekson Ukraina dhe çfarë theksi sigurie bën Izraeli. Unë besoj se ne mund të forcojmë ndjeshëm shtetet tona, veçanërisht pasi kërcënimet ndaj nesh janë të lidhura.

Sot pushtuesit goditën mbi 50 vendbanime në vendin tonë. Donbas, Zaporizhzhia, rajoni Kherson, rajoni i Mykolaiv, rajoni i Kharkiv, rajoni i Dnipropetrovsk.

Ne përgjigjemi kudo. Ne kemi rezultatet e nevojshme, një tjetër aeroplan rus u rrëzua.

Ne morëm gjithashtu sisteme të reja që forcojnë ndjeshëm mbrojtjen tonë ajrore. Mbrojtja e qiellit të Ukrainës, natyrisht, nuk është njëqind për qind, por ne po shkojmë gradualisht drejt qëllimit tonë.

Nga sot, mund të themi se përshkallëzimi i fundit i terrorit rus me raketa dhe dron ka rezultuar vetëm në reagimin e botës, duke iu përgjigjur me ndihma të reja Ukrainës. Ne do të bëjmë gjithçka që sa më shumë vende t’i bashkohen kësaj ndihme.

Në përgjithësi, përgjatë frontit, forcat tona janë në një gjendje mbrojtjeje aktive. në disa pjesë të lindjes dhe jugut, ne gradualisht po e zmbrapsim armikun. Ne po ecim gradualisht përpara.

Rajoni i Donetskut mbetet epiqendra e çmendurisë më të madhe të pushtuesve, ata po vdesin me qindra çdo ditë. Toka përballë pozicioneve ukrainase është e mbushur fjalë për fjalë me trupat e pushtuesve…

Dhe disa nga ushtria ruse filluan të mendojnë për atë që po ndodhte. Ata “u ankuan” te guvernatori i rajonit të tyre Primorsky Krai për humbje kolosale. Dhe ky guvernator, shoku Kozhemyako, në mënyrë të parashikueshme gënjeu si përgjigje: ai thotë se humbjet janë “larg të qenit të tilla”.

Jo të tillë… Dhe çfarë lloji janë?

Nga Vladivostok në Pavlovka, rajoni Donetsk, është më shumë se 9 mijë kilometra. Por ai është i sigurt se humbjet “nuk janë të tilla”. Guvernatori, me siguri, mund të shohë më mirë prej andej se sa ushtarë nga rajoni i tij dërgohen për therje dhe në çfarë mënyre. Ose ai thjesht u urdhërua të gënjejë. Porositur nga Moska.

Kështu urdhri për të gënjyer për humbjet ruse kalon mijëra kilometra. Dhe madje edhe trupat e shumicës së të vrarëve nuk do të kthehen në ndonjë Vladivostok. Por jam i sigurt që guvernatori Kozhemyako do të dalë dhe do të shpjegojë pse jo të gjithë arritën, jo të gjithë nga ata “jo të tillë” u kthyen.

Ju mund ta shmangni këtë jo duke u ankuar tek disa mashtrues, por nga mendimi juaj. Dhe jo në Telegram, por në publik. Jo me ankesë, por me një protestë të ashpër. Jo diku nën batanije, por në rrugë. Kundër atyre në Moskë.

Ose duke u dorëzuar në robërinë ukrainase. Kështu mund të mbijetoni gjithashtu.

Vendimi në lidhje me disa ndërmarrje ukrainase është shpallur sot. Ky vendim u diktua nga nevoja ushtarake dhe u ra dakord në Shtabin e Komandantit Suprem të Përgjithshëm. Pesë ndërmarrje strategjike u tjetërsuan me forcë për nevoja të kohës së luftës, Motor Sich, KrAZ, Ukrnafta, Ukrtatnafta dhe Zaporizhtransformator.

Disa prej tyre mezi punonin. Tani të gjithë do të funksionojnë. Për mbrojtjen. Ky është riparimi dhe prodhimi i pajisjeve, sigurimi i forcave të mbrojtjes dhe restaurimi i infrastrukturës sonë. Një detyrë komplekse që mund të realizohet vetëm përmes sistemit të menaxhimit ushtarak-shtetëror.

Nuk përjashtoj as vendime të tjera të ngjashme.

Sot mbajta një fjalim të rëndësishëm ndërkombëtar në Samitin e klimës në Egjipt. Një ngjarje shumë domethënëse, një mbledhje shumë përfaqësuese. Dhjetëra drejtues shtetesh dhe kryetarë qeverish.

Gjëja kryesore për ne është të informojmë botën për agresionin e vazhdueshëm rus, për ndikimin destabilizues që ushtron Rusia. Kur bota është e përqendruar në luftimin e luftës, krizave të energjisë dhe ushqimit, shkatërrimin e marrëdhënieve të zakonshme ndërkombëtare, axhenda e klimës po vuan qartë. Dhe shkatërrimi i klimës nuk mund të mbahet disi në pritje…

Prandaj, kushdo që është serioz për axhendën e klimës duhet të jetë gjithashtu serioz për nevojën për të ndaluar menjëherë agresionin rus, për të rivendosur integritetin tonë territorial dhe për të detyruar Rusinë në negociata të vërteta paqeje.

Në negociata të tilla, të cilat ne i kemi propozuar vazhdimisht dhe ndaj të cilave gjithmonë kemi marrë përgjigje të çmendura ruse me sulme të reja terroriste, granatime apo shantazhe.

Edhe një herë – rivendosja e integritetit territorial, respektimi i Kartës së OKB-së, kompensimi i të gjitha dëmeve të shkaktuara nga lufta, dënimi i çdo krimineli lufte dhe garanci që kjo nuk do të ndodhë më. Këto janë kushte plotësisht të kuptueshme.

Sot firmosa dekretin për çmimin e heronjve tanë. 396 ushtarakë ukrainas u nderuan me çmime shtetërore.

Faleminderit të gjithëve që luftojnë për Ukrainën!

Faleminderit të gjithëve që punuan për fitoren tonë!

Faleminderit të gjithë partnerëve tanë që na ndihmojnë të mbrojmë lirinë!

Lavdi Ukrainës!
Skip to toolbar