Basha: Nuk mund të luhet më me fatin e popullit

POLITIKË


Fjala e kryedemokratit Lulzim Basha është shoqëruar me tensionime të protestës ku shumë kapsolla, molotov dhe tymuese janë hedhur në drejtim të Kryeministrisë. Gjithashtu ka pasur edhe përplasje të protestuesve për të çarë kordonin e policisë. Basha tha se nuk do të ketë më marrëveshje me krimin dhe se në 6 vite kanë qeverisur kriminelët. Gjithashtu Basha tha se ora e lojës me popullin dhe fatin e tij kam marrë fund, kriminelët duhet të jenë në burg dhe jo të pandëshkuar.

“Jemi mbledhur sot, me një qëllim për të mos pranuar më kurrë Shqipërinë e krimit, korrupsionit, hajdutërisë, por të Shqipërisë si e gjithë Europa. Ka 30 vite që shqiptarët bëjnë sakrifica të përditshme që ju të gjithë e dini se si në këto 30 vite e vetmja mënyrë për të rilindur ishte përmes largimit. Ne jemi sot përsëri në një udhëkryq të tmerrshëm si produkt i lidhjes së krimit me qeverinë. Ne jemi këtu për t’i dhënë një mesazh të qartë e të prerë Ramës nuk të lëmë më të bllokosh rrugën tonë drejt Europës “Rama ik”. 6 vite e gjysmë të sundimit kriminal të Ramës dhe Organizatës së tij e kanë lënë Shqipërinë jashtë Europës. Vendi i vetëm në botë pa Gjykatë Kushtetuese. Ora e lojës me popullin dhe fatin e tij ka marrë fund. Bashkimi i Edi Ramës me krimin ka qëllim të dhunojë shqiptarët, të dhunojë zgjedhjet. Shumë duhet të jenë në burg, por janë sot të pandëshkueshëm. Zgjedhje me krimin nuk do të ketë më.” – tha Basha


Basha u bëri thirrje protestuesve që të mos dhunojnë policinë, pasi beteja ishte me krimin dhe qeverinë e lidhur me të. Protestat kanë treguar se ky vend mund të bëhet dhe kanë dhënë shpresë për një të ardhme më të mirë ka thënë Basha.

“Efektivët e policisë janë vëllezër tanë ata janë po kaq të kërcënuar nga krimi sepse krimi është komandanti i vërtetë i Policisë së Shtetit. Mos cenoni efektivët e policisë. Beteja jonë është me krimin, me qeverinë e lidhur me krimin. Jemi këtu për t’i dhënë një mesazh kryehajdutit. Misionin tonë nuk ka forcë që ta ndalë. Këtë betejë nuk e bëjmë për pushtet, parti, karrige, mandate. Mandatet tona ishin të vetmet mandate të pastra. Zgjedhje, drejtësi, ekonomi, shëndetësi, arsim false nuk do të ketë. Jini krenar për këtë që keni arritur. Bashkimi më i madh i shqiptarëve. Në vetëm 12 javë është zgjuar shpresa. Është rikthyer besimi se ky vend mund të bëhet dhe do të bëhet.” – tha Basha
Skip to toolbar