“Çfarë qëndrimi ka Shqipëria për ofensivën e Turqisë?” flet Cakaj

POLITIKË


Qeveria shqiptare ka folur për herë të parë në lidhje me qëndrimin e saj në lidhje me luftën që Turqia ka nisur ndaj kurdëve në kufi me Sirinë. Ministri Cakaj tha në studion e emisionit “Real Story” se Shqipëria ka një politikë të jashtme të linjëzuar me Bashkimin Europian dhe SHBA. Cakaj theksoi se me Turqinë, vendi ka një bashkëpunim të mirë në shumë fusha edhe në kuadër të NATO-s, por nuk kanë marrëdhënie të veçanta në strategjitë ushtarake.


“Ne me Turqinë bashkëpunojnë në mënyrë intensive në kuadër të NATO-s, por politika e jashtme e Shqipërisë është në të njëjtën linjë me politikën e Jashtme dhe Sigurisë të BE dhe SHBA.  Me Turqinë nuk kemi marrëdhënie të veçanta strategjike ushtarake, edhe pse bashkëpunojmë në shumë fusha të tjera në mënyrë të shkëlqyeshme” tha Cakaj.

Turqia ka nisur bombardimet ndaj kurdëve në kufi të Sirisë  duke i shpallur atyre luftë, një veprim që është dënuar si nga BE ashtu edhe SHBA. Madje kurdët kanë qenë edhe aleati më i ngushtë i SHBA-ve në luftën kundër ISIS. / Real Story