City fiton derbin me United dhe merr kreun e Premier League (video)

Më të fundit


Derbi i Manchesterit ka përfunduar me fitoren e Cityt, të cilët mposhtën rivalët e United me rezultatin 0-2. Në këtë mënyrë skuadra e Pep Guardiolës merr kreun e Premier League me një pikë më shumë se Liverpool.

Lojtarët e Cityt kanë bërë një ndeshje të shkëlqyer kundër të besuarëve te Solskjaer në “Old Traford”, duke hedhur një hap të madh drejt titullit të dytë radhazi.


Ndeshja ishte e bukur dhe me ritëm të lart, me të dyja skuadrat që hidhen në sulm që në fillik të pjesës së parë, por rezultati nuk ndryshon në 45′ e para.

Goli erdhi krejt papritur në minutën e 54’ të takimit kur Bernardo Silva hyri i pashqetësuar në zonën kundërshtare dhe shënoi golin e avantazhit.

Në minutën e 66’ erdhi goli i nokautit nga Leroy Sane, i cili godet fortë në portën e De Gea-s. Megjithatë, portieri spanjoll mund ta kishte pritur.

Ky ishte goli i 157-t i sezonit për Manchester City, një rekord për futbollin anglez. City ka thyer rekordin e vendosur nga ai vetë në sezonin 2013/14.

Gjithsesi, Man United mbetet në garë për një vend mes katër më të mirëve pasi disfatës së Arsenal ndaj Wolves.
Skip to toolbar