Ish-gjenerali parashikohet të fitojë zgjedhjet presidenciale në Indonezi

BAR WEST


Ish-gjenerali kontrovers Prabowo Subianto , bazuar në numërimet jozyrtare, mori një fitore vendimtare në zgjedhjet presidenciale të Indonezisë të mërkurën dhe pritet të pasojë Joko Widodo në krye të ekonomisë më të madhe të Azisë juglindore. Ky zhvillim ishte parashikuar më herët nga kompanitë e sondazheve.

Ish-komandanti i forcave speciale, 72-vjeçari do të trashëgojë një ekonomi të riformuar nga Widodo jashtëzakonisht i popullarizuar, i cili gjatë 10 viteve të fundit e ka vendosur Indonezinë në fokusin e investitorëve të huaj dhe e ka pozicionuar atë si një lojtare të rëndësishme në tranzicionin global të energjisë.


Premtimi i Prabowo për të vazhduar politikat e Widodo ka bindur investitorët dhe publikun indonezian. Por disa analistë politikë kanë ngritur shqetësime në lidhje me demokracinë e re të Indonezisë për shkak të miratimit të pazakontë të heshtur nga Widodo të Prabowo si pasardhës të tij dhe përfshirjes së supozuar të ish-gjeneralit në të kaluarën në abuzimet e të drejtave të njeriut.

Prabowo, i cili aktualisht është ministër i mbrojtjes i Indonezisë , fitoi afërsisht 60 për qind të votave, sipas rezultateve paraprake – të njohura si numërime të shpejta – të publikuara nga anketues të shumtë privatë, duke përfshirë Indikator Politik Indonesia dhe Lembaga Survei Indonesia.
Ky ishte një tregues më i fortë se sondazhet parazgjedhore që e afruan mbështetjen e tij në 50 për qind.
“Kjo është një fitore shumë bindëse. Ndikimi i Jokowi-t si krijues në këto zgjedhje ka qenë shumë i rëndësishëm për Prabowo-n,” u shpreh Kennedy Muslim, analist në Indikator Politik Indonesia.

Prabowo kishte përfshirë shumicën e 38 provincave të Indonezisë, duke përfshirë bastionet tradicionale të kundërshtarëve të tij, tha ai.

Ish-guvernatori i Xhakartës Anies Baswedan ishte i dyti me rreth 25 për qind, i ndjekur nga ish-guvernatori i Java-s Qendrore Ganjar Pranowo me më pak se 20 për qind, sipas parashikimeve jozyrtare. Dy kampet e mposhtura pretenduan për mashtrim dhe shkelje në procesin zgjedhor.

Prabowo tha se ai dhe shoku i tij kandidat, djali 36-vjeçar i Widodo, Gibran Rakabuming Raka, ishin “mirënjohës” për rezultatet e numërimit të shpejtë që parashikonin fitoren.

“Prabowo-Gibran dhe koalicioni ynë do të përqafojnë të gjithë elementët. . . Ne do të udhëheqim, dhe mbrojmë të gjithë indonezianët, pavarësisht nga etnia, feja, prejardhja shoqërore, “tha ai në një fjalim para mijëra mbështetësve në një stadium të Xhakartës.

Prabowo tani pritet të shmangë një balotazh në qershor që do të ishte shkaktuar nëse ai do të marrë më pak se gjysmën e votave.

Numërimi i shpejtë në të kaluarën ka qenë i besueshëm dhe në përputhje me rezultatet zyrtare, të cilat do të shpallen në mars. Presidenti i ri do të marrë detyrën në tetor.

Rezultati paraprak mbuloi një kthesë të jashtëzakonshme për Prabowo , i cili në 2014 dhe 2019 zhvilloi oferta të hidhura dhe polarizuese presidenciale kundër Widodo, i njohur gjerësisht si Jokowi. Prabowo që atëherë e ka zbutur imazhin e tij duke fituar mbështetjen e ish-armikut të tij, duke kërcyer në mitingje zgjedhore dhe duke bërë fushatë të shumta në mediat sociale.

“Prabowo u shty drejt fitores nga mbështetja jozyrtare, por e qartë e Jokowi-t popullor dhe një riemërtim i suksesshëm, i drejtuar nga mediat sociale,” tha Peter Mumford, kreu i Azisë Juglindore në kompaninë konsulente Eurasia Group. “Fitorja e Prabowo në raundin e parë heq pasigurinë e menjëhershme politike.”

Presidenti në largim shpenzoi shumë për infrastrukturën, ndoqi reforma miqësore për investitorët dhe shfrytëzoi rezervat e mëdha të nikelit të Indonezisë për të ndërtuar një ekosistem të automjeteve elektrike, pjesë e ambicieve të tij për ta transformuar Indonezinë në një nga katër ekonomitë kryesore në botë deri në vitin 2045.

Ai është i ndaluar me kushtetutë të kandidojë për një mandat të tretë, por gëzon vlerësime të miratimit prej 80 për qind, një mandat publik që ai ia dha fushatës së Prabowo.

“Jokowi ka qenë shumë i mirë për ekonominë dhe ne duhet ta vazhdojmë këtë. Do të votoja përsëri për të nëse do të kisha mundësi”, tha 27-vjeçari Muhammad, i cili nuk pranoi të jepte emrin e tij të plotë. “Prabowo ka premtuar të mbajë politikat [Widodo-s]; kjo është arsyeja pse ai është zgjedhja ime.”

Por disa analistë politikë kanë paralajmëruar se Prabowo mund të testojë demokracinë e fituar me vështirësi të Indonezisë, e cila u krijua në 1998 pas trazirave të përgjakshme që rrëzuan autokratin Suharto, ish-vjehrri i tij.

Prabowo u shkarkua nga ushtria në të njëjtin vit pasi u akuzua se kishte urdhëruar rrëmbimin e më shumë se 22 aktivistëve pro-demokracisë, shumë prej të cilëve dyshohet se kanë vdekur. Ai i ka mohuar akuzat, të cilat kanë çuar në ndalimin e tij më parë nga SHBA.

Widodo është përballur gjithashtu me kritika nga aktivistët dhe aleatët për projektimin e emërimit të djalit të tij Gibran si kandidat i Prabowo.

Gibran u lirua për të kandiduar vitin e kaluar nga Gjykata Kushtetuese, e udhëhequr më pas nga kunati i Widodo, pavarësisht nga një prag moshe prej 40 vjeç, duke ngritur akuza se presidenti në largim po përpiqej të ruante kontrollin dhe të krijonte një dinasti politike.

Widodo i ka mohuar Ato pretendime dhe ka mbrojtur mbështetjen e tij për Prabowo, e cila ka tejkaluar atë të liderëve të kaluar indonezianë për pasardhësit e tyre të preferuar, duke thënë se ligji i lejon presidentët të bëjnë fushatë.
Skip to toolbar